«Χόρευε» στη βροχή για 45 λεπτά – Η Νίκη “δάμασε” με 2-0 τον Αχιλλέα στα Φάρσαλα

Για 45 λεπτά «χόρευε» στη βροχή η Νίκη, διάστημα που ήταν αρκετό να της χαρίσει τους τρεις βαθμούς. Με γκολ των Ιορδανίδη (19’) και Τζιώρα (41’) η βολιώτικη ομάδα πέρασε από τα Φάρσαλα νικώντας 2-0 τον τοπικό Αχιλλέα.

Εξαιρετική η Νίκη με δύο γκολ στο α’
Η Νίκη προσπάθησε να πετύχει γρήγορο γκολ έχοντας μπροστάρη τον Τζάθα. Ο νεοαποκτηθείς ποδοσφαιριστής ήταν ιδιαίτερα δραστήριος και λίγο έλειψε να χριστεί σκόρερ στα πρώτα λεπτά. Αρχικά στο 6’ δέχθηκε την πάσα του Ντόλγκι, αλλά καθυστέρησε φέρνοντας την μπάλα στο δεξί, με συνέπεια το σουτ που έκανε να κοντράρει σε αμυνόμενο.
Παρόμοια φάση έγινε στο 12’. Αυτή τη φορά ο Τζιώρας ήταν εκείνος που πάσαρε για τον Τζάθα, ο οποίος σούταρε αμέσως με την μπάλα να σταματά στον Μάρκου. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν ότι η μπάλα βρήκε το χέρι του δεξιού οπισθοφύλακα του Αχιλλέα, αλλά ο κ. Λαθύρης διέταξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Επίσης στο 15’ ο Ιορδανίδης εκτέλεσε φάουλ, ο Τζιώρας κέρδισε την κεφαλιά, η οποία πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.
Τελικά ο Ιορδανίδης αποδείχθηκε πιο εύστοχος στο 19’. Ο σκόρερ δέχθηκε την μπάλα από τον Γενιτσαρίδη και αφού απέφυγε έναν αντίπαλο «εκτέλεσε» τον Χάμο με δυνατό σουτ (0-1).
Οι γηπεδούχοι θέλησαν να απαντήσουν άμεσα και παραλίγο να το πετύχουν με τον ίδιο τρόπο. Ο Τλούπας επιχείρησε εναέριο βολέ, το οποίο κατέληξε μόλις άουτ. Στο 27’ ο Ιορδανίδης πέρασε κάθετη για τον Τζιώρα, αλλά ο Οικονόμου πρόλαβε την ύστατη στιγμή τον Τζιώρα, ενώ στο 30’ η Νίκη «φλέρταρε» με το γκολ. Ο Γενιτσαρίδης σέντραρε και ο Τζάθας έπιασε φαλτσαριστή κεφαλιά, που πέρασε λίγα εκατοστά δίπλα από τη δεξιά συμβολή των δοκών.
Κι ενώ στο 35’ ο Βούλγαρης με θεαματικό «ψαλίδι» απέτυχε να χριστεί σκόρερ, στο 41’ έγινε το 0-2. Όλα ξεκίνησαν από τον Ματθαίου, ο οποίος «χόρεψε» τον Καραμπούζη και γύρισε για τον Τζιώρα, ο οποίος με διπλή προσπάθεια διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.
Η Νίκη θα μπορούσε να διευρύνει ακόμη περισσότερο το προβάδισμά της, αλλά δύο δυνατά σουτ του Ντόλγκι δεν βρήκαν στόχο στο 44’ και στο 45+1’.

