Δεύτερη στον κόσμο η Εθνική Νέων γυναικών στο πόλο – Έχασε στα πέναλτι από τη Ρωσία

Η Εθνική πόλο Νέων Γυναικών είναι επισήμως η δεύτερη δύναμη του πλανήτη στην ηλικιακή κατηγορία της. Στο χθεσινό συγκλονιστικό τελικό του 12ου Παγκοσμίου πρωταθλήματος στο ΕΑΚ «Ιάσων Ζηργάνος» ηττήθηκε με 17-16 στα πέναλτι (κ.α. 9-9, πεν. 8-7) από τη Ρωσία, η οποία ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Η Ελλάδα πήρε το ασημένιο, που και αυτό φυσικά συνιστά τεράστια επιτυχία. Χιλιάδες Βολιώτες κατέκλυσαν τις κερκίδες και χειροκρότησαν θερμά τον Στέφανο Λέανδρο και τα κορίτσια του.

O αγώνας
«Βροχή» έπεφταν τα γκολ στην α’ περίοδο. Η Ρωσία ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με μακρινό σουτ της Γκέρζανιτς, αλλά η Ελλάδα απάντησε άμεσα με τον ίδιο τρόπο και σκόρερ την Ξενάκη. Η Εθνική μας ξαναβρέθηκε πίσω στο σκορ δεχόμενη πάλι γκολ από την περιφέρεια από την Ζαπλάτινα, για να ακολουθήσει νέα τέρμα για τις Ρωσίδες με την Γκέρζανιτς (3-1). Η Ελευθερία Πλευρίτου με γκολ στην κόντρα μείωσε σε 3-2, η Σερζχάντοβα έκανε το 4-2 στον παραπάνω και η Ελ. Πλευρίτου το 4-3, επίσης σε επίθεση με αριθμητικό πλεονέκτημα. Η Ελλάδα κατάφερε να ισοφαρίσει πριν ολοκληρωθεί το οκτάλεπτο, όταν η Μυριοκεφαλιτάκη σκόραρε από θέση φουνταριστού μέσα σε πανζουρλισμό από τους θεατές.

Η Ρωσία «χτύπησε» ξανά από την περιφέρεια στο β’ οκτάλεπτο και η Σερζχάντοβα έγραψε το 5-4. Όμως η Ελλάδα ισοφάρισε εκ νέου με το εύστοχο πέναλτι της Ελ. Πλευρίτου (5-5) και πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με 5-6 όταν σκόραρε η Ξενάκη από θέση φουνταριστού με ωραίο γυριστό. Από τα δύο μέτρα σκόραρε και η Χαμζάεβα για το 6-6, ενώ η Μπορίσοβα με πέναλτι έκανε το 7-6 για τη Ρωσία. Η ισορροπία στο σκορ επανήλθε με το τέρμα της Ελευθεριάδου στον παραπάνω, με το οποίο διαμορφώθηκε το 7-7 του ημιχρόνου.
Στη γ’ περίοδο κόπασε ο τρελός ρυθμός του αγώνα. Πέρασαν πέντε λεπτά για να σημειωθεί γκολ και αυτό ήταν από πέναλτι, με την Γκέρζανιτς (8-7). Στη συνέχεια η Εθνική έχασε επίθεση στον παραπάνω και δέχθηκε γκολ στην κόντρα από την Μπερσνέβα, που έκανε το 9-7. Η Ελλάδα είχε «κολλήσει» στην επίθεση και έτσι ολοκλήρωσε την γ’ περίοδο στο -2 από τη Ρωσία.

Η Ρωσία αναδείχθηκε παγκόσμια πρωταθλήτρια

Η Εθνική μπήκε αποφασισμένη στην τελευταία περίοδο. Στο 5’.11’’ του οκταλέπτου η Πρωτοπαπά μείωσε σε 9-8 και η ίδια έβαλε «φωτιά» στις κερκίδες γράφοντας το 9-9 στο 1’.06’’. Οι Ρωσίδες έχασαν την επίθεσή τους και στα 28’’ πριν το φινάλε κερδίσαμε αποβολή, αλλά η Γκολόβινα απέκρουσε το σουτ της Πρωτοπαπά στα 13’’ και έτσι οδηγηθήκαμε στα πέναλτι.

