Δεν άξιζε την ήττα ο Διαγόρας από τον Ποσειδώνα

Τη δεύτερη ήττα του σε ισάριθμα παιχνίδια γνώρισε ο Διαγόρας, στο πλαίσιο των μπαράζ ανόδου από τη Γ’ Εθνική στη Σούπερ Λιγκ 2. Η ομάδα του Στεφανοβικείου δεν ήταν χειρότερη από τον Ποσειδώνα Μηχανιώνας, αλλά έχασε 1-2 και πλέον διατηρεί μόνο μαθηματικές ελπίδες για κατάκτηση μιας εκ των δύο προνομιούχων θέσεων.

Σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στον Ορφέα Ξάνθης, ο Διαγόρας είχε δύο αλλαγές. Αντί του τιμωρημένου Γιάννη Κυρίτση αγωνίστηκε ο Σιόβας, ενώ ο Ζενούνης έμεινε στον πάγκο για να ξεκινήσει βασικός ο Κουβελάς.
Η διάταξη που επέλεξε ο τεχνικός Στέλιος Αρσένος ήταν 4-2-3-1, με τον Αποστολίδη κάτω από τα δοκάρια, τον Καραμπούζη στο δεξιό άκρο της άμυνας και τον Σπαθή στο αριστερό, ενώ οι Λάιος και Ναουμίδης συνέθεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο.
Οι Θάνος Κυρίτσης και Παπαγεωργίου τοποθετήθηκαν στον άξονα της μεσαίας γραμμής. Ο Κουβελάς επιχειρούσε από τη δεξιά πτέρυγα και ο Μπλέντι από την αριστερή, ενώ ο Αναστασίου αυτή τη φορά δεν έπαιξε στην κορυφή της επίθεσης, αλλά πίσω από τον σέντερ φορ, που ήταν ο Σιόβας.
Το πρώτο δεκάλεπτο του ματς ήταν αναγνωριστικό, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα πατήματά τους στο γήπεδο. Η πρώτη τελική καταγράφηκε στο 10’ με τον Χατζηβασιλειάδη να επιχειρεί σουτ με το αριστερό από το ύψος της περιοχής και τον Αποστολίδη να μπλοκάρει.
Μεγάλη στιγμή για τον Διαγόρα καταγράφηκε στο 17ο λεπτό όταν ο Καραμπούζης εκτέλεσε κόρνερ και ο Ναουμίδης πήρε την κεφαλιά, με αμυνόμενο να διώχνει πάνω στη γραμμή. Η φάση όμως δεν τελείωσε σε αυτό το σημείο. Δημιουργήθηκε σύγχυση στα καρέ του Ποσειδώνα, με τον Αναστασίου να παίρνει νέα κεφαλιά, τη μπάλα να βρίσκει σε σώματα και να φτάνει στον Κουβελά, που έκανε το σουτ με το αριστερό για να αποκρούσει ο Συλλέκτης. Δέκα λεπτά αργότερα ο Μπλέντι δοκίμασε το αριστερό του πόδι, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.
Οι γηπεδούχοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι μετά το δεκάλεπτο, αλλά σε μία ανύποπτη φάση και από λάθος της άμυνά τους δέχθηκαν γκολ στο 32ο λεπτό. Ο Χατζηβασιλειάδης δέχθηκε μακρινή μπαλιά και αφού διέφυγε της προσοχής του Ναουμίδη πλάσαρε εύστοχα τον Αποστολίδη για το 0-1.
Στο 42’ ο Σπαθής σέντραρε από τα αριστερά, ο Κουβελάς προσπάθησε να πάρει την κεφαλιά και ίσως να σπρώχτηκε μέσα στην περιοχή, αλλά όχι τόσο ώστε να … συγκινηθεί ο διαιτητής κ. Τσιμεντερίδης, που με χαρακτηριστικές κινήσεις έδωσε συνέχεια στο ματς. Νέες διαμαρτυρίες από τον Διαγόρα υπήρξαν και στο 45’, όταν ο Κουβελάς επιχείρησε σέντρα με «ραμπόνα», με τη μπάλα να βρίσκει σε χέρι παίκτη του Ποσειδώνα. Όμως και πάλι ο ρέφερι από την Κοζάνη, δεν βρήκε κάτι επιλήψιμο.
Στην ανάπαυλα ο κ. Αρσένος έκανε την πρώτη διορθωτική κίνηση. Αντικατέστησε τον Σιόβα με τον Κόφφα, ο οποίος έπαιξε στη μεσαία γραμμή, ενώ στην κορυφή της επίθεσης πέρασε ο Αναστασίου.
Οι γηπεδούχοι άρχισαν να κυκλοφορούν καλύτερα τη μπάλα και προσπαθούσαν να γίνουν απειλητικοί. Η φάση που έψαχναν ήρθε στο 57ο λεπτό, με τον Παπαγεωργίου να κλέβει τη μπάλα στο χώρο του κέντρου και να τροφοδοτεί τον Αναστασίου. Αυτός με τη μία έδωσε δεξιά στον Κουβελά, που έκανε τη σέντρα για να πάρει την κεφαλιά ο Μπλέντι και να ισοφαρίσει σε 1-1.
Στη συνέχεια κυριάρχησαν οι δυνατές μονομαχίες, με τις δύο ομάδες να θέλουν το δεύτερο γκολ, χωρίς όμως να δημιουργούν τη μεγάλη φάση. Ο Διαγόρας κρατούσε περισσότερη ώρα τη μπάλα στην κατοχή του, ενώ η ομάδα της Μηχανιώνας προσπαθούσε να «χτυπήσει» σε κάποια αντεπίθεση.
Η πρώτη τελική μετά την ισοφάριση καταγράφηκε στο 72’, με τον Βασαΐτη του Ποσειδώνα να επιχειρεί σουτ και τη μπάλα να σταματά στο σώμα του Λάιου. Στο 80’ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν φάουλ. Το εκτέλεσε ο Ξανθόπουλος, η μπάλα έσκασε στο έδαφος, αλλά ο Αποστολίδης δεν αιφνιδιάστηκε.
Το ματς όδευε προς την ισοπαλία, αλλά η πλάστιγγα της νίκης έγειρε προς τη μεριά του Ποσειδώνα στο 86ο λεπτό. Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Γιαννούσης έκανε την κεφαλιά-πάσα για τον Βασαΐτη και εκείνος επιχείρησε δυνατό σουτ με το δεξί από το ημικύκλιο της περιοχής και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-2.
Διαιτητής: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης).
Βοηθοί: Στάικος, Νίκζας (Λάρισας).
4ος διαιτητής: Μέγας (Πιερίας).
ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Αποστολίδης, Καραμπούζης, Λάιος, Σπαθής (77’ Σκύφτας), Ναουμίδης, Θ. Κυρίτσης, Κουβελάς, Παπαγεωργίου (77’ Αλεξίου), Αναστασίου (83’ λ.τρ. Καραμανλής), Μπλέντι, Σιόβας (46’ Κόφφας).
ΠΟΣΕΙΔΩΝ: Συλλέκτης, Γιαννούσης, Δεληζάνος, Λαγούζος, Χριστοδούλης, Βασαΐτης, Χατζηβασιλειάδης (87’ Αζούδης), Κατσουλίδης (87’ Σφέτκος), Τοπούζης (91’ Τραχανάς), Δημητρακόπουλος (91’ Πασαλής), Ξανθόπουλος.

