Χωρίς τον Κουτίνα η Νίκη έχασε 62-64 από τους Ικάρους στη Ν. Ιωνία

Δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το σοκ της ξαφνικής απώλειας του Σάκη Κουτίνα η Νίκη και έχασε 63-64 από τους Ικάρους Τρικάλων στη Ν. Ιωνία για τη 10η ημέρα του 3ου ομίλου στη Β’ Εθνική μπάσκετ. Έτσι διευρύνθηκε το αρνητικό σερί των «κυανολεύκων» για τέταρτη συνεχόμενη αγωνιστική.

Δεν ήταν εύκολο να διαχειριστούν το σοκ χθες οι «κυανόλευκοι». Κι αυτό γιατί το βράδυ του Σαββάτου ο Σάκης Κουτίνας είχε ένα σπάνιο ατύχημα στο σπίτι του, από το οποίο μάλιστα κινδύνεψε. Πιο συγκεκριμένα σε μια προσπάθεια του πατέρα του να του βάλει «βεντούζες», προκειμένου να νιώσει καλύτερα, κάτι πήγε στραβά, με συνέπεια τόσο ο Σάκης, όσο και ο Θανάσης Κουτίνας να διακομιστούν στο νοσοκομείο.

Η ιατρική διάγνωση έκανε λόγο για εγκαύματα, που μπορεί να ήταν ελαφράς μορφής, αλλά στάθηκαν ικανά να στερήσουν τη συμμετοχή του αρχηγού από το παιχνίδι με τους Ικάρους. Σίγουρα ήταν μια εξέλιξη που κανείς δεν περίμενε στο «κυανόλευκο στρατόπεδο» και ανέτρεψε την τελευταία στιγμή τα πλάνα του Ανδρέα Μαύρου και του Γιώργου Κοσμάτου.

«Ευχόμαστε περαστικά και ταχεία ανάρρωση στον αρχηγό της ομάδας μας Σάκη Κουτίνα και στο τεχνικό διευθυντή της ομάδας μας Αποστόλη Κουτίνα οι οποίοι τραυματίστηκαν σε δραστηριότητα εκτός γηπέδου. Ο Σάκης θα χρειαστεί να μείνει εκτός παρκέ για τουλάχιστον 10 ημέρες» αναφέρει με ανακοίνωσή της η Διοικούσα Επιτροπή Καλαθοσφαίρισης του βολιώτικου συλλόγου.

Στον αγωνιστικό τομέα ο Βερτζάγιας προσπάθησε «να μπει στα παπούτσια» του Κουτίνα και ως έναν βαθμό τα κατάφερε πετυχαίνοντας 19 πόντους. Ωστόσο αυτό δεν στάθηκε αρκετό για την ομάδα του, προκειμένου να πάρει χθες τη νίκη.

Η Νίκη πραγματοποίησε ιδανική αρχή, αφού έκανε ένα γρήγορο 10-0. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη και με επτά συνεχόμενους πόντους του Παρδάκα οι Τρικαλινοί πλησίασαν στο καλάθι (17-15 στο 10’).

Αμφίρροπα κύλησε η β’ περίοδος με το προβάδισμα να αλλάζει διαρκώς χέρια. Πάντως οι Ίκαροι ήταν εκείνοι που βρέθηκαν μπροστά με 27-31, με τους «κυανόλευκους» αυτή τη φορά να πλησιάζουν σε απόσταση… αναπνοής (33-34) στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε το β’ μέρος και ήταν φανερό ότι ο αγώνας θα κρινόταν στα τελευταία δευτερόλεπτα. Η γ’ περίοδος ολοκληρώθηκε στην απόλυτη ισορροπία (52-52), με τους δύο «μονομάχους» να μπαίνουν τρακαρισμένοι στο δ’ δεκάλεπτο μένοντας άποντοι για περισσότερα από δύο λεπτά.

Με το σκορ στο 58-59 οι διαιτητές διέκοψαν για λίγο το παιχνίδι έπειτα από ρίψη αντικειμένου. Με το που άρχισε ξανά το ματς ο Λόλας έδωσε την πρωτοπορία στη Νίκη με 60-59, ο Τριανταφύλλου ισοφάρισε 60-60 και ο Καλλές με μία βολή ξανάβαλε τη βολιώτικη ομάδα μπροστά με 61-60.

Στο τελευταίο λεπτό οι Ίκαροι προηγήθηκαν 61-64 με τους Τριανταφύλλου και Αμβράζη. Στα 6 δευτερόλεπτα ο Σαριμπαλίδης ήταν εύστοχος κατά το ήμισυ από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας» (62-64) και αμέσως έγινε φάουλ στον Κατσαρέ. Ο παίκτης του τρικαλινού συγκροτήματος είχε 0/2 και ο Σαριμπαλίδης πήρε το τελευταίο σουτ. Ωστόσο το τρίποντο που επιχείρησε λίγο κάτω από το κέντρο δεν κατέληξε στο καλάθι, με συνέπεια η Νίκη να γνωρίσει την ήττα με 62-64.

Δεκάλεπτα: 17-15, 33-34,  52-52, 62-64.

ΝΙΚΗ (Μαύρος-Κοσμάτος): Βερτζάγιας 19, Λόλας 12, Μπουσκολίτης 3 (1), Καλλές 6, Σκουφεζής 3 (1), Σπανόπουλος 1, Ζησόπουλος 3 (1), Ξενιτίδης 14 (3), Σαριμπαλίδης 1

ΙΚΑΡΟΙ ΤΡΙΚ. (Γιασάρης): Παπαχρήστος 16 (3), Τσιαβές 7 (2), Τριανταφύλλου 10 (1), Αμβράζης 12 (1), Παρδακάς 10 (2), Κατσαρές 9 (2).