Χάος στο ΟΑΚΑ: Δακρυγόνα και διακοπή στο Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός (video)

Η ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ «μύριζε» μπαρούτι και δυστυχώς οι φόβοι επιβεβαιώθηκαν… Στο 70′ το παιχνίδι διακόπηκε με το σκορ στο 1-0 υπέρ του Ολυμπιακού. Μετά την επίτευξη του γκολ, οι οπαδοί του Παναθηναϊκού… εκτονώθηκαν ερχόμενοι σε σύγκρουση με τις δυνάμεις των ΜΑΤ, στον περιβάλλοντα χώρο του γηπέδου και συγκεκριμένα έξω από το πέταλο των οργανωμένων.

Τα ΜΑΤ έκαναν χρήση κροτίδων κρότου λάμψης, ενώ έπεσαν δακρυγόνα και χημικά, με αποτέλεσμα η κατάσταση να γίνει αποπνικτική. Μάλιστα, η μυρωδιά των χημικών πέρασε κι εντός γηπέδου, με αποτέλεσμα, να ανοίξει το πορτάκι, από το οποίο εισήλθαν οι χούλιγκαν στο «ντου» στον πάγκο του Ολυμπιακού, για να περάσουν στη θύρα δίπλα από τα επίσημα οπαδοί που δεν μπορούσαν να αναπνεύσουν από τους καπνούς.

Η μαζική εισβολή των οπαδών, ανάγκασε τον Γερμανό ρέφερι να διακόψει τον αγώνα και να φύγουν οι παίκτες για τα αποδυτήρια, ενώ αμέδως μετά η εικόνα στον αγωνιστικό χώρο έγινε ακόμη χειρότερη. Οπαδοί εισέβαλαν στο γήπεδο, κάποιοι εξ αυτών πήραν μέχρι και τα σημαιάκια του κόρνερ, ενώ και οι παίκτες του Παναθηναϊκού αποχώρησαν για τα αποδυτήρια.
Δεν πέρασαν ούτε 10 λεπτά από τη διακοπή και το ΟΑΚΑ άδειασε απ’ άκρη σ’ άκρη με τους ανθρώπους των δύο ομάδων να βρίσκονται στα αποδυτήρια και να συζητούν με τον παρατηρητή και τον Γερμανό διαιτητή για το πώς θα κλείσει το φύλλο αγώνα, το οποίο θα «καίει» τον Παναθηναϊκό.

Εισβολή κι επίθεση στον πάγκο του Ολυμπιακού
Τα επεισόδια ξεκίνησαν από νωρίς. Μόλις στο 5ο λεπτό του ντέρνπι ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό, μια μερίδα οπαδών των γηπεδούχων, εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο και έφτασαν μέχρι τον πάγκο των «ερυθρόλευκων» προκειμένου να επιτεθούν στους ανθρώπους του Ολυμπιακού.Οι άνθρωποι του πάγκου πετάχτηκαν από τις θέσεις τους, εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο για να ξεφύγουν, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να διακοπεί για περισσότερα από 10 λεπτά. Οπως φάνηκε από την κάμερα της ΕΡΤ που μεταδίδει τον αγώνα, οι εισβολείς ήταν οπαδοί που προήλθαν από την εξέδρα, αλλά και κάποιοι διαπιστευμένοι που προφανώς ανήκουν στην ασφάλεια του Παναθηναϊκού.

Ύστερα από δεκάλεπτη διακοπή, ο Γερμανός διαιτητής, Μάρκο Φριτζ, που κοίταζε αποσβολωμένος τα όσα συνέβαιναν, έδωσε το «πράσινο φως» για να αρχίσει εκ νέου στο ματς κι αφού βεβαίως οι οπαδοί είχαν επιστρέψει στις θέσεις τους, χωρίς καν η Αστυνομία να προχωρήσει σε κάποια σύλληψη.

Πηγή: Έθνος