Χωρίς νίκη ο Βόλος στην Τρίπολη με Αστέρα-Η προϊστορία

Δεν έχει νίκη ο Βόλος στις αναμετρήσεις με τον Αστέρα στην Τρίπολη, καθώς μετρά μία ήττα και δύο ισοπαλίες σε τρία παιχνίδια. Συνολικά, πάντως, σε έξι ματς, ανεξαρτήτου έδρας, οι «κυανέρυθροι» έχουν να επιδείξουν μία νίκη, τρεις ήττες και δύο ισοπαλίες. Η μοναδική επιτυχία ήταν αυτή στον πρώτο γύρο (2/10) στο Πανθεσσαλικό, όταν και είχαν νικήσει με 2-1 τον Αστέρα. Είχαν σκοράρει ο Φαν Βέερτ με πέναλτι στο 18’ και ο Φεράρι στο 79’, ενώ το γκολ των Αρκάδων είχε σημειώσει ο Σόνι στο 85’.

Την περίοδο 2019-20 οι δύο σημερινοί «μονομάχοι» αναμετρήθηκαν τρεις φορές, δύο για την κανονική περίοδο και μία για τα πλέι άουτ. Στις 24/11/2019 Αστέρας και Βόλος έμειναν στο 0-0 στο «Θ. Κολοκοτρώνης». Στο παιχνίδι του δεύτερου γύρου στο Πανθεσσαλικό, στις 16/2/2020 οι Αρκάδες είχαν φύγει νικητές με σκορ 1-0, χάρη στο γκολ που είχε σημειώσει ο Ντέλετιτς στο 85’. Για τα πλέι άουτ, ο Αστέρας στις 4/7/2020 είχε νικήσει εύκολα με 4-0 τον Βόλο. Ο Φερνάντεθ είχε πετύχει «χατ τρικ», σκοράροντας στο 2’, στο 44’ με πέναλτι και στο 67’, ενώ ενδιάμεσα είχε σκοράρει και ο Σίτο στο 51’.

Την περσινή αγωνιστική περίοδο, στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στην Τρίπολη, ο Αστέρας είχε προηγηθεί στο 24’ με πέναλτι του Μπαράλες, για να ισοφαρίσει σε 1-1 ο Βόλος στο 90′ με τον Περέα. Στην αναμέτρηση του Πανθεσσαλικού, στις 7/2/2021 ο Αστέρας είχε φύγει νικητής με 1-0, με τέρμα του Φερνάντεθ στο 28’.