Στην κανονική διάρκεια η Ελλάδα είχε 3/8 στον παραπάνω, 1/1 πέναλτι, δύο γκολ από περιφέρεια και φουνταριστό και ένα στην κόντρα. Η Ρωσία είχε 1/1 στον παραπάνω, 2/2 πέναλτι, τέσσερα γκολ από την περιφέρεια και από ένα από τον φουνταριστό και σε κόντρα επίθεση.

Τα πέναλτι
Η σειρά των εκτελέσεων είναι η εξής: Ξενάκη δοκάρι, Χαμζάεβα 1-0, Ελ. Πλευρίτου 1-1, Γκέρζανιτς 2-1, Πρωτοπαπά 2-2, Τολκούνοβα 3-2, Β. Πλευρίτου 3-3, Μπερσνέβα 4-3, Ελευθεριάδου 4-4, Βαχίτοβα απέκρουσε η Σταματοπούλου, Ξενάκη 4-5, Χαμζάεβα 5-5, Ελ. Πλευρίτου 5-6, Γκέρζανιτς 6-6, Πρωτοπαπά 6-7, Τολκούνοβα 7-7, Β. Πλευρίτου απέκρουσε η Γκολόβινα, Μπερσνέβα απέκρουσε η Σταματοπούλου, Ελευθεριάδου απέκρουσε η Γκολόβινα, Βαχίτοβα απέκρουσε η Σταματοπούλου, Ξενάκη απέκρουσε η Γκολόβινα, Χαμζάεβα 8-7.

Η Ξενάκη σημειώνει το πρώτο γκολ της Εθνικής στον τελικό

Διαιτητές: Χουάν Κολομινάς (Ισπανία)-Μαρτίνα Κουνίκοβα (Σλοβακία).
Οκτάλεπτα: 4-4, 3-3, 2-0, 2-2. Πέναλτι: 8-7 (συνολικό σκορ 17-16).
Η διακύμανση (στην κανονική διάρκεια):
Α’ οκτάλεπτο: 1-0 Γκέρζανιτς (περιφ.), 1-1 Ξενάκη (περιφ.), 2-1 Ζαπλάτινα (περιφ.), 3-1 Γκέρζανιτς (περιφ.), 3-2 Ελ. Πλευρίτου (κόντρα), 4-2 Σερζχάντοβα (π.π.), 4-3 Ελ. Πλευρίτου (π.π.), 4-4 Μυριοκεφαλιτάκη (φουντ.).
Β’ οκτάλεπτο: 5-4 Σερζχάντοβα (περιφ.), 5-5 Ελ. Πλευρίτου (πεν.), 5-6 Ξενάκη (φουντ.), 6-6 Χαμζάεβα (φουντ.), 7-6 Μπορίσοβα (πεν.), 7-7 Ελευθεριάδου (π.π.).
Γ’ οκτάλεπτο: 8-7 Γκέρζανιτς (πεν.), 9-7 Μπερσνέβα (κόντρα).
Δ’ οκτάλεπτο: 9-8 Πρωτοπαπά (π.π.), 9-9 Πρωτοπαπά (περιφ.)
ΡΩΣΙΑ (Μάρκοτς): Γκολόβινα, Γκέρζανιτς 5, Ζαπλάτινα 1, Μπερσνέβα 2, Μπορίσοβα 1, Πόποβα, Κεμπφ, Λάπτεβα, Βαχίτοβα, Τολκούνοβα 2, Χαμζάεβα 4, Σερζχάντοβα 2, Στεπάκινα.
ΕΛΛΑΣ (Λέανδρος): Σταματοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 5, Χυδηριώτη, Ελευθεριάδου 2, Β. Πλευρίτου 1, Ξενάκη 3, Πρωτοπαπά 4, Πάτρα, Μιχαηλίδου, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σελετοπούλου, Μαυρωτά, Δουρέκα.

Το χάλκινο η Ολλανδία
Στο μικρό τελικό η Ολλανδία του Έλληνα τεχνικού Βαγγέλη Δουδέση νίκησε την Ισπανία με 9-6 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Τα οκτάλεπτα ήταν: 3-3, 1-1, 1-2, 1-3.