«Χρυσή» η Βολιώτισσα γυμνάστρια Βιολέτα Διαλετάρα στη Ραψάνη

Με τον καλύτερο τρόπο μπήκε αγωνιστικά το 2018 για την Βιολέτα Διαλετάρα. Η Βολιώτισσα γυμνάστρια έλαβε μέρος σε χειμερινό ορειβατικό αγώνα στη Ραψάνη με την ονομασία Rapsani Trail και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία γυναικών, αφήνοντας στη δεύτερη θέση την Κατερίνα Γκέρλη και στην τρίτη την Ιφιγένεια Γκάτσιου. Η διαδρομή του αγώνα ήταν 19χλμ και ακολουθούσε μία μικτή πορεία ενώ φέτος είχαν γίνει ορισμένες αλλαγές και βελτιώσεις σε σχέση με πέρυσι. Ο αγώνας ξεκινούσε από την πλατεία του χωριού Ραψάνη του δήμου Κάτω Ολύμπου, στα 500μ υψόμετρο για να φτάσει στο μέγιστο 1240μ και να καταλήξει πίσω στην πλατεία. Στο σύνολό της αποτελούνταν από 1χλμ άσφαλτο, 1,5χλμ χωμάτινο δρόμο, 2χλμ δασικό δρόμο και 14,5χλμ ορειβατικό μονοπάτι με υψομετρική διαφορά 740μ. Ήταν μία μέτριας δυσκολίας διαδρομή με ένταση στα σημεία με βασικό σταθμό ανεφοδιασμού στα 10χλμ και δεύτερο στα 15χλμ. Οι αθλητές είχαν να περιμένουν συνθήκες χειμερινού βουνού με το μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής να έχει καλυφτεί από χιόνι.

Η αθλήτρια από το Βόλο κέρδισε την πρώτη θέση στις γυναίκες αλλά και τη 10η γενικής στο σύνολο των αθλητών που πήραν μέρος. Η ίδια ετοιμάζεται για έναν Iron Distance Extreme Τριαθλητικό αγώνα, τον Isklar Norseman, που θα γίνει φέτος αρχές Αυγούστου στη Νορβηγία και θα είναι η πρώτη Ελληνίδα που θα έχει πάρει μέρος στην ιστορία αυτού του αγώνα. Η γυμνάστρια – τριαθλήτρια είχε συμμετάσχει πέρυσι σε έναν παρόμοιας δυσκολίας αγώνα το Almira-X 216km, ήταν η μόνη γυναίκα που συμμετείχε και τερμάτισε επάξια στην 9η θέση γενικής.