Χάλκινο μετάλλιο με ρεκόρ ο Ιωαννίδης στο Μεσογειακό Κύπελλο Κολύμβησης στην Κύπρο

Στο Μεσογειακό Κύπελλο (Comen Cup) με την Εθνική έλαβε μέρος ο Γεώργιος Ιωαννίδης. Η διοργάνωση πραγματοποιήθηκε στις 3-5/6 στη Λεμεσό της Κύπρου και ο κολυμβητής του Άξιον Εστί αγωνίστηκε στα 200 και 400μ ελεύθερο, 200 μικτή (εκτός συναγωνισμού), καθώς και στις σκυτάλες 4Χ200 ελεύθερο και 4Χ100 ελεύθερο .

Στο αγώνισμα των 4Χ200 μ. ελεύθερο με νέο ατομικό ρεκόρ του Βολιώτη αθλητή η Εθνική ομάδα κατέκτησε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο. Στο αγώνισμα 4Χ100 μ. ελεύθερο η Εθνική ομάδα κατέκτησε την 4η θέση όπου και εκεί σημειώθηκε νέα ατομική επίδοση από τον αθλητή μας .

Στο αγώνισμα των 400 μ. ελεύθερο πραγματοποίησε νέο ατομικό ρεκόρ (4.09.39) κατακτώντας την 9η  θέση της γενικής κατάταξης. Στο αγώνισμα των 200 μ ελεύθερο κατέλαβε τη 10η θέση. Επίσης έλαβε μέρος εκτός συναγωνισμού και στο αγώνισμα των 200 μ. μικτής όπου και εκεί σημείωσε νέο ατομικό ρεκόρ (2.13.51).

Η Ελλάδα συγκέντρωσε 759 βαθμούς, έναντι 979 της πρώτης Ιταλίας και 618,5 του τρίτου Ισραήλ. Συνολικά συμμετείχαν 12 χώρες. Στους Παίδες η Ελλάδα ήταν 3η με 347β. (Ιταλία 488, Γαλλία 359) και στις Παγκορασίδες 2η με 412β (Ιταλία 491, τρίτο το Ισραήλ 289,5).

Ο πρόεδρος και τα μέλη του Άξιον Εστί εύχονται θερμά συγχαρητήρια στον Γιώργο Ιωαννίδη και στην οικογένειά του, στον προπονητή του Αδαμόπουλο Δημήτριο για αυτή την αξιόλογη επιτυχία, αλλά και στα παιδιά της αποστολής όλων των συλλόγων.