«Χόρευαν» στη βροχή – Οι Παίδες της ΕΠΣΘ διέλυσαν 6-0 τη Φθιώτιδα, ενώ και οι Νέοι νίκησαν με 3-2

Πρεμιέρα είχαμε χθες στα πρωταθλήματα προεπιλογής Εθνικών ομάδων με τις μικτές της ΕΠΣ Θεσσαλίας να κάνουν το «δύο στα δύο» απέναντι στα συγκροτήματα της ΕΠΣ Φθιώτιδας, στους αγώνες που έγιναν στο βοηθητικό του ΕΑΚ για τον 7ο όμιλο. Μάλιστα οι Παίδες συνέτριψαν τους αντιπάλους τους με 6-0, ενώ τη νίκη με 3-2 πανηγύρισαν και οι Νέοι.

Οι Παίδες

Χάρμα ιδέσθαι ήταν οι Παίδες της ΕΠΣ Θεσσαλίας απέναντι στην ΕΠΣ Φθιώτιδας την οποία φόρτωσαν με μισή ντουζίνα γκολ. Μάλιστα το τελικό 6-0 θα μπορούσε να είναι και μεγαλύτερο, καθώς οι παίκτες του Αντώνη Μάνδαλου δημιούργησαν και άλλες φάσεις για γκολ.

Οι γηπεδούχοι «χόρευαν» μέσα στη βροχή και ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος όπου πέτυχαν τέσσερα τέρματα. Μόλις στο 3’ ο Καλόγηρος τροφοδότησε τον Ζαρίφη που «νικήθηκε» από τον τερματοφύλακα Τσεκούρα, αλλά ο Απόστολος Τζιάνης πήρε το… ριμπάουντ και από κοντά άνοιξε το σκορ (1-0). Ο ίδιος παίκτης έγραψε και το 2-0 με ψηλοκρεμαστό σουτ στο 20’, μετά από ασίστ του Καλόγηρου, ενώ στο 24’ ο Τζιάνης παραλίγο να κάνει το χατ τρικ, αλλά σημάδεψε το δοκάρι.

Στο 28’ ο Ζαρίφης σούταρε από το ύψος της περιοχής και αποδείχθηκε εύστοχος, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ζαρίφης σκόραρε ξανά με προβολή, πετυχαίνοντας το τέταρτο γκολ της ΕΠΣΘ και δεύτερο προσωπικό του.

Στιγμιότυπο από το παιχνίδι των Νέων

Το 5-0 σημειώθηκε στο 50’ μετά από γύρισμα του Καλόγηρου στο ύψος της μεγάλης περιοχής και ωραίο σουτ του Χριστοδουλόπουλου. Όσο για το τελικό 6-0, διαμορφώθηκε στο 74’ από τον Τζαφλέρη.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Αδάμος Κουκούλης με βοηθούς τους Γρηγόρη Δεδικούση και Δημήτρη Παραφέστα της ΕΠΣ Λάρισας.

ΕΠΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ: Πουλιάνας, Μπαϊράμης, Αδάμος, Κουτσιμπάνας, Χολέβας, Κωστούλας, Γκινίδης, Μπουμπούκης, Τζιάνης, Καλόγηρος, Ζαρίφης. Στο β’ ημίχρονο χρησιμοποιήθηκαν και οι Γκέκος, Μέμτσας, Χριστοδουλόπουλος, Σταμπουλής, Τζαφλέρης.
ΕΠΣ ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ: Τσεκούρας, Αποστόλου, Φαφούτης, Καλογιάννης, Πεπόνας, Δερματάς, Κωστάκης, Φίστι, Αδάμ, Κουρκουλιώτης, Παπαζαχόπουλος. Στην επανάληψη έπαιξαν και οι Παλάσκας, Καρανίκας, Λύτρας, Τσιγκόπουλος.

* Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Εύβοια σάρωσε εντός έδρας την Ευρυτανία με 8-0.

Οι Νέοι

Οι Νέοι της ΕΠΣ Θεσσαλίας υπερασπίστηκαν την έδρα τους, επικρατώντας 3-2 της Φθιώτιδας. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 4’ με τον Ξηρογιάννη, που ολοκλήρωσε επιτυχώς μία αντεπίθεση της ομάδας του, αφού οι παίκτες του Αντώνη Μάνδαλου «ξεχάστηκαν» στην επίθεση μετά από κερδισμένο κόρνερ.

Ωστόσο, η αντέδρασαν άμεσα και κατάφεραν πριν ολοκληρωθεί το α’ μέρος να πετύχουν τρία γκολ. Στο 27’ ο Τάρε έκανε το 1-1 από κοντινή απόσταση, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Χρόνης εκτέλεσε κόρνερ και ο Χατζηιωάννου με κεφαλιά πέτυχε το 2-1. Στο 35’ είχαμε το 3-1 με το μακρινό σουτ του Τιμπλαλέξη. Το μόνο που κατάφερε η Φθιώτιδα στην επανάληψη ήταν να μειώσει σε 3-2 με την ατομική ενέργεια του Αναγνωστόπουλου στο 81’.

Την αναμέτρηση διηύθυνε η Ανδρομάχη Τσιοφλίκη της ΕΠΣ Λάρισας, ενώ βοηθοί της ήταν οι Γρηγόρης Δεδικούσης και Δημήτρης Παραφέστας από την ίδια Ένωση.

ΕΠΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ: Τσιόβολος, Μπόλης, Λεϊμονής, Χατζηιωάννου, Τσίλογλου, Φραγκούλης (50’ Κανούτας), Χρόνης, Μεγαγιάννης (64’ Ακριβόπουλος), Τάρε, Τιμπλαλέξης (86’ Μπέκος), Κατσαγεωργίου (71’ Δήμος)
ΕΠΣ ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ: Τζοβάρας, Καυκιάς, Καλαμπαλίκης (46’ Ρουμπής), Γεωργούσης, Σταθόπουλος, Σιντής (53’ Κατσιούλας), Τρουμπούλος, Ξηρογιάννης (70’ Σύρμος), Κωστόπουλος, Τσεκούρας, Αρβανίτης (53’ Αναγνωστόπουλος).

* Για το ίδιο γκρουπ είχαμε και την εντός έδρας νίκη της Εύβοιας επί της Ευρυτανίας με 2-0.