Χρήσιμα συμπεράσματα έβγαλαν Νίκη και Μαγνησιακός

Η Νίκη επικράτησε με 4-0 του Μαγνησιακού σε φιλικό που διεξήχθη στο Δημοτικό Στάδιο Νεάπολης, με τους δύο προπονητές να χρησιμοποιούν πολλούς ποδοσφαιριστές κάνοντας διάφορες δοκιμές. Το σκορ άνοιξε με πέναλτι ο Μιράντα στο 8’, για να ακολουθήσουν τρία γκολ στο β’ ημίχρονο με τους Τζιώρα (51’), Βουκελάτο (66’) και Κρητικό (85’ πέναλτι).

ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΡΙΣΙΛΑΣ

Το γνώριμο 4-3-3 επέλεξε ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος. Την εστία υπερασπίστηκε ο Γκαραβέλης έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Τοπαλίδη, Κουφογεώργο, Ανδρέου και Αναστασίου. Ρόλο «εξαριού» είχε ο Κυριακίδης με εσωτερικούς μέσους τους Λίταινα (μέσα δεξιά) και Γαβριηλίδη (μέσα αριστερά) αντίστοιχα. Την επιθετική τριπλέτα απάρτιζαν οι Πολίτης (δεξιά), Μιράντα (αριστερά) και Μπαλλάς (κορυφή)

Στην αντίπερα όχθη ο Θάνος Θεοδώρου παρέταξε τον Μαγνησιακό με 4-4-2. Κάτω από τα γκολπόστ κάθισε ο Ράπτης και στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Τόγιας (δεξιά), Γαλανόπουλος (αριστερά), Σιάτρας και Βέρτζος (σέντερ μπακ). Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Μαντώς, Λούρος (στον άξονα), Σταμάτης και Μπέικος (δεξιά και αριστερά) αντίστοιχα. Το δίδυμο στην επίθεση απάρτιζαν οι Τασιούλης και Σιόβας..

Η Νίκη επιδίωξε να αναλάβει από τα πρώτα λεπτά την πρωτοβουλία των κινήσεων και ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη της επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ. Ο Μιράντα υποδέχθηκε άψογα την μπάλα και προσπάθησε να ξεφύγει από τον Τόγια, ο οποίος τον ανέτρεψε μέσα στη μεγάλη περιοχή και ο κ. Τσίντζας καταλόγισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο «παθών», ο οποίος έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία και τον Ράπτη στη δεξιά γράφοντας το 1-0.

Ο Μαγνησικός θέλησε να αντιδράσει και στο 10’ πραγματοποίησε επικίνδυνο γύρισμα από τα αριστερά, με τον Γκαραβέλη να «καθαρίζει» τη φάση. Ταυτόχρονα ο Θάνος Θεοδώρου έδωσε εντολή στους Μπέικο και Τασιούλη να αλλάξουν θέσεις.

Στο 13’ ο Μιράντα βρήκε ωραία τον Λίταινα, ο οποίος δεν έκανε καλό κοντρόλ. Η μπάλα έφτασε στον Πολίτη, ο οποίος ελίχθηκε ωραία και σούταρε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 18’ ο Τοπαλίδης έβγαλε σέντρα, με τον Σιάτρα να διώχνει προ του Μπαλλά, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ανδρέου έψαξε τον Μιράντα. Ο διεθνής άσος από την Ισημερινή Γουινέα έστρωσε την μπάλα με το στήθος στον Γαβριηλίδη, ο οποίος λίγο έξω από την περιοχή σούταρε απευθείας, δίχως να βρει στόχο.

Στο 30’ ο Κουφογεώργος στάθηκε άτυχος. Ο νεαρός στόπερ που προέρχεται από την ομάδα Κ19 της Νίκης αισθάνθηκε ζάλη και αποχώρησε πρόωρα από το ματς. Τη θέση του στο κέντρο της άμυνας κατέλαβε ο Στίκας.

Στη συνέχεια οι παίκτες του Δημήτρη Ελευθερόπουλου είχαν την μπάλα στα πόδια τους και την κυκλοφορούσαν. Ωστόσο δυσκολεύονταν στο να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα των αντιπάλων.

Μετά από αρκετή ώρα η Νίκη απείλησε τον Ράπτη. Ήταν το 43ο λεπτό, όταν ο Τοπαλίδης πλαγιοκόπησε την αντίπαλη οπισθοφυλακή και σέντραρε. Ο Μπαλλάς έπιασε ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, που πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Πιο ορεξάτη στο β’ μέρος η Νίκη

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος προέβη σε πολλές αλλαγές, σε αντίθεση με τον Θάνο Θεοδώρου, που προτίμησε να τις κάνει λίγο αργότερα.

