Χαμόγελα σε Αργώ και Γ.Σ. Αλμυρού – Ανάμικτα συναισθήματα για τις ομάδες βόλεϊ της Νίκης

Η αρχή στα πρωταθλήματα βόλεϊ της περιόδου 2020-21 έγινε με την Α1 κατηγορία κορασίδων (Κ18) της ΕΣΠΕΚΕΛ και με τις ομάδες της Αργούς και του Γυμναστικού Συλλόγου Αλμυρού να ξεκινούν με το… δεξί τις υποχρεώσεις τους, καθώς πανηγύρισαν νίκες με «καθαρό» σκορ 3-0 επί της Ελασσόνας και της Νίκης αντίστοιχα. Επίσης, είχαμε πρεμιέρα και στο πρωτάθλημα νεανίδων (Κ20) με τη Νίκη να κερδίζει στα Τρίκαλα την Άμιλλα με 3-0 σετ.

Οι κορασίδες
Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μπήκαν στο πρωτάθλημά τους οι κορασίδες της Αργούς. Αν και δεν χρειάστηκε να πιάσουν το 100% της απόδοσής τους, στον εντός έδρας αγώνα με αντίπαλο την Ελασσόνα, εντούτοις έφτασαν σε άνετη νίκη με 3-0 σετ (25-16, 25-17, 25-14).

Στο παιχνίδι, που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο της Αγριάς, την τιμητική τους για την Αργώ είχαν οι νέες αθλήτριες που ενσωματώθηκαν στην ομάδα για την νέα σεζόν. Οι προπονητής Βαγγέλης Σταθόπουλος και Λευτέρης Τιρτιράκης τους έδωσαν χρόνο συμμετοχής και αυτές το εκμεταλλεύτηκαν αφήνοντας πολύ καλές εντυπώσεις.

ΑΡΓΩ (Σταθόπουλος, Τιρτιράκης, στατιστικά Φουρκιώτης): Αμυγδαλοπούλου, Β. Κασιούρα, Χ. Κασιούρα, Παΐλα, Κάστανου, Ανατολή, Σκιαθίτη, Γιαννέλου, Σ. Σταθοπούλου, Τιρτιράκη, Χονδροπούλου, Σουντουλουμάκη, Κανανά (λ.),  Μ. Σταθοπούλου (λ.).

Την κατάκτηση των τριών βαθμών στο μαγνησιώτικο ντέρμπι πανηγύρισε η ομάδα κορασίδων του Γ.Σ. Αλμυρού, καθώς κέρδισε στο κλειστό γυμναστήριο της Νέας Ιωνίας με 0-3 σετ (23-25, 21-25, 13-25) το αντίστοιχο συγκρότημα της Νίκης.

Οι γηπεδούχες προέβαλαν σθεναρή αντίσταση στα δύο πρώτα σετ, τα οποία όμως κατέκτησαν οι αθλήτριες του Χρήστου Μακρή, έστω και στις λεπτομέρειες. Με την ψυχολογία υπέρ τους, τα κορίτσια του Αλμυρού πήραν και το τρίτο σετ, σχετικά εύκολα αυτή τη φορά.
Στο μεταξύ, ο αρχικά προγραμματισμένος για το Σάββατο εντός έδρας αγώνας του Γ.Σ. Αλμυρού με την ΕΑΛ αναβλήθηκε και ορίστηκε να διεξαχθεί στις 14 Οκτωβρίου με ώρα έναρξης 7 μ.μ.

ΝΙΚΗ (Γαλαζούλας): Τζίκουλα, Μέλλιου, Καρατάσιου, Σίμου, Κούτσικου, Κεφαλά, Ε. Χαλκιά, Μιχάλη, Στ. Στύλλα.
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Μακρής): Σ. Αραμπατζή, Μητσογιάννη, Τσανή, Τσιγάνη, Μπουκουβάλα, Κυρίτση, Κωνσταντίνου, Κωτούλα, Κουτέ, Μαυρογένη, Χατζηκυριάκου, Μητσογιάννη, Χ. Αραμπατζή (αρχηγός).
Αποτελέσματα: Αργώ-Ελασσόνα 3-0, Φιλαθλητικός Λάρισας-Τύρναβος 3-0, Ασκληπιός Τρικάλων-ΕΑΛ 1-3, Νίκη-Γ.Σ. Αλμυρού 0-3.
Βαθμολογία: Γ.Σ. Αλμυρού 3, Αργώ 3, Φιλαθλητικός Λάρισας 3, ΕΑΛ 3, Ασκληπιός Τρικάλων 0, Νίκη 0, Τύρναβος 0, Ελασσόνα 0.

Οι κορασίδες του Γ.Σ. Αλμυρού πήραν το ντέρμπι

Οι νεάνιδες
Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος βόλεϊ νεανίδων (Κ20) η ομάδα της Νίκης πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση στα Τρίκαλα και επιβλήθηκε 0-3 σετ της τοπικής Άμιλλας.

ΝΙΚΗ (Γαλαζούλας): Τζίκουλα, Καφαντάρη, Ε. Δημητριάδη, Καρατάσιου, Σίμου, Κούτσικου, Μέλλιου, Κεφαλά, Στ. Στύλλα, Ε. Χαλκιά.
Αποτελέσματα: Φιλαθλητικός Λάρισας-Φοίβος Γιάννουλης 3-0, Άμιλλα Τρικάλων-Νίκη 0-3, ΕΑΛ-Ασκληπιός Τρικάλων 3-1. Ρεπό: Αργώ.
Βαθμολογία: Νίκη 3, Φιλαθλητικός Λάρισας 3, ΕΑΛ 3, Ασκληπιός Τρικάλων 0, Φοίβος Γιάννουλης 0, Άμιλλα Τρικάλων 0, Αργώ -. Η Αργώ έχει κάνει το ρεπό της.

Τεστ προετοιμασίας για τις γυναίκες της Αργούς
Δυνατό φιλικό παιχνίδι με αντίπαλο τον Φιλαθλητικό Λάρισας έδωσε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της Αργούς, που προετοιμάζεται για τη συμμετοχή της στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας. Ο σύλλογος εξέδωσε την ακόλουθη ανακοίνωση:

«Μια δυνατή φιλική αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε στο κλειστό γήπεδο Αγριάς ανάμεσα στην γυναικεία ομάδα του συλλόγου μας και της αντίστοιχης του Φιλαθλητικού Λάρισας στα πλαίσια της προετοιμασίας των δύο συλλόγων εν όψει του επίσημου ξεκινήματος του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής κατηγορίας. Ευχαριστούμε θερμά όλη την αποστολή του Φιλαθλητικού Λάρισας που αποδέχτηκε την πρόταση μας και τους ευχόμαστε καλή συνέχεια με πολλές επιτυχίες.
Επίσης ευχαριστούμε τους διαιτητές Κολτσίδα Ευάγγελο και Σκορδαρά Αικατερίνη για την άψογη διαιτησία τους.