Δε νίκησε ο ΠΑΟΚ τη Σλόβαν (0-0) αλλά πήρε προβάδισμα πρόκρισης

Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλύτερος της Σλόβαν στη Σλοβακία αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη (0-0), που του εξασφάλιζε την πρόκριση στα μπαράζ για τη φάση των «16» του Conference League.

Ωστόσο, πήρε την ισοπαλία και πλέον έχει προβάδισμα πρόκρισης αφού υποδέχεται την αδύναμη Λίνκολν την τελευταία αγωνιστική. Αν ο ΠΑΟΚ κερδίσει την ομάδα του Γιβραλτάρ και προσπεράσει τη Σλόβαν στη συνολική διαφορά τερμάτων (είναι στο +1 οι Σλοβάκοι και παίζουν μέσα στην Κοπεγχάγη) τότε θα πάρει την πρόκριση.

Ανοιχτό ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με την κατοχή να είναι μοιρασμένη και τις δύο ομάδες να ψάχνουν τρόπο να απειλήσουν αλλά ο δικέφαλος από το 20′ και μετά είχε την υπεροχή.

Στο έκτο λεπτό, πρώτη φάση για τον ΠΑΟΚ, ο Κούρτιτς εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά αλλά ο Τσόβαν απέκρουσε με γροθιές σε κόρνερ. Δύο λεπτά μετά, ο Βάις σούταρε μέσα από την περιοχή αλλά ο Πασχαλάκης δεν δυσκολεύτηκε να πέσει για να μπλοκάρει τη μπάλα.

Όσο περνούσε ο χρόνος όμως, ο ΠΑΟΚ κέρδιζε την κατοχή γινόταν απόλυτος κυρίαρχος σε όλες τις γραμμές χωρίς όμως να καταφέρει να δημιουργήσει ευκαιρίες καθώς οι γηπεδούχοι περίμεναν όλοι πίσω από το κέντρο.

Στο 29′ οι Ελ Καντουρί και Μπίσεσβαρ συνδιάστηκαν ωραία μέσα στην περιοχή αλλά το πλασέ του δεύτερου κόντραρε και βγήκε κόρνερ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ολλανδός να το πάρω να χάνει την πρώτη ευκαιρία καθώς η κεφαλιά του chords από τη μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία όμως του ΠΑΟΚ όμως χάθηκε στο 31′ με τον Ακπομ να δίνει στον επερχόμενο Σιντκλεϊ από τα αριστερά αυτό σέντραρε βρίσκοντας τον ολομόναχο Μπίσεσβαρ έξω από τη μικρή περιοχή και σε διαγώνια θέση αλλά ο παίκτης του ΠΑΟΚ πλάσαρε άουτ σε μία μοναδική ευκαιρία.

Οι ασπρόμαυροι συνέχισαν να έχουν την κατοχή και να πιέζουν αλλά όσο δεν έβρισκαν σκορ έδιναν ελπίδες στις Σλοβάκους και παραλίγο να την πατήσουν. Στο 43′ σε αντεπίθεση της η Σλόβαν απείλησε με τον Μεντβέντεφ να μπαίνει στην περιοχή από δεξιά και να σουτάρει αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πασχαλάκη.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Μιχάι να παίρνει τη θέση του Κρέσπο και τον ΠΑΟΚ να παραμένει να είναι η ομάδα που είχε την κατοχή στον αγωνιστικό χώρο. Κι όμως την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του δεύτερου 45λεπτου την είχε η Σλόβαν. Στο 60′ σέντρα του Ζρμχαλ, ο Γκριν πήρε την κεφαλιά από τον Σίντκλεϊ έξω από τη μικρή περιοχή, αλλά ο Πασχαλάκης μπλόκαρε τη μπάλα.

Τέσσερα λεπτά μετά ο Ραζβάν Λουτσέσκου αντέδρασε περνώντας στο παιχνίδι τον Σβαμπ στη θέση του Εσίτι ΠΑΟΚ συνέχιζε να δυσκολεύεται να μπει στην αντίπαλη περιοχή από την στιγμή που άρχζσε να κουράζεται ο Μπίσεσβαρ. Έτσι ο Ρουμάνος τεχνικός Του δικέφαλου πέρασε στο παιχνίδι τους Μουργκ και Σβιντέρσκι στο 71′ στη θέση των Μπίσεσβαρ και Άκπομ με τον τελευταίο να είναι μακριά από τον καλό του εαυτό.

Οι αλλαγές βοήθησαν τον ΠΑΟΚ να πιέσει περισσότερο τους γηπεδούχους. Ο δικέφαλος έχασε ευκαιρία στο 82′ με τον Σβιντέρσκι να εκτελεί αλλά η μπάλα να περνάει στην στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Τσόβαν. Μέχρι το τέλος ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να βρει τρόπο να σκοράρει απέναντι σε μία πολύ συμπαγή άμυνα της Σλόβαν χάνοντας στο 89′ ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία με τον Μιτρίτσα.

Τελικά το 0-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος και ο ΠΑΟΚ περιμένει τώρα τη Λίνκολν στην τελευταία αγωνιστική ώστε να παίξει τα πάντα για να πάρει την πρόκριση.

Σλόβαν Μπρατισλάβας (Βλάντιμιρ Βάις): Χόβαν – Μεντβέντεφ, Κασία, Μποζίκοβ, Ντε Μάρκο (90′ Ντα Σίλβα) – Άγκμπο, Ιμπραΐμ (90′ Μραζ) – Γκριν (70′ Τσάβριτς), Βάις, Ζμρχαλ (70′ Ντράζιτς) – Χεντί.

ΠΑΟΚ (Ρασβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης – Τέιλορ, Βαρέλα, Κρέσπο (46′ Μιχάι), Σίντκλεϊ – Κούρτιτς, Εσίτι (64′ Σβαμπ) – Α. Ζίβκοβιτς, Ελ Καντουρί (72′ Μουργκ), Μπίσεσβαρ (86′ Μιτρίτσα) – Άκπομ (72′ Σφιντέρσκι).