Χιτσκοκικό φινάλε στο Σαρακηνός-Ακρόπολη

Χιτσκοκικό φινάλε είχαμε στο εναρκτήριο ματς της Α’ ΕΠΣΘ για τη σεζόν 2021-22 ανάμεσα στον Σαρακηνό και την Ακρόπολη, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 2-2 με γκολ του Κώστα Κολυμήτρα στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα σημειώθηκε στο 30’, με το σουτ του Χάνου, το οποίο σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της εστίας του Βίτσου. Δέκα λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με το σουτ που επιχείρησε ο Μ. Τσουκάλης, ωστόσο ο έμπειρος Γράντας κατάφερε να αποκρούσει τη μπάλα και να διατηρήσει απαραβίαστη την εστία του στο πρώτο ημίχρονο.
Στο 47’, ο Βαλωτής άνοιξε το σκορ (1-0) για τους γηπεδούχους με άψογο σουτ από το ύψος του πέναλτι, έπειτα από παράλληλη σέντρα του Γιοβάνη. Μάλιστα, στο ίδιο λεπτό ο σκόρερ αντίκρισε και την κόκκινη κάρτα (απευθείας) από τον διαιτητή της αναμέτρησης, Τσίντζα, για τον πανηγυρισμό του. Στο 65′ ο Παγώνης βρέθηκε σε θέση βολής και ισοφάρισε σε 1-1 με πλασέ από κοντά. Ο ίδιος αποβλήθηκε επίσης από το παιχνίδι, με απευθείας κόκκινη κάρτα για τον ίδιο ακριβώς λόγο που αποβλήθηκε και ο Βαλωτής, δηλαδή για τον τρόπο που πανηγύρισε το γκολ του.
Στο 81ο λεπτό, ο Ζάγκας κέρδισε πέναλτι για τον Σαρακηνό. Την «εσχάτη των ποινών» ανέλαβε να εκτελέσει ο Αραμπατζής, ο οποίος δεν κατάφερε να σκοράρει, καθώς ο Βίτσος επέλεξε να πέσει στην αριστερή γωνία της εστίας του, όπου απέκρουσε τη μπάλα και διατήρησε το 1-1. Όμως, αυτό που δεν πέτυχε ο Αραμπατζής από την άσπρη βούλα το πέτυχε στο 85’, όταν έκλεψε τη μπάλα από αντίπαλο αμυντικό και έγραψε το 2-1, με πλασέ από κοντά. Στο 92’ ο Θεοχάρης προσπάθησε «κλειδώσει» τη νίκη για τον Σαρακηνό με σουτ, αλλά ο Βίτσος του είπε «όχι», αποκρούοντας τη μπάλα. Η Ακρόπολη έμεινε ζωντανή στο ματς και στο 96’ κατάφερε να ισοφαρίσει με την κεφαλιά του Κ. Κολυμήτρα, κατακτώντας έτσι έναν βαθμό που έδειχνε χαμένος.
ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Γράντας, Ζάγκας, Γιοβάνης, Ράπτης, Γιαμαλής (80’ Θεοχάρης), Χάνος, Καλλιακούδας (70’ Τσιάνος), Μαυρίδης (46’ Δημόπουλος), Βαλωτής, Αραμπατζής, Γκλαβίνης (75’ Καραλόπουλος).
ΑΚΡΟΠΟΛΗ: Βίτσος, Αντωνίου, Πασσιάς, Τ. Κολημήτρας, Στρούγγης, Κ. Κολυμήτρας, Γ. Τσουκάλης, Κ. Σταυραντώνης (65’ Στεργιόπουλος), Παγώνης, Μ. Τσουκάλης, Β. Σταυραντώνης (80’ Βαρελόπουλος).