«Χιτσκοκικό» το φινάλε στην Αγία Παρασκευή – Στο παιχνίδι με την Αγία Άννα

«Χιτσκοκικό» φινάλε είχαμε χθες στην Αγία Παρασκευή, όπου η ομώνυμη ομάδα και η Αγία Άννα αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2. Μετά από ένα άγονο α’ ημίχρονο, τα πάντα έγιναν στην επανάληψη.
Στο 55ο λεπτό ο Κατσαγεωργίου τροφοδότησε τον Ρακή, που με εύστοχο πλασέ άνοιξε το σκορ για την γηπεδούχο ομάδα. Όμως έξι λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με το αριστερό γυριστό σουτ του Σπύρου Ζάγκα, που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον τερματοφύλακα Τσιτσιρίκο.
Τα άλλα δύο γκολ του αγώνα σημειώθηκαν στις καθυστερήσεις. Η Αγία Άννα προηγήθηκε με 1-2 στο 91’ όταν από εκτέλεση πλάγιου άουτ η μπάλα έφτασε στον Φιλατζικιώτη, που με ψηλοκρεμαστό διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα… συστημένη στο απέναντι «παραθυράκι» του γκολκίπερ των γηπεδούχων.
Όλα πλέον έδειχναν το συγκρότημα του Νίκου Αθανασιάδη θα έφευγε με το «διπλό» από την Αγία Παρασκευή, αλλά οι παίκτες του Στέλιου Μαλακασιώτη δεν είχαν πει την τελευταία λέξη. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Κατσαγεωργίου ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Πετσιμέρη και ο διαιτητής Νικόπουλος καταλόγισε το πέναλτι που δέχθηκαν αδιαμαρτύρητα οι φιλοξενούμενοι μια και η παράβαση ήταν εμφανής.
Την εκτέλεση της «εσχάτης των ποινών» ανέλαβε στο 93’ ο Σιόβας, που με ψύχραιμο τρόπο διαμόρφωσε το τελικό 2-2.
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ: Τσιτσιρίκος, Μαστακούλης (70’ Χρόνης), Κουρτέλης, Λούμπαρδος, Χατζημητροφάνης (46’ λ. τρ. Ιωακειμίδης), Τσίλογλου, Κατσαγεωργίου, Παπαδήμος, Σιόβας, Μαρμαρινός (57’ Πάσα), Ρακής.
ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ: Βαν Ντε Γουίχε, Θ. Ζάγκας, Στεργιόπουλος, Σκοπός, Πετσιμέρης, Σ. Τσιουρέλης (46’ Σφάκας), Σπ. Ζάγκας, Ζαρίφης (46’ Φιλατζικιώτης), Αντωνίου (65’ Κολώνιας), Κ. Τσιουρέλης (75’ Ελ. Πασχάλης), Χατζητρακόσιας.