«Χάλκινη» η Παπαδοπούλου στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Τεχνικής Κολύμβησης Μεγάλων Αποστάσεων

Στην Παμβώτιδα λίμνη των Ιωαννίνων πραγματοποιήθηκε με επιτυχία το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Τεχνικής Κολύμβησης Μεγάλων Αποστάσεων, Open και κατηγοριών. Ο Βόλος εκπροσωπήθηκε από τον Ολυμπιακό και τον Μαγνησιακό, με την Δέσποινα Παπαδοπούλου των «ερυθρολεύκων» να ξεχωρίζει, αφού κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο 3.000μ. διπλά πέδιλα γυναικών.

Στο πρωτάθλημα έλαβαν μέρος 24 σωματεία εκ των οποίων βαθμολογήθηκαν τα 19. Ο Ολυμπιακός συμμετείχε με έναν αθλητή και μία αθλήτρια και κατέλαβε στην Open βαθμολογία την 17η θέση με έξι βαθμούς, ενώ ο Μαγνησιακός με συμμετοχή μίας αθλήτριας δεν βαθμολογήθηκε. Πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Κ.Ο. Καλαμαριάς με 118 βαθμούς, ενώ τον ακολούθησαν ο ΠΑΣ Γιάννινα και τα Δελφίνια Περιστερίου. Βέβαια, αυτά τα σωματεία είχαν περισσότερους αθλητές που αγωνίστηκαν.

Όσον αφορά τη γενική βαθμολογία κατηγοριών ο Ολυμπιακός κατατάχθηκε 17ος με επτά βαθμούς και ο Μαγνησιακός 19ος με πέντε βαθμούς, ενώ στην επί μέρους βαθμολογία νεανίδων-κορασίδων ο μεν Ολυμπιακός είναι 11ος με επτά πόντους, ο δε Μαγνησιακός 12ος με πέντε πόντους

Όμως , ας δούμε τι έκαναν τα τρία παιδιά που αγωνίστηκαν για τους συλλόγους του Βόλου. Με το σκουφάκι του Ολυμπιακού αγωνίστηκαν η Δέσποινα Παπαδοπούλου και ο Δημήτρης Ιωάννου.

Η γεννημένη το 2006 Παπαδοπούλου έδειξε ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση. Απέναντι σε πιο έμπειρες αθλήτριες έκανε έναν υπέροχο αγώνα στα 3.000μ. διπλά πέδιλα γυναικών και κατέκτησε την 3η θέση και φυσικά το χάλκινο μετάλλιο, ενώ ήταν και 2η στην κατηγορία των νεανίδων. Ο χρόνος της ήταν 00:36:05,90.

Η Παπαδοπούλου διεκδίκησε ακόμη ένα μετάλλιο στα 1.000 μ. διπλά πέδιλα γυναικών, αλλά έπεσε …θύμα αντιαθλητικής συμπεριφοράς από άλλες διαγωνιζόμενες. Η κολυμβήτρια του Ολυμπιακού ήταν 2η όταν της έβγαλαν το πέδιλο. Εκείνο το ξαναέβαλε και συνέχισε, αλλά λίγο μετά αυτό όχι μόνο ξαναβγήκε, αλλά και… εξαφανίστηκε με συνέπεια να μην μπορέσει να συνεχίσει, εγκαταλείποντας τον αγώνα.

Όσον αφορά τον Δημήτρη Ιωάννου κατέβαλε φιλότιμη προσπάθεια. Στα 3.000μ. διπλά πέδιλα ανδρών δεν κατάφερε να τερματίσει, αλλά στα 1.000μ. διπλά πέδιλα ανδρών ολοκλήρωσε τον αγώνα σε 00:11:41,85. Κατατάχθηκε 23ος στους άνδρες και 13ος στους νέους.

Λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεων ο προπονητής του Ολυμπιακού Γρηγόρης Μαντάς δεν ταξίδεψε στα Γιάννενα και έτσι τους αθλητές συνόδευσε και κοουτσάρισε ο προπονητής του Νηρέα Ορεστιάδας Παναγιώτης Γλυκός, με τον οποίο υπάρχει στενή συνεργασία. Το κολυμβητικό τμήμα του Ολυμπιακού τον ευχαριστεί.

Ο Μαγνησιακός εκπροσωπήθηκε στο πρωτάθλημα από την Μαρία Γερμάνη η οποία έλαβε μέρος σε τέσσερα επίπονα αγωνίσματα, πηγαίνοντας αρκετά καλά. Στα 5.000μ. επιφανείας γυναικών τερμάτισε 12η, ενώ ήταν και 6η στις νεάνιδες με χρόνο 01:02:17,84. Στα 3.000μ. διπλά πέδιλα γυναικών πήρε την 17η θέση και 9η στις νεάνιδες με 00:38:39,73. Επίσης 17η ήρθε στα 1000μ. επιφανείας γυναικών με 00:11:46,24, ενώ στην ηλικιακή κατηγορία της ήταν έβδομη. Τέλος, στα 1.000 μ. διπλά πέδιλα γυναικών πήρε την 20η θέση στη γενική και 9η στις νεάνιδες με επίδοση 00:12:30,62.