«Χάλκινη» η Βολιώτισσα πρωταθλήτρια Σοφία Κτενά – Στα 50μ άπνοια στο Ευρωπαϊκό τεχνικής κολύμβησης

Εντυπωσιακή ήταν η εμφάνιση των Ελλήνων αθλητών και αθλητριών και στους τελικούς της τέταρτης και τελευταίας ημέρας του 27ου Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Τεχνικής κολύμβησης Ανδρών – Γυναικών, στα αγωνίσματα της πισίνας στο κολυμβητήριο του ΠΕΑΚ Ιωαννίνων στη Λιμνοπούλα.
Ο Βολιώτισσα Σοφία Κτενά, που τις προηγούμενες ημέρες είχε κατακτήσει τρία αργυρά μετάλλια, χθες πήρε και το χάλκινο στα 50μ. άπνοια αποδεικνύοντας και πάλι ότι είναι μία αθλήτρια τεράστιου βεληνεκούς. Ο χρόνος της ήταν 16.57. Στην ίδια κούρσα η Βασιλεία Τσιγκόια ήρθε 7η με 17.16.

Η Κτενά μετά τον αγώνα δήλωσε: «Ήταν μια δύσκολη κούρσα η σημερινή (σ.σ. χθεσινή), με μικρές διαφορές μεταξύ μας. Εκμεταλλεύτηκα την ευκαιρία, τα έδωσα όλα και βρέθηκα άλλη μια φορά στο βάθρο, σ’ αυτό το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.
Είμαι ευχαριστημένη που οι κόποι μιας χρονιάς και η προετοιμασία μου, απέδωσαν καρπούς, με τα μετάλλια σε μια διοργάνωση ανταγωνιστική.
Τα χρόνια περνούν βέβαια, αλλά θα κάνω τα πάντα για να κρατιέμαι ψηλά, όσο αγωνίζομαι.Η εμφάνιση της Εθνικής μας ομάδας ήταν πολύ καλή συνολικά και ιδιαίτερα τα νέα παιδιά έδειξαν ότι το μέλλον τους ανήκει. Μπορούν έτσι να πάρουν τη σκυτάλη από τους παλιότερους, που είτε έχουν ήδη σταματήσει, με επιτυχία».
Το ασημένιο μετάλλιο στους τελικούς της Κυριακής κατέκτησε η ελληνική ομάδα σκυταλοδρομίας 4Χ100 επιφάνεια Ανδρών, με μια απίστευτη κούρσα και χρόνο 2.23.22. Την ομάδα αποτελούσαν οι Γιάννης Πιπινιάς, Αναστάσιος Μυλωνάκης, Νεκτάριος – Φώτης Τσιλικοχρύσος και Λουκάς Καρετζόπουλος. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών η Ελλάδα, με τις Βασιλεία Τσιγκόια, Δήμητρα Ακριτίδου, Σοφία Κτενά, Ειρήνη Δεληγιάννη, πήρε την 4η θέση με 2.44.91.

Τέλος, το 5ο μετάλλιο στη διοργάνωση (τρία ατομικά και δύο σκυτάλες) πήρε ο Αναστάσιος Μυλωνάκης. Αυτή τη φορά κατέκτησε το χάλκινο, στον τελικό των 50 μ. άπνοια Ανδρών με 14.49, σε μια κούρσα που ο πρώτος Πάβελ Καμπάνοφ από τη Ρωσία κατέρριψε το παγκόσμιο ρεκόρ με 13.70. Στον ίδιο τελικό, ο Γιάννης Πιπινιάς τερμάτισε 5ος με 14.75.
Έκλεισε έτσι μια φανταστική παρουσία που συνοδεύτηκε με την κατάκτηση 12 συνολικά μεταλλίων (3 χρυσά, 4 ασημένια και 5 χάλκινα) στην πισίνα που φέρνει την Ελλάδα στην τρίτη θέση του σχετικού πίνακα, πίσω μόνο από την πρώτη Ρωσία (36 μετάλια, 19-10-7) και τη δεύτερη Ουκρανία (14 μετάλλια, 6-5-3). Φυσικά, υπάρχουν ελπίδες και στους αγώνες της λίμνης, σήμερα Δευτέρα, αλλά ήδη η Εθνική μας της Τεχνικής Κολύμβησης έχει κάνει την καλύτερη εμφάνιση σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα από το 2010 (που μπήκε το άθλημα στην ΚΟΕ).