Χωρίς νίκη ο Βόλος με ΠΑΟΚ (προϊστορία)

Επτά φορές έχουν αναμετρηθεί στο παρελθόν Βόλος και ΠΑΟΚ, όλες για το πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ, με απολογισμό δύο ισοπαλίες και πέντε ήττες για τους «κυανέρυθρους». Την πρώτη χρονιά του Βόλου στη μεγάλη κατηγορία, την περίοδο 2019-20, οι «κυανέρυθροι» είχαν χάσει με 2-0 στο Πανθεσσαλικό στις 26/10/2019 με τέρματα των Λημνιού στο 29’ και Πέλκα στο 74’ με πέναλτι. Στο ματς του δευτέρου γύρου στην Τούμπα, ο Βόλος είχε χάσει δύσκολα με 1-0 στις 27/1/2020, χάρη σε χτύπημα πέναλτι του Βιεϊρίνια στο 60’.
Την αγωνιστική περίοδο 2020-21 η αναμέτρηση των δύο σημερινών «μονομάχων» στο Πανθεσσαλικό είχε λήξει ισόπαλη 0-0 στις 26/9/2020, ενώ στο παιχνίδι του δευτέρου γύρου στη Θεσσαλονίκη ο ΠΑΟΚ είχε επικρατήσει με 3-1 στις 10/1/2021. Είχαν σκοράρει για τον «Δικέφαλο» οι Σβαμπ με πέναλτι στο 29′, Ίνγκασον στο 66’ και Κρμέντσικ στο 90’. Για τον Βόλο, που είχε προηγηθεί στο σκορ, το γκολ είχε σημειώσει ο Κιάκος στο 11’.
Όσον αφορά την περίοδο 2021-22, το παιχνίδι των δύο ομάδων στην Τούμπα, στις 17/10/2021, ήταν από τα πιο συναρπαστικά του πρωταθλήματος. Ο Βόλος βρέθηκε στο ημίχρονο να χάνει από τον ΠΑΟΚ με 4-1 και κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο να σημειώσει τρία γκολ και να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας. Ο Βόλος προηγήθηκε στο σκορ στο 14’ με τον Φαν Βέερτ, με τον ΠΑΟΚ στη συνέχεια να πετυχαίνει τέσσερα γκολ. Στο 24’ με αυτογκόλ του Γκρίλο έγινε το 1-1, Ο Άκπομ στο 30’ έκανε το 2-1, για να ακολουθήσουν άλλα δύο γκολ από τον Ζίβκοβιτς στο 32’ και στο 42’. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόλος με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να σημειώσει τρία γκολ με τους Μπαρτόλο στο 54’, Ροσέρο στο 62’ και Ρινέρ στο 82’, φτάνοντας στο «τρελό» 4-4. Στο ματς του δευτέρου γύρου στο Πανθεσσαλικό στις 23/1/2022 ο ΠΑΟΚ πέρασε… αέρας με 4-0, σημειώνοντας από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο. Ο Κούρτιτς με πέναλτι είχε ανοίξει το σκορ, για να ακολουθήσουν τα τέρματα των Ίνγκασον, Σάστρε και Άκπομ.

Τη φετινή αγωνιστική περίοδο στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στην Τούμπα στις 13/11/2022 ο ΠΑΟΚ είχε επικρατήσει άνετα με 3-0. Τα γκολ πέτυχαν οι Ολιβέιρα στο 28’ με πέναλτι, Ζίφκοβιτς 30’ και Ντάγκλας Αουγκούστο στο 62’ με πέναλτι.