Δεύτερο χάλκινο για Σοφιανίδη!

sofianidis

Το δεύτερο μετάλλιο της ελληνικής αποστολής στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Ουγγαρίας ήρθε και πάλι από το Νίκο Σοφιανίδη, αυτή τη φορά στα 50μ. ύπτιο. Ο Έλληνας πρωταθλητής κατάφερε να κάνει δύο ατομικά ρεκόρ σε ημιτελικό (25.50) και τελικό (25.44) και να καταλάβει την τρίτη θέση που του χαρίσε το μετάλλιο. Ο ίδιος αθλητής δυο μέρες νωρίτερα είχε κερδίσει το ίδιου χρώματος μετάλλιο στα 100μ. ύπτιο.

Ο αθλητής του ΠΑΟΚ δείχνει πως έχει σπουδαίο μέλλον, καθως πλησίασε το πανελλήνιο ρεκόρ της κατηγορίας του Απόστολου Χρήστου (25.33), το οποίο θα έπρεπε να καταρρίψει για να βρεθεί σε κάποιο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ρώσος Κλίμεντ Κολέσνικοφ με 24.94, ενώ το ασημένιο μετάλλιο πήρε ο Ούγκο Γκονζάλες Ντε Ολιβέιρα από την Ισπανία με 25.31.

7ος ο Νέγρης

Ο Δημήτρης Νέγρης κατέλαβε την 7η θέση στη γρήγορη σειρά των 800μ. ελεύθερο με επίδοση 8:07.48. Στα πρώτα μέτρα της κούρσας φάνηκε πως μπορούσε να πετύχει μια θέση σε βάθρο, αλλά στο τέλος δεν άντεξε την πίεση των αντιπάλων του και τερμάτισε έβδομος.

8η η Λεμπλ

Μετά την υπερπροσπαθεια και την πρόκριση στον τελικό των 100μ. πεταλούδα με 1:00.56, η Ηλέκτρα – Βαρβάρα Λεμπλ πήρε την 8η θέση στον τελικό του αγωνίσματος με χρόνο 1:00.82, μην καταφέρνοντας να ξεπεράσει τον εαυτό της. Ακόμη μια πολύ καλή παρουσία για την αθλήτρια του Ποσειδώνα Ιλισίων σε ένα ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ηλικιακών κατηγοριών.

Ατομικό ρεκόρ για Παυλοπούλου

Η Νικολέτα Παυλοπούλου μπορεί να πήρε τη 13η θέση στον ημιτελικό των 200μ. μικτής ατομικής, όμως πέτυχε ατομικό ρεκόρ με χρόνο 2:18.74, καταρρίπτοντας το 2:18.76 που κατείχε.

Το αυριανό πρόγραμμα των Ελλήνων

Με πέντε συμμετοχές σε προκριματικούς στην τελευταία ημέρα κλείνει η παρουσία των αθλητών μας. Η Ηλέκτρα Βαρβάρα Λεμπλ αγωνίζεται στα 50μ. πεταλούδα, ενώ υπάρχει τριπλή εκπροσώπηση στα 400μ. μικτή ατομική με Απόστολο Παπαστάμο, Θοδωρή Μπενεχούτσο και Αθανάσιο – Χαράλαμπο Κυνηγάκη. Τέλος, η ομάδα 4χ100 μικτή ομάδική των εφήβων πέφτει στην προσπάθεια πρόκρισης στον τελικό.