Έπεσε η απόδοση, έμεινε το 0-2
Με ένα νέο πρόσωπο άρχισε το β’ ημίχρονο η βολιώτικη ομάδα, αφού ο Ζιώγας παραχώρησε τη θέση του στον Αλ. Καρτσαμπά, που τοποθετήθηκε στον άξονα της μεσαίας γραμμής ενώ αριστερός μπακ έπαιξε ο Λάιος. Η τεχνική ηγεσία προφανώς φοβήθηκε πιθανή δεύτερη κίτρινη στον νεαρό αμυντικό, ο οποίος είχε δεχθεί μία στο 24’.
Η βροχή έπεφτε καταρρακτωδώς στην επανάληψη δυσκολεύοντας τους παίκτες των δύο ομάδων πάνω σ’ ένα ήδη βαρύ τερέν. Παρ’ όλα αυτά ο Αχιλλέας ήταν καλύτερος και «άγγιξε» το γκολ στο 50’. Η «κυανόλευκη» άμυνα αδράνησε με τον Χατζή να μπαίνει «σφήνα» μεταξύ αμυντικών και Θεολόγη. Ο νεαρός γκολκίπερ τον ανέτρεψε και ο κ. Λαθύρης καταλόγισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Βούλγαρης σημαδεύοντας τη ρίζα της δεξιάς δοκού.
Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους Φαρσαλινούς στο 53’. Ο Χατζής πέρασε την μπάλα πάνω τον Χρ. Καρτσαμπά και έστρωσε για τον Καραγκούνη που σούταρε, αλλά ο Θεολόγης έπεσε στην αριστερή του γωνία και μπλόκαρε σωτήρια για την ομάδα του.
Η Νίκη δεν θύμιζε σε τίποτα τον εξαιρετικό εαυτό του α’ μέρους και το προπονητικό τιμ άλλαξε τον Ματθαίου με τον Βουρδάκη θέλοντας να δώσει περισσότερη ενέργεια στην ομάδα του. Ωστόσο στο 71’ ήταν ο Αχιλλέας που πλησίασε πάλι στο γκολ. Μετά από σέντρα του Καραγιάννη, ο Τλούπας αμαρκάριστος από κοντά έπιασε κεφαλιά, που κατέληξε στην αγκαλιά του Θεολόγη.

Σημάδια αντίδρασης έδειξε το βολιώτικο συγκρότημα στο 73’, όταν ο Τζιώρας δοκίμασε το πόδι του από μακριά, με την μπάλα να κοντράρει σε αμυνόμενο καταλήγοντας κόρνερ.
Στη συνέχεια οι «κυανόλευκοι» κατάφεραν να κρατήσουν την μπάλα περισσότερο στα πόδια τους. Αυτό βοήθησε στο να σταματήσει η επιθετικότητα των γηπεδούχων, που άρχισαν να απογοητεύονται.
Στο 90’ ο Σιώμος πραγματοποίησε την παρθενική του εμφάνιση και λίγο έλειψε να χριστεί σκόρερ. Ο ταλαντούχος μεσοεπιθετικός πήγε να εκμεταλλευτεί χαλαρό γύρισμα του Οικονόμου προς τον τερματοφύλακα της ομάδας του, αλλά ο Χάμος την τελευταία στιγμή πρόλαβε να διώξει με τα πόδια.

Διαιτητής: Λαθύρης (Φθιώτιδας)
Βοηθοί: Καραγιάννης, Λιτοσελίτης (Φθιώτιδας)
Κίτρινες: Ζιώγας, Θεολόγης, Τζιώρας, Βουρδάκης, Γενιτσαρίδης, Ιορδανίδης
ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΦΑΡ.: Χάμος, Μάρκου, Καραμπούζης, Κούλπας, Οικονόμου, Νεμπεγλέρας, Μίχος (83’ Κομισόπουλος), Τλούπας (74’ Αραπίτσας), Χατζής, Καραγκούνης (83’ Κατσανάκης), Βούλγαρης.
ΝΙΚΗ: Θεολόγης, Γενιτσαρίδης, Ζιώγας, Βέργος, Καρτσαμπάς Χρ., Λάιος, Ντόλγκι, Τζάθας (68’ Αναστασίου