«Χόρευε» στη βροχή ο Ρήγας, 4-1 τον ΓΣ Αλμυρού

«Χόρευε» στη βροχή ο Ρήγας Φεραίος που πέρασε νικηφόρα από το στάδιο «Αθανάσιος Ραγάζος», επικρατώντας του Γ.Σ. Αλμυρού με 4-1 σε εξ αναβολής παιχνίδι της Α’ ΕΠΣΘ. Με την επιτυχία τους αυτή οι Βελεστινιώτες ανέβηκαν στην 4η θέση με 49 βαθμούς και άφησαν στην 5η τους χθεσινούς τους αντιπάλους, που έμειναν στους 47 πόντους.
Ο αγώνας διεξήχθη σε βαρύ τερέν λόγω της έντονης βροχόπτωσης, με τον Ρήγα να μπαίνει δυνατά και να ανοίγει το σκορ στο 6ο λεπτό όταν από κόρνερ του Χόντου και ασθενή απόκρουση του Λειβαδίτη, η μπάλα έφτασε στον Βλιώρα που με προβολή έκανε το 0-1.
Το 0-2 ήρθε στο 20ό λεπτό της αναμέτρησης με το γυριστό σουτ του Γάρου από το σημείο του πέναλτι και με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα έχοντας βρει και στο δοκάρι. Στο 35’ ο Γάρος πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και 26ο του στο πρωτάθλημα όταν βγήκε πίσω από την πλάτη της άμυνας και πλάσαρε εύστοχα για το 0-3.
Τρία λεπτά αργότερα οι Αποστολίδης και Ντόντα συγκρούστηκαν στον αέρα, με τον παίκτη του Ρήγα να μην μπορεί να συνεχίσει στο ματς. Μάλιστα, χρειάστηκε να διακομισθεί στο νοσοκομείο για να του γίνουν ράμματα. Τη θέση του πήρε ο Πατσής, ο οποίος πέτυχε το τελευταίο γκολ του Ρήγα στο 75’ με σουτ εντός περιοχής, διαμορφώνοντας το 1-4. Δέκα λεπτά νωρίτερα ο Γ.Σ. Αλμυρού είχε μειώσει προσωρινά σε 1-3 με το πλασέ του Αράπη.
Στα αξιοσημείωτα ότι και οι δύο ομάδες άλλαξαν τερματοφύλακες. Ο Λάκης Μπακάλης αντικατέστησε τον Σπηλιόπουλο με τον Φώτο στα μισά του β’ μέρους, λόγω τραυματισμού του πρώτου, ενώ πέντε λεπτά πριν το φινάλε και ο Κώστας Ρέππος απέσυρε τον Λειβαδίτη για να χρησιμοποιήσει τον 15χρονο Βέτσικα, που έκανε ντεμπούτο στο πρωτάθλημα.
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Λειβαδίτης (85’ Βέτσικας), Μαυρογένης (60’ Σιούτης), Τσιαγιανίδης (65’ Κρίκης), Πλαβός (60’ Γκρίνιας), Ντόντα, Αράπης, Χριστοφορίδης, Καρράς, Μπασαγιάννης (46’ λ.τρ. Κυρίτσης), Θ. Τσιάτσιος, Θεοδωρόπουλος.
ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Σπηλιόπουλος (65’ λ.τρ. Φώτο), Αποστολίδης (38’ λ.τρ. Πατσής), Γκάγκας, Κολυμήτρας, Βλιώρας, Γοδενόπουλος, Χόντος, Χότζα, Βαϊόπουλος (83’ Μπαλαμώτης), Τσιτσικλής (65’ Γλάρος), Γάρος (65’ Χασάπης).