Χωρίς νίκη ο Βόλος με τον Ολυμπιακό (η προϊστορία)

Επτά φορές για το πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ έχουν αναμετρηθεί Βόλος και Ολυμπιακός, με τους Πειραιώτες να μετρούν πέντε νίκες, ενώ δύο παιχνίδια έληξαν ισόπαλα.
Η πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων ήταν στις 14/9/2019 στο Καραϊσκάκη με τον Ολυμπιακό να επικρατεί με 5-0, με τέρματα των Γκιγιέρμε 12΄, Ελ Αραμπί 72’, Γκερέρο 79’, Βαλμπουενά 83’ και Σουντανί στο 90’. Στην αναμέτρηση του δευτέρου γύρου στο Πανθεσσαλικό οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 (26/12/2019).
Την αγωνιστική περίοδο 2020-21 ο Ολυμπιακός είχε νικήσει με 4-1 στο Φάληρο τον Βόλο στις 5/12/2020. Ο Μπαριέντος με πέναλτι στο 11’ είχε δώσει προβάδισμα στο σκορ στους «κυανέρυθρους» για να έρθει η ισοφάριση με τον Μασούρα στο 44’. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ελ Αραμπί πέτυχε «χατ τρικ» στο 66’, 80’ και 90’. Την ίδια περίοδο στο Πανθεσσαλικό, ο Ολυμπιακός είχε νικήσει με 2-1 τον Βόλο την 1η Μαρτίου 2021. Ο Φορτούνης στο 4’ έδωσε προβάδισμα στο σκορ στην ομάδα του, ο Γκρίλο ισοφάρισε στο 10’, με τον Εμβιλά να σκοράρει στο 81’ το νικητήριο τέρμα για τον Ολυμπιακό.
Την αγωνιστική περίοδο 2021-22 στις 28/11/2021 στο Καραϊσκάκη ο Βόλος πρόβαλε σθεναρή αντίσταση και έχασε στο φινάλε με 2-1. Ο Ελ Αραμπί στο 85’ έκανε το 1-0, ο Φαν Βέερτ στο 88’ ισοφάρισε, όμως ο Βαλμπουενά με απευθείας εκτέλεση φάουλ στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού έγραψε το 2-1.
Στο παιχνίδι που έγινε στο Πανθεσσαλικό για τον δεύτερο γύρο, ο Ολυμπιακός έφυγε νικητής στις 20/2/2022, επικρατώντας δύσκολα με 0-1, με τον Γάλλο Ματιέ Βαλμπουενά να σκοράρει στο 81’.
Τη φετινή χρονιά ο Βόλος είχε καταφέρει να φύγει με το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από το Καραϊσκάκη στο παιχνίδι του πρώτου γύρου που έγινε στις 11/9/2022. Ο Οζέγκοβιτς στο 29’ είχε ανοίξει το σκορ, με τον Ελ Αραμπί να ισοφαρίζει στο 76’.