Χωρίς νικητή το παιχνίδι Αίας-Ρήγας

Αγώνας με ένταση και απρόοπτα διεξήχθη στη Σούρπη όπου ο τοπικός Αίας και ο Ρήγας Φεραίος αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0. Βέβαια, το αγωνιστικό κομμάτι περνά σε δεύτερη μοίρα λόγω ενός απρόοπτου γεγονότος που έφερε την αναγκαστική αποχώρηση του διαιτητή Τσίντζα, ο οποίος δεν συνέχισε στο β’ μέρος.

Λίγο πριν ολοκληρωθεί το α’ ημίχρονο ο Μπιρμπίλης του Αίαντα πήγε να βγάλει σέντρα και φυσικά χωρίς να το θέλει χτύπησε τον διαιτητή στο πίσω μέρος του κεφαλιού. Οι δύο ομάδες πήγαν κανονικά στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, αλλά ο κ. Τσίντζας αισθάνθηκε ζαλάδα και μεγάλη δυσφορία. Ήταν αδύνατον να συνεχίσει και μάλιστα μεταφέρθηκε από τον παρατηρητή του αγώνα Δημήτρη Βελάνη στο κέντρο υγείας Αλμυρού. Εκεί υποβλήθηκε σε εξετάσεις και ευτυχώς δεν διαπιστώθηκε κάτι το ανησυχητικό. Μετά από αυτή την εξέλιξη, ο β’ βοηθός Ηλίας Κίττος έγινε ο διαιτητής της αναμέτρησης, που φυσικά πλέον είχε μόνο έναν βοηθό τον κ. Γιάννη.

Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους, χωρίς καμία να το επιτύχει. Η πρώτη καλή φάση καταγράφηκε στο 34’ και ήταν για τον Ρήγα, όταν σουτ του Γάρου από το ύψος της περιοχής κόντραρε και κατέληξε στην αγκαλιά του Γκόγκου. Στο επόμενο λεπτό ο Αίας βρέθηκε στο προσκήνιο με τον Μπιρμπίλη να επιχειρεί το σουτ και να σημαδεύει συμπαίκτη του.

Στο α’ μέρος ήταν ο Ρήγας αυτός που βρέθηκε πιο κοντά στο γκολ, αφού στο 43’ ο Τσιτσικλής εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα βρήκε σε κάποιο κεφάλι και έφτασε στον Γάρο που με κεφαλιά προσπάθησε να σκοράρει, αλλά είδε τη μπάλα να προσκρούει στο δεξιό κάθετο δοκάρι.

Στο 58’ οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι στον Μπιρμπίλη, αλλά ο κ. Κίττος έδωσε συνέχεια στο ματς. Στο 62’ ο Γκόγκος απέκρουσε την κεφαλιά του Πάτση, ενώ καλή ευκαιρία για τον Ρήγα χάθηκε στο 81’ όταν από σέντρα του Βλιώρα ο Τσιακίρης έκανε το γύρισμα προς την εστία και ο Στεφανής απομάκρυνε προ της γραμμής.

Στο 91’ ο Γκόγκος μπλόκαρε την κεφαλιά του Αποστολίδη και αμέσως μετά έγινε μία φάση που… πυροδότησε μεγάλη ένταση. Ο γκολκίπερ του Αίαντα πήγε να κάνει το βολέ και ο Αποστολίδης έκλεψε με τον κ. Κίττο να δίνει στη συνέχεια φάουλ του Γκόγκου στον παίκτη του Ρήγα. Οι άνθρωποι του Αίαντα διαμαρτυρήθηκαν έντονα και ο διαιτητής με τον βοηθό αποχώρησαν για τα αποδυτήρια. Όταν επέστρεψαν ο Σιόβας εκτέλεσε το φάουλ χωρίς να βρει στόχο.

Συνολικά κρατήθηκαν 16 λεπτά καθυστερήσεων και στο διάστημα αυτό ο Αίας είχε μία ακόμη καλή στιγμή με τον Μπιρμπίλη που έκανε το σουτ με τη μπάλα να βρίσκει σε παίκτη του Ρήγα και να καταλήγει κόρνερ.

ΑΙΑΣ: Γκόγκος, Φαράντος, Παπανικολόπουλος, Ξηροκώστας, Στεφανής, Κομπούρας (80’ Κωστούλας), Μπιρτσάι, Βούλγαρης (69’ Πιτσάβας), Δημητρίου, Μακανίκας, Μπιρμπίλης.

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Σπηλιόπουλος, Αποστολίδης, Βλιώρας, Γοδενόπουλος, Γκάγκας, Κολημήτρας, Γάρος, Πατσής, Βαϊόπουλος (65’ Τσακίρης), Τσιτσικλής (46’ Σιόβας), Χότζα.