Χουάν Φεράντο: «Η άνοδος είναι ανοιχτή»

Την δεύτερη ήττα τη φετινή χρονιά στο πρωτάθλημα της Φούτμπολ Λιγκ γνώρισε ο ΝΠΣ Βόλος. Οι «κυανέρυθροι» ηττήθηκαν με 1-0 από τον Απόλλωνα Πόντου στην Καλαμαριά, ωστόσο, διατήρησαν το +11 από τον δεύτερο της κατάταξης Απόλλωνα Λάρισας.
Ο προπονητής του ΝΠΣ Βόλος, Χουάν Φεράντο, στις δηλώσεις του αναφέρθηκε στις ευκαιρίες που είχε η ομάδα του, τονίζοντας πως δικαιούταν κάτι καλύτερο από το παιχνίδι: «Χάσαμε αρκετές ευκαιρίες. Μετά από ένα λάθος δικό μας, ο αντίπαλος πέτυχε το γκολ. Εμείς προσπαθήσαμε πάντως να ισοφαρίσουμε, είχαμε και πάλι ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο, ακόμη και με δέκα παίκτες. Συνεχίζουμε και σκεφτόμαστε το παιχνίδι με τον Κισσαμικό», ανέφερε ο Ισπανός τεχνικός.

Σε ερώτημα τόσο για τον Απόλλωνα Πόντου, όσο και για το αν αισθάνεται σίγουρος για την άνοδο, σημείωσε: «Δεν είμαι καθόλου σίγουρος για την άνοδο. Πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί. Υπάρχουν ακόμη πολλά παιχνίδια. Για τον αντίπαλο δε θέλω να πω. Έχει πολύ έμπειρους παίκτες και είναι μια καλή ομάδα, αλλά είναι νωρίς να πούμε κάτι».
Στο αγωνιστικό κομμάτι, το παιχνίδι κύλησε χωρίς ιδιαίτερα επικίνδυνες φάσεις στο πρώτο ημίωρο, με τον Γκαλίτσιο πάντως να χάνει σημαντική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 28’. Ο Απόλλων είχε στο 37’ σουτ του Ολαϊτάν, με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι, για να χαθεί στο 42’ σημαντική ευκαιρία από τον Μάντζη για το 0-1. Τελικά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Γεωργιάδης στο 45΄ με σουτ έκανε το 1-0.

Στο β΄ μέρος και πιο συγκεκριμένα στο 49’ ο ΝΠΣ Βόλος άγγιξε την ισοφάριση, η κεφαλιά όμως του Ηλιόπουλου αποκρούστηκε από τον Θεοδωρόπουλο. Στο διάστημα 74’-81’ οι «κυανέρυθροι» έμειναν με εννέα παίκτες, λόγω των αποβολών των Ντεντάκη και Ουνγιαλίδη αμφότεροι με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Έπειτα από την εξέλιξη αυτή, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διαχειριστούν με επιτυχία το υπέρ τους σκορ, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό του αγώνα.
ΑΠΟΛΛΩΝ Π.: Θεοδωρόπουλος, Πάτας, Σουντουρά, Γεωργιάδης, Μπρίτο (72’ Κυβελίδης), Πουρτουλίδης, Καλογέρης, Αμαραντίδης, Χασομέρης, Καλαϊτζίδης (94’ Τσουμάνης), Ολαϊτάν (94’ Μπάμπης)
ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ: Πίτκας, Ντεντάκης, Δόρης, Γκαλίτσιος (69’ Κοκκόρης), Καμπαγέρο, Μάντζης, Πίτου, Ηλιόπουλος, Πέντα (63’ Φράγκος), Δημόπουλος, Ουνγιαλίδης.

Τα αποτελέσματα
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής στη Φούτμπολ Λιγκ:
Εργοτέλης-Σπάρτη 1-1 (67’ Μπούρσης-27’ πεν. Γκαλβάο)
Παναχαϊκή-Απόλλων Λ. 1-0 (2’ πεν. Ελευθεριάδης)
Δόξα Δρ.-Πλατανιάς 2-2 (28’ Δούμτσιος, 82’ πεν. Μακρής – 59’ Καραγκούνης, 64’ Μπιανκόνι)
ΑΟΧ/Κισσαμικός-Τρίκαλα 1-0 (81’ Καραγιάννης)
Αιγινιακός-Ηρακλής 1-0 (35′ Γρανάδος)
Απόλλων Π.-ΝΠΣ Βόλος 1-0 (45’ Γεωργιάδης)
Κέρκυρα-Αήττητος 0-2 (64’ Λύρας, 88’ Ταμπάκης)
Καραϊσκάκης-Ηρόδοτος 1-0 (18’ Αλέκσιτς)