Για λογαριασμό της Νίκης στην επανάληψη τερματοφύλακας ήταν ο Μπουργάνης, ενώ στην άμυνα τοποθετήθηκαν από τα δεξιά προς τα αριστερά οι Στίκας, Ανδρέου και Ναά. Αμυντικός χαφ ήταν ο Σκεντεράι που είχε μπροστά του τους Παναγιωτίδη και Πέττα. Την επιθετική τριπλέτα συνέθεταν οι Τζιάνης (δεξιά), Κρητικός (αριστερά) και Τζιώρας (κορυφή).

Μ’ αυτή τη σύνθεση οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν πιο ορεξάτοι και είχαν την πρώτη τους καλή προσπάθεια στο 48’. Τελικός αποδέκτης ο Τζιάνης που σούταρε, αλλά η μπάλα βρήκε στον Κρητικό που βρισκόταν μπροστά στην εστία και ήταν εκτεθειμένος, με συνέπεια η φάση να σταματήσει για οφσάιντ.

Μάλιστα ο τελευταίος ήταν και ο δημιουργός του δεύτερου τέρματος για τη Νίκη. Στο 51’ πραγματοποίησε μπαλιά ακριβείας στον Τζιώρα, ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ράπτη για το 2-0.

Στο 57’ πήρε το «βάπτισμα του πυρός» και ο Βουκελάτος, που ανακοινώθηκε το Σάββατο. Ο νεοαποκτηθείς έπαιξε δεξιός εξτρέμ, με τον Τζιάνη να οπισθοχωρεί ως οπισθοφύλακας στην ίδια πλευρά μετατοπίζοντας τον Κουτσιμπάνα στο κέντρο της άμυνας. Στο 58’ ο Τζιώρας έστρωσε για τον Παναγιωτίδη, που σούταρε δίπλα από το αριστερό δοκάρι (άουτ).

Στο 66’ έγινε το 3-0. Ο Βουκελάτος έγινε κάτοχος της μπάλας μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και αφού κέρδισε μια κόντρα με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Ράπτη.

Μεγάλη ευκαιρία για τη Νίκη στο 80’. Ο Τζιώρας επιχείρησε να «κρεμάσει» τον Κοντοστάθη, με την μπάλα να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι και να καταλήγει άουτ. Παρόμοια τύχη είχε και ψηλοκρεμαστό βολέ του Κρητικού στο 82’.

Σ’ αυτό το διάστημα ο Μαγνησιακός είχε να επιδείξει δύο σουτ από τους Σιώμο και Χριστίδη. Το πρώτο κατέληξε στην αγκαλιά του Μπουργάνη (77’) και το δεύτερο πάνω από τα γκολπόστ (81’).

Στο 83’ ο Στίκας πραγματοποίησε ωραία ατομική ενέργεια δίνοντας στον Παναγιωτίδη, ο οποίος πλάσαρε στην αγκαλιά του Κοντοστάθη.

Δύο λεπτά αργότερα η Νίκη κέρδισε δεύτερο πέναλτι σε μαρκάρισμα του Βαρελόπουλου επί του Παναγιωτίδη εντός περιοχής. Το εκτέλεσε ο Κρητικός διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

ΝΙΚΗ: Γκαραβέλης, (46’ Μπουργάνης) Τοπαλίδης (46’ Κουτσιμπάνας), Αναστασίου (46’ Ναά), Κουφογεώργος (30’ λ.τρ. Στίκας), Ανδρέου (57’ Βουκελάτος), Κυριακίδης (46’ Σκεντεράι), Γαβριηλίδης (46’ Πέττας), Λίταινας (46’ Παναγιωτίδης), Πολίτης (46’ Τζιάνης), Μιράντα (46’ Κρητικός), Μπαλλάς (46’ Τζιώρας).

ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ: Ράπτης (67’ Κοντοστάθης), Τόγιας (56’ Τσαπέρος), Γαλανόπουλος, Σιάτρας (71’ Καλτσουνάς), Βέρτζος, Μαντώς (56’ Ζαρκαδής), Λούρος (87’ Αϊντινι), Σταμάτης (81’ Βαρελόπουλος), Τασιούλης (67’ Χριστίδης), Μπέικος (81’ Τρίμης), Σιόβας (56’ Σιώμος).

Οδεύει προς αναβολή

η «πρώτη» λόγω κακοκαιρίας

Προς αναβολή οδεύει η επίσημη πρώτη συγκέντρωση της Νίκης. Αρχικά ήταν προγραμματισμένη για σήμερα στις 19.00 στο γήπεδο «Π. Μαγουλάς». Ωστόσο η πρόβλεψη της ΕΜΥ για καταιγίδες στη Μαγνησία έχουν βάλει σε σκέψεις τη διοίκηση της ΠΑΕ.

Η αναβολή θεωρείται το πιο πιθανό ενδεχόμενο, αλλά η οριστική απόφαση θα ληφθεί σήμερα το πρωί και φυσικά θα υπάρξει ανακοίνωση από τη βολιώτικη ΠΑΕ. Εφόσον συμβεί αυτό, τότε η πιθανότερη ημερομηνία για την επίσημη «πρώτη» φαντάζει η ερχόμενη Παρασκευή.