Δεκάλεπτη… “καταιγίδα” στον Αλμυρό – Ο εξαιρετικός ΓΣΑ νίκησε 3-2 τον Ηρακλή Λάρισας

Μεγάλη νίκη πανηγύρισε χθες ο Γ.Σ. Αλμυρού, για την 9η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής. Από το 27ο έως το 36ο λεπτό το συγκρότημα του Στέλιου Αρσένου θύμισε ορμητικό… χείμαρρο που παρέσυρε στο διάβα του τον Ηρακλή Λάρισας. Στο διάστημα αυτό πέτυχε τρία γκολ με τους Δερμιτζάκη, Καναβό και Αναστασίου «κλειδώνοντας» το πολύτιμο «τρίποντο». Στο τελευταίο πεντάλεπτο οι Χρηστίδης και Κακαβίτσης μείωσαν στο τελικό 3-2, διασώζοντας κάπως το γόητρο των φιλοξενουμένων.

Η επιστροφή στις νίκες για τον Γ.Σ. Αλμυρού συνοδεύτηκε από πολύ καλή εμφάνιση, απέναντι σε μία φορμαρισμένη ομάδα, αφού ο Ηρακλής Λάρισας μετρούσε πέντε σερί νικηφόρα αποτελέσματα, πριν τη χθεσινή του επίσκεψη στο στάδιο «Αθανάσιος Ραγάζος».
Ο Στέλιος Αρσένος επέλεξε για το μαγνησιώτικο συγκρότημα το ακόλουθο αρχικό σχήμα: Τερματοφύλακας ο Πολυμέρου. Ακραίοι οπισθοφύλακες οι Κυριάκος (δεξιά), Λάμπος (αριστερά), με τους Χολέβα και Παπακώστα να συνθέτουν το δίδυμο των σέντερ μπακ. Ο Ζενούνης με τον Δημηνά ήταν οι ανασταλτικοί χαφ, ενώ ο Καναβός τοποθετήθηκε μπροστά τους στον άξονα έχοντας επιτελικά καθήκοντα. Από τα άκρα επιχειρούσαν οι Βουρδάκης και Δερμιτζάκης, με τον Αναστασίου να τοποθετείται στην κορυφή της επίθεσης.
Στο α’ μέρος ο Γυμναστικός έπαιξε πιο έξυπνα και «χτύπησε» με μεγάλη αποτελεσματικότητα στην κόντρα. Στο 16’ η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με τον Δερμιτζάκη, το σουτ του οποίου μπλόκαρε ο Σπηλιόπουλος.

Οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» στο 21’ όταν ο Κακαβίτσης τροφοδότησε τον Ναρίνογλου, που έκανε το σουτ για να διώξει με τα πόδια ο Πολυμέρου.
Το 1-0 ήρθε στο 27ο λεπτό: Ο Παπακώστας έκανε το γέμισμα για τον Δερμιτζάκη, που εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας και ξεπερνώντας την αντίσταση και του τερματοφύλακα, πλάσαρε εύστοχα από πλάγια θέση.
Δύο λεπτά αργότερα ο Αναστασίου έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν από κοντά δεν μπόρεσε να «νικήσει» τον Σπηλιόπουλο, αλλά η συνέχεια ήταν εντυπωσιακή για τον ΓΣΑ. Στο 34’ ο Βουρδάκης έδωσε στον Δερμιτζάκη. Αυτός έκανε το γύρισμα για τον Καναβό, που από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 2-0.
Οι Αλμυριώτες πέτυχαν και τρίτο γκολ στο 36’, όταν ο Δημηνάς έφυγε στην κόντρα και προσπάθησε να πλασάρει τον Σπηλιόπουλο. Ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων απέκρουσε, αλλά ο επερχόμενος Αναστασίου έγινε κάτοχος της μπάλας και των προώθησε στα δίχτυα. Το 3-0 ήταν γεγονός…
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έκαναν άριστη διαχείριση του προβαδίσματός τους και μέχρι τα τελευταία λεπτά δεν απειλήθηκαν. Ένα σουτ του Δημηνά δεν βρήκε στόχο, στην καλύτερη γι’ αυτούς στιγμή, ενώ από τους Λαρισαίους δύο σουτ του Χρηστίδη δεν έφεραν αποτέλεσμα (το πρώτο έφυγε άουτ και το δεύτερο εξουδετερώθηκε από τον Πολυμέρου).

Πάντως, ο Χρηστίδης ήταν αυτός που με απευθείας εκτέλεσε φάουλ μείωσε σε 3-1 στο 86’, ενώ στο 89’ ο Κακαβίτσης έκανε το 3-2 από κοντινή απόσταση. Στον ελάχιστο χρόνο που απέμενε, οι παίκτες του Στέλιου Αρσένου κράτησαν την ψυχραιμία τους και μαζί την μεγάλη νίκη.
Διαιτητής: Γκουντέλας (Καρδίτσας).
Βοηθοί: Παπαλίτσας, Κανιούρας (Καρδίτσας).
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Πολυμέρου, Λάμπος, Χολέβας, Παπακώστας, Κυριάκος, Δημηνάς, Καναβός (84’ Αϊδής), Ζενούνης, Δερμιτζάκης (90’ Αράπης), Αναστασίου (77’ Πατσής), Βουρδάκης.
ΗΡΑΚΛΗΣ Λ.: Σπηλιόπουλος, Αλεξανδρής, Γιαννακόπουλος, Ψωμολιάς (84’ Τάρτας), Τσακάλι (46’ Χρηστίδης), Νεμπεγλέρας, Νάστας (62’ Μούξιος), Μανιώτης (77’ Γκιουρσάνης), Κακαβίτσης, Ζαφειρίου, Ναρίνογλου.