Χάθηκε το… μέτρημα – Ο Ολυμπιακός Βόλου νίκησε 10-0 τον Παγασητικό σε φιλικό παιχνίδι

Χάθηκε το… μέτρημα το απόγευμα του Σαββάτου στο Πανθεσσαλικό στάδιο. Ο Ολυμπιακός, στο πρώτο του φιλικό παιχνίδι για τη νέα σεζόν, επιβλήθηκε με το ευρύ 10-0 του Παγασητικού. Φυσικά ο αγώνας αυτός δεν προσφέρεται για ασφαλή συμπεράσματα λόγω της μεγάλης διαφοράς δυναμικότητας των δύο ομάδων. Όμως η διάθεση που είχαν οι «ερυθρόλευκοι» και στα 90 λεπτά, καθώς και η σοβαρότητα με την οποία αντιμετώπισαν το ματς, ικανοποίησε δικαιολογημένα τον τεχνικό τους Μιχάλη Ζιώγα.

Η αναμέτρηση δεν αντέχει σε σοβαρή κριτική. Εξάλλου το σκορ μαρτυρά τη διαφορά επιπέδου των δυο ομάδων. Όμως πρέπει να κρατήσουμε από τον Ολυμπιακό το γεγονός ότι δεν πήρε αψήφιστα το παιχνίδι, έστω και αν επρόκειτο για φιλικό με ομάδα της Α’ τοπικής. Επίσης το γεγονός ότι ο Μιχάλης Ζιώγας και οι συνεργάτες του Κώστας Μπράτσος και Μιχάλης Μπίζιος δημιουργούν ένα σύνολο που στηρίζεται στην ταχύτητα και προσπαθεί να συνδυάσει θέαμα και ουσία.
Ο τελευταίος, που έχει αναλάβει την εκγύμναση των τερματοφυλάκων θα πρέπει να έμεινε ευχαριστημένος από τον Αχιλλέα Κωνσταντίνου. Ο νεαρός γκολκίπερ υπερασπίστηκε την εστία του Παγασητικού (η ομάδα των Αλυκών δεν είχε διαθέσιμο τερματοφύλακα) και δέχθηκε αφόρητη πίεση. Μπορεί να μάζεψε τη μπάλα 10 φορές από τα δίχτυα του, αλλά η αλήθεια είναι πως χρειάστηκε να κάνει σωρεία θετικών επεμβάσεων για να μη μεγαλώσει ο δείκτης του σκορ. Για τον πιτσιρικά, το Σαββατιάτικο παιχνίδι αποτέλεσε την πιο δυνατή προπόνηση.
Όσο για την ομάδα των Αλυκών κατέβαλε φιλότιμη προσπάθεια, αλλά οι παίκτες της στάθηκε αδύνατον να περιορίσουν τους γρήγορους παίκτες του Ολυμπιακού που κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό.

Πως έπαιξαν οι ομάδες
Ο Μιχάλης Ζιώγας επέλεξε διάταξη 4-2-3-1 με τερματοφύλακα και στα 90 λεπτά τον Κούτσικο, που μόνο μία φορά χρειάστηκε να παρέμβει. Στο α’ ημίχρονο δεξιός οπισθοφύλακας ήταν ο Καραμπάς και αριστερός ο Α. Κόκας, ενώ ο Νόνης με τον Κραγιόπουλο συνέθεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στο κέντρο, Τόσκας και Βασίλιεβιτς τοποθετήθηκαν στον άξονα. Δεξί χαφ-εξτρέμ ήταν ο Ευθυμιάδης και αριστερό ο Βαρούχας (που άλλαξαν πλευρές μετά το 25’), ενώ ο Θεός έπαιξε λίγο πιο πίσω από τον σέντερ φορ Σεχολάρι.
Στην ανάπαυλα έγιναν πέντε αλλαγές από πλευράς Ολυμπιακού. Ο Παπαϊωάννου έπαιξε δεξί μπακ, οι Λούγκος και Δ. Κόκκας ανασταλτικοί μέσοι, ο Μέμος δεξί χαφ-εξτρέμ και ο Αλαμάνης στην κορυφή της επίθεσης. Ακολούθησε η αναγκαστική αλλαγή του Α. Κόκα με τον Αγγελή στο αριστερό άκρο της άμυνας, ενώ στη συνέχεια αγωνίστηκαν ο Καρβούνης σε θέση αριστερού χαφ-εξτρέμ, ο Σέττος στην κορυφή της επίθεσης (με τον Αλαμάνη να παίζει από πίσω του). Όταν βγήκαν οι δύο στόπερ, πέρασαν στη θέση τους οι Πατσής και Φραγκογιάννης, με τον τελευταίο να πηγαίνει στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Παπαϊωάννου να γίνεται σέντερ μπακ. Τελευταία αλλαγή ήταν ο Ζάχος που αγωνίστηκε στη μεσαία γραμμή.
Από πλευράς Ολυμπιακού δεν αγωνίστηκαν ο Καραγκιολίδης (γυμνάστηκε μόνος), ο Καράμπελας που προφυλάχθηκε λόγω κάποιας ενόχλησης και ο τραυματίας Σκανδάλης.
Για τον Παγασητικό ο Χρήστος Καψιώτης προτίμησε σύστημα 3-5-2. Όπως γράψαμε πιο πάνω, ο Κωνσταντίνου ήταν ο τερματοφύλακας. Την τριάδα στα μετόπισθεν αποτελούσαν από δεξιά προς τα αριστερά οι Γκατζούνας, Καράνταγλης και Ξηρομερίτης. Δεξί μπακ-χαφ ήταν ο Σίμος και αριστερό ο Ρούσσας. Στον άξονα της μεσαίας γραμμής τοποθετήθηκαν ο Τσούτσας (είχε περισσότερο ανασταλτικά καθήκοντα), ο Τσουκαλάς και ο Μπραχόλι, επιθετικοί ήταν οι Μαρούγκας (που γύριζε και πιο πίσω) με τον Καραγιώργο. Στην επανάληψη χρησιμοποιήθηκαν και οι υπόλοιποι παίκτες.