Πολύ κοντά στην άνοδο η Αναγέννηση Κ.
Πολύ κοντά στην άνοδο στη Σούπερ Λιγκ 2 βρίσκεται η Αναγέννηση. Η ομάδα της Καρδίτσας κέρδισε 4-2 τον Αχέροντα Καναλακίου και έφτασε τους επτά βαθμούς σε τρία παιχνίδια.
Η Αναγέννηση προηγήθηκε 2-0 με ισάριθμες εκτελέσεις πέναλτι του Χασομέρη στο 28’ και του Πολίτη στο 42’. Στο 46’ ο Ξέρας με πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Ο Αχέρων δεν το έβαλε κάτω. Μείωσε σε 3-1 με τον Βασιλάκη στο 58’, ενώ στο 80’ ο Βέρμπης έγραψε το 3-2 με ωραίο σουτ. Τη νίκη της Αναγέννησης «σφράγισε» ο Μπακαδήμας, που έκανε το 4-2 με κοντινό σουτ, στο 84ο λεπτό.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Κ.: Μ. Θεολόγης, Κουτρομάνος, Γκουγκούδης, Μπλαντένοβιτς, Μπακαδήμας, Νίκιτς, Χασομέρης, Β. Θεολόγης, Μπιτέλης, Ξέρας, Πολίτης.
ΑΧΕΡΩΝ ΚΑΝΑΛΑΚΙΟΥ: Βλάχος, Κωνσταντίνου, Τάτσης, Λαμπρόπουλος, Βασιλάκης, Πότσης, Γεωργάκης, Κυριάκης, Βέρμπης, Ντόκος, Αναστασιάδης.
* Ρεπό στη χθεσινή 3η αγωνιστική είχε ο Ορφέας Ξάνθης.