Χάντμπολ: Ήττα για τον Κένταυρο Αγριάς από τον Νηρέα Χαλανδρίου με 13 – 25

Μέχρι τις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου κατάφερε η ομάδα του Κενταύρου Αγριάς να «κοιτάξει στα μάτια» την ομάδα του Νηρέα Χαλανδρίου, να είναι κοντά της στο σκορ και να ελπίζει για κάτι καλύτερο. Η ανωτερότητα όμως του αντιπάλου, ο οποίος φιγουράρει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, μετά την αγωνιστική που μας πέρασε, της έδωσε την νίκη στο Σαββατιάτικο αγώνα της 9ης αγωνιστικής, που διεξήχθη στο Κλειστό του ΕΑΚ Βόλου.

Ο αγώνας ξεκίνησε δυνατός από τα πρώτα του λεπτά, με την ομάδα του Κενταύρου Αγριάς να προσπαθεί με όπλο την άμυνά της και την πολύ καλή παρουσία του Καραπαναγιωτίδη κάτω από την εστία, να παραμείνει κοντά στο σκορ. Κάποια επιπόλαια και συνεχόμενα λάθη στην επίθεση για την Μαγνησιώτικη ομάδα, έφεραν τα εύκολα τέρματα για την ομάδα του Νηρέα και το προβάδισμα 5 τερμάτων στο δεκάλεπτο του αγώνα (2 – 7). Από το χρονικό εκείνο σημείο η ομάδα του Κενταύρου κατάφερε να ροκανίσει σιγά – σιγά τη διαφορά, εκμεταλλευόμενη και την αφλογιστία των παικτών του Νηρέα (έμειναν χωρίς τέρμα για 15 περίπου λεπτά) και να μειώσει τη διαφορά σε 5 – 7 στο 24ο λεπτό. Μια διαφορά που διατηρήθηκε με τη λήξη του ημιχρόνου (6 – 8 για την ομάδα του Νηρέα).

Η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ήταν ισορροπημένη για τις δύο ομάδες, οι οποίες πηγαίναν γκολ , με τη διαφορά να παραμένει σταθερή στα δύο τέρματα (10 – 12) μέχρι το 37ο λεπτό του αγώνα. Από το χρονικό σημείο εκείνο μίλησε η κούραση για τους παίκτες της ομάδας του Κενταύρου, οι οποίοι έκαναν απανωτά λάθη στην επίθεση, ενώ ο Νηρέας είχε τις λύσεις στην επίθεση για να ξεφύγει στο σκορ. Η διαφορά έγινε νταμπλ σκορ για την ομάδα του Νηρέα στο 51ο λεπτό (10 – 20), και έτσι η ομάδα του Χαλανδρίου έφτασε στην νίκη με τελικό σκορ 13 – 25. Για την ομάδα του Κενταύρου είναι η 8η ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια, ενώ ο Νηρέας από το Σάββατο, μετά την ήττα του Άρη Νικαίας, φιγουράρει στη κορυφή της βαθμολογίας.

Κένταυρος Αγριάς (Ζήκος – Τσιάπας): Κρατήρας (1), Κουρίδης (1), Δρενοβιάδης (2), Κίσκηρας, Πιππής, Οικονόμου (2), Μηλιόρδος, Καρανάσιος (3), Μιχαηλίδης (2), Καραπαναγιωτίδης, Κρανιώτης, Ζωναρόπουλος (2), Καποτάς, Σαμαράς.
Α.Ο. Νηρέας (Γκούφλας): Ζαλώνης (8), Στρούζας (2), Θεοδώρου, Στεφανίδης (5), Μπακόπουλος, Καλογερόπουλος, Ζαχαριάς. Καραδήμας, Αποστολόπουλος (2), Κελεπούρης (1), Πάνου (7).

Πεντάλεπτα: 1 – 2, 2 – 7, 2 – 7, 4 – 7, 5 – 7, 6 – 8 ημχ.
7 – 10. 10 – 16, 10 – 17. 10 – 19. 11 – 21. 13 – 25
Αποβολές: 5 – 6 Πέναλτι: 0 / 1 – 1 / 3