Απόλυτος κυρίαρχος ο Ολυμπιακός
Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε και στα 90 λεπτά. Πίεσε ψηλά, έκλεψε μπάλες και δημιούργησε πάρα πολλές φάσεις. Ο Κωνσταντίνου είχε πολλή δουλειά και αυτό φάνηκε από το 1ο λεπτό όταν απέκρουσε σε κόρνερ το πλασέ του Ευθυμιάδη, που νωρίτερα είχε κάνει εξαιρετική ατομική προσπάθεια.
Ο χορός των γκολ άρχισε στο 8’ όταν ο Ανδρέας Κόκας έβγαλε σέντρα από τα αριστερά και ο Καράνταγλης άθελά του έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του (1-0). Στο 11’ ο Κωνσταντίνου παραχώρησε κόρνερ στο επικίνδυνο σουτ του Θέου, αλλά στο 14’ μάζεψε ξανά τη μπάλα από τα δίχτυα του: Ο Βαρούχας με υπέροχη μπαλιά βρήκε στην περιοχή τον Ευθυμιάδη. Αυτός απέφυγε τον νεαρό γκολκίπερ και προώθησε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.
Ο Κωνσταντίνου «σταμάτησε» τους Σεχολάρι (15’) και Θέο (18’), αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο του α’ ημιχρόνου είδε την εστία του να παραβιάζεται ακόμη τρεις φορές. Στο 35’ έγινε το 3-0 με ατομική ενέργεια και πλασέ του Σεχολάρι. Στο 38’ ο Μπραχόλι έκανε λάθος στο χώρο του κέντρου, ο Βαρούχας έγινε κάτοχος της μπάλας και ξεκίνησε μία εντυπωσιακή κούρσα που ολοκληρώθηκε με εύστοχο πλασέ (4-0).
Στο 40’ ο Θέος αστόχησε προ κενής εστίας, ενώ στο 43’ ο Καραμπάς με πανέξυπνη μπαλιά έβγαλε τον Σεχολάρι σε θέση για γκολ, αλλά αυτός σούταρε άουτ. Πάντως, στο 45’ ο Σεχολάρι πήρε… ρεβάνς από τον εαυτό του. Με δυνατό δεξί σουτ έγραψε το 5-0.
Το σκηνικό δεν άλλαξε στο β’ μέρος. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να υπερέχει ολοκληρωτικά και να ψάχνει και άλλα γκολ. Στο 60’ ο Αλαμάνης χρίστηκε σκόρερ με κοντινό πλασέ (6-0). Δύο λεπτά μετά ο Κωνσταντίνου εξουδετέρωσε σουτ του Δ. Κόκα, για να γίνει το 7-0 στο 67’ με το δεύτερο αυτογκόλ του Παγασητικού. Ο Μέμος επιχείρησε σουτ, ο Κωνσταντίνου βρήκε τη μπάλα και αυτή προσέκρουσε στο δοκάρι. Όμως στην επαναφορά βρήκε στο κεφάλι του Τσουκαλά και κατέληξε στα δίχτυα.
Στο 73’ ο Σέττος «νικήθηκε» από τον Κωνσταντίνου, αλλά στο επόμενο λεπτό πέτυχε το 8-0, αφού έκλεψε τη μπάλα από αντίπαλο και τελείωσε όμορφα τη φάση. Στο 76’ ο Αγγελής κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα πέναλτι ανεβάζοντας τον δείκτη στο 9-0, ενώ το τελικό 1-0 διαμόρφωσε με κοντινό σουτ ο Μέμος στο 79’.

Ο Παγασητικός ενόχλησε την άμυνα του Ολυμπιακού μόνο στο 86’, αλλά ο Κούτσικος σταμάτησε τον νεαρό Π. Χριστογιαννούλα, πριν αυτός γίνει περισσότερο απειλητικός. Το 10-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα, αφού στο 90’ ο Κωνσταντίνου έσωσε την εστία του σε τετ α τετ με τον Σέττο.
Διαιτητής: Γ. Τασιόπουλος.
Βοηθοί: Δημητράκης, Μπαρτζιάλης.
Κίτρινη: Ρούσσας.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Κούτσικος, Α. Κόκας (52’ λ.τρ. Αγγελής), Καραμπάς (46’ Παπαϊωάννου), Βασίλιεβιτς (46’ Λούγκος), Νόνης (65’ Πατσής), Τόσκας (46’ Δ. Κόκας), Σεχολάρι (46’ Αλαμάνης, 70’ Ζάχος), Ευθυμιάδης (58’ Καρβούνης), Κραγιόπουλος (65’ Φραγκογιάννης), Θέος (58’ Σέττος), Βαρούχας (46’ Μέμος).
ΠΑΓΑΣΗΤΙΚΟΣ: Κωνσταντίνου, Γκατζούνας, Ξηρομερίτης, Καράνταγλης, Τσουκαλάς, Τσούτσας, Μπραχόλι, Ρούσσας, Μαρούγκας, Καραγιώργος, Σίμος. Στο β’ ημίχρονο έπαιξαν και οι: Π. Χριστογιαννούλας, Δ. Χριστογιαννούλας, Κυρίτσης, Χαλκίδης, Μαρούφ, Γιαννακόπουλος, Μπαρδής, Βουρδάκης, Ζιώγας.