«Χαμογέλασε» η Δήμητρα – Με γκολ του Παπαδόπουλου νίκησε 1-0 τον Σαρακηνό

Μετά από ένα δυνατό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ομάδες που στόχο έχουν να πρωταγωνιστήσουν στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣΘ, η Δήμητρα πήρε την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου, αποκλείοντας τον Σαρακηνό, με την ομάδα της Ευξεινούπολης να επικρατεί με 1-0 στο «Βασδέκειο».
Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο από τον Παπαδόπουλο στο 68’, διάστημα όπου οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή, δημιουργώντας κι άλλες φάσεις για γκολ.
Στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα δυνατό παιχνίδι, με πολλές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου, με τους παίκτες των δύο ομάδων να μην μπορούν να βρουν τρόπο να δημιουργήσουν φάσεις για γκολ. Στο πρώτο 45λεπτο δεν υπήρξε κάποια κλασική ευκαιρία, με το παιχνίδι να γίνεται καλύτερο στο β’ μέρος.

Η Δήμητρα απείλησε στο 58’ την εστία του Σαρακηνού με τον Κοντοβά, ο οποίος πήρε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Κατή, με τη μπάλα να περνά άουτ, ενώ στο 62’ ο Κλουκουτάρας έκανε το πλασέ με τον Νίκο Φλίγκο να αποκρούει σωτήρια. Στο 64’ ο Χονδρογιάννης επιχείρησε σέντρα-σουτ, με τη μπάλα να περνά άουτ, ενώ στο 66’ ο Σαρακηνός διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι, θεωρώντας πως ο Τσιάτσιος ανέτρεψε τον Τσιουρή, μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή Θεοχάρη να δίνει συνέχεια στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι είχαν μία ακόμη καλή στιγμή στο παιχνίδι με τον Λαμπρινίδη να έχει κεφαλιά άουτ.
Για να φτάσουμε στο 68’ όπου η Δήμητρα πέτυχε το γκολ που της έδωσε τη νίκη- πρόκριση. Μετά από σύγχυση στην περιοχή του Σαρακηνού, ο Παπαδόπουλος επωφελήθηκε και με σουτ έγραψε το 0-1. Η ομάδα της Ευξεινούπολης έχασε μία ακόμη ευκαιρία να πετύχει δεύτερο γκολ στο 75’, με τον Κρανά να σουτάρει και τον Ν. Φλίγκο να αποκρούει τη μπάλα.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι δεν είχε να επιδείξει κάτι το ιδιαίτερο, με την Δήμητρα να κρατά μακριά από την περιοχή της τους παίκτες του Σαρακηνού και να παίρνει μια σπουδαία πρόκριση.

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Ν. Φλίγκος, Λαμπρινίδης, Γιοβάνης, Μοράλες, Μαυρίδης, Παλαμιώτης, Τζίκας, Μαστακούλης, Χάνος, Κ. Φλίγκος, Τσιουρής.
ΔΗΜΗΤΡΑ: Τσιλίγκος, Φαράντος (25’ λ.τρ. Χονδρογιάννης), Στεργίου, Τσιάτσιος, Καρράς, Τιμπλαλέξης (83’ Τετριμίδας), Κρανάς (78’ Βούλγαρης), Κατής, Παπαδόπουλος, Κοντοβάς, Κλουκουτάρας (65’ Αραπίτσας).