Χρυσή ισοπαλία για τον Κένταυρο Αγριάς στα Γιάννενα

Το Σάββατο 14 Δεκεμβρίου και για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της β’ εθνικής Χάντμπολ ανδρών στο κλειστό γήπεδο των Ιωαννίνων,ο Κένταυρος Αγριάς Βόλου αντιμετώπισε την ομάδα του ΑΟ Ιωαννίνων. Θα πρέπει να σημειωθεί πως η ομάδα της Μαγνησίας αγωνίσθηκε απέναντι στον Α.Ο. Ιωαννίνων με σημαντικές ελλείψεις περιφερειακών παικτών, αλλά και σε μια δύσκολη χρονική συγκυρία. Ο προπονητής της ομάδας Βαγγέλης Ιωάννου απουσίαζε από τις προπονήσεις εδώ και 3 εβδομάδες, λόγο ενός προβλήματος υγείας, που αντιμετώπισε όμως με επιτυχία.

Ο αγώνας ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων που παρακολούθησαν τον αγώνα. Οι παίχτες του Βαγγέλη Ιωάννου, κατέθεσαν πραγματικά ψυχή στο παρκέ του γηπέδου,παίζοντας σύμφωνα με τις δυνατότητες τους και κάνοντας έξυπνο παιχνίδι, επέβαλαν από την αρχή του αγώνα τον ρυθμό τους και βρίσκονταν συνεχώς μπροστά στο σκορ. Με άριστη συνεργασία στον αμυντικό τομέα και με λύσεις στην επίθεση,βρισκόταν συνέχεια μπροστά μέχρι και δύο γκολ. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και με “τραβηγμένες” αποφάσεις των διαιτητών,το προβάδισμα κατάφερε να πάρει η γηπεδούχος ομάδα και να κλείσει το σκορ με 13-12.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα των Ιωαννίνων πήρε προβάδισμα μέχρι και τρία τέρματα. Οι αθλητές όμως του Κενταύρου είχαν τα ψυχικά αποθέματα να ισορροπήσουν το παιχνίδι, να ισοφαρίσουν και να προηγηθούν με 21- 23 στο 55ο λεπτό. Η ομάδα των Ιωαννίνων ισοφάρισε σε 23 – 23 στη συνέχεια, με την ομάδα της Αγριάς να χάνει κρίσιμο και καθοριστικό πέναλτι ένα λεπτό πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Το τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού ήταν συναρπαστικό, με την ομάδα των Ιωαννίνων να προηγείται μα 24 – 23 στα 30″ πριν το τέλος του αγώνα, ενώ στην τελευταία επίθεση και στο 59’57″του αγώνα, ο Καρανάσιος ισοφάρισε στο τελικό 24-24 παίρνοντας για την ομάδα του, έναν πολύτιμο βαθμό,απέναντι στον πρωτοπόρο και αήττητο της βαθμολογίας.

Μετά την ολοκλήρωση της 4ης αγωνιστικής ο Κένταυρος βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας και με έναν αγώνα λιγότερο (αυτόν με τον Κερκυραικό, που θα διεξαχθεί αρχές Ιανουαρίου). Η ομάδα της Μαγνησίας συμμετέχει φέτος σε έναν δύσκολο όμιλο με ανταγωνιστικές ομάδες από την βορειοδυτική Ελλάδα. Στον αγώνα με τα Γιάννενα έδειξε ότι έχει τα ψυχικά αποθέματα αλλά και τα ποιοτικά στοιχεία, για να κάνει και φέτος μια καλή πορεία και σε αυτό βοηθούν και ο παλιοί παίκτες της ομάδας, αλλά και οι νεαροί που έχουν ενταχθεί σε αυτή.

Συνθέσεις ομάδων:
ΑΟ Ιωαννίνων: Κουρουζίδης 2, Κοτίδης 1, Γήτας 2, Γκρουΐδης 1, Βέλλιος 1,Γεωργίου 8, Γκίζας – Σιώμος 3, Σακκάς, Τσέλιος, Τζελέπης 2, Γότσης 4, Σκανδάλης, Νάκος, Σιαράβας,Τσαμπαλάς,Ζιώγας
Κένταυρος Αγριάς Βόλου: Κρατήρας 7, Χιώτης 6, Δρενοβιάδης 4, Καρανάσιος 3, Βαλκαμελής 1, Κρανιώτης 1, Χαλκιάς 1, Μακρής 1, Αργέντος, Γκαμώτσος, Μηλιόρδος
Τα πεντάλεπτα 2 – 3, 3 – 4, 5 – 4, 6 – 7, 10 – 9, 13 – 12,
17 – 14, 18 – 16, 19 – 19, 20 – 21, 21 – 23, 24 – 24.
Δίλεπτες 2 – 3 Πέναλτι 3 /4 – 0 /1