Δεν ανέδειξε νικητή το παιχνίδι Αστέρας Βλαχιώτη-Ρόδος

Χωρίς νικητή (0-0) ολοκληρώθηκε το παιχνίδι ανάμεσα στον Αστέρα Βλαχιώτη και τη Ρόδο, που άνοιξε και την αυλαία της 3ης αγωνιστικής.

Η Ρόδος με το αποτέλεσμα αυτό παρέμεινε μακριά από το πρώτο τρίποντο και έφτασε τους 3 βαθμούς, ενώ οι Λάκωνες έχουν πλέον 4.

Δυναμικό ήταν το πρώτο ημίχρονο στην Σπάρτη. Κυριάρχησαν οι μονομαχίες στη μεσαία γραμμή, αλλά και οι προσπάθειες των ομάδων να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις στα αντίπαλα καρέ από τον άξονα.

Η Ρόδος είχε την κατοχή της μπάλας, πάτησε καλύτερα και έχασε την πιο σημαντική ευκαιρία της στο 6′ όταν ο Τσίπρας με κεφαλιά ανάγκασε τον Φαρμάκη να διώξει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Ο Φαρμάκης κράτησε ανέπαφη την εστία του και στο 31′ στην απόπειρα του Σερέντιουκ, ενώ ο Αστέρας Βλαχιώτη, που ανέβηκε μετά το 20′, είχε καλή στιγμή με τον Βερνάδο στο 16′.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αστέρας Βλαχιώτη θέλησε να αυξήσει την πίεση και να γίνει πιο απειλήτικος σε σχέση με το πρώτο μέρος στο μεγαλύτερο μέρος του οποίου είχε κυρίως παθητικό ρόλο.

Στο 57′ ο Βερνάδος με ατομική ενέργεια απείλησε την άμυνα της Ρόδου, ενώ στο 58′ οι γηπεδούχοι σκόραραν με κεφαλιά του Νικολάου, όμως, το γκολ ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ.

Η Ρόδος που έδωσε χώρο απώλεσε σημαντική ευκαιρία στο 75′ όταν ο Χύσι δεν έπιασε όπως θα ήθελε σουτ εντός περιοχής. Στο 83′ ο Μπαξεβάνος αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, ενώ στις καθυστερήσεις ο Ασημάκης πλάσαρε άουτ.

Αστέρας Βλαχιώτη (Βαζάκας): Φαρμάκης, Ευαγγελιδάκης (46′ Κουρτέσης), Κορνέζος, Μάγκας, Πρίκας, Νικολάου, Μπρακαμπόντε (87′ Παλιάτσος), Παπούλης (46′ Σκεντεράι), Βερνάρδος (70′ λ.τ Πατσαρούχας), Καλλέργης (78′ Ασημάκης), Μάρτσεφ.
Ρόδος (Βελιτζέλος): Πίτκας, Νικολόπουλος (76′ Πεχλιβανόπουλος), Καψάλης, Χύσι (75′ Ριτάκο), Καραγιώργης, Μπαξεβάνος, Σερέντιουκ (57′ Αρναρέλλης), Μαρτσάκης (57′ Βουργουτζής), Δελαπόρτας, Τσίπρας, Μακρής (61′ Μακρής).