Αυλαία στην Ευρώπη για Ολυμπιακό με πολλές αλλαγές ενόψει ντέρμπι

Την τελευταία του παρουσία στα ευρωπαϊκά Κύπελλα για τη φετινή σεζόν θα «γράψει» απόψε στις 19.45 ο Ολυμπιακός. Έπειτα από μία κάκιστη πορεία στον 8ο όμιλο της διοργάνωσης, οι «ερυθρόλευκοι» μπαίνουν στην τελευταία αγωνιστική της συγκεκριμένης φάσης χωρίς κάποιο βαθμολογικό κίνητρο.

Όλες οι ελπίδες εξαφανίστηκαν στις καθυστερήσεις της προηγούμενης αγωνιστικής, όχι μόνο σ’ ένα μέρος ή ένα παιχνίδι, αλλά σε δύο χώρες. Τη Γερμανία και τη Γαλλία. Στα «χασομέρια» του αγώνα με τη Φράιμπουργκ, οι Γερμανοί έφτασαν στην ισοφάριση (1-1) και σχεδόν το ίδιο λεπτό, η Ναντ σημείωνε «χρυσό» γκολ (2-1) απέναντι στην Καραμπάχ, διατηρώντας την στο «κόλπο» για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Τα δύο αυτά τέρματα ουσιαστικά επιβεβαίωσαν τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό των Πρωταθλητών Ελλάδας για τη φετινή αγωνιστική περίοδο. Ωστόσο, η «αυλαία» θα πέσει το απόγευμα της Πέμπτης (03/11) στο «Γ. Καραϊσκάκης» απέναντι στους Γάλλους και ενώπιον των οπαδών του συλλόγου.

Αυτό είναι και το βασικό ουσιαστικό κίνητρο που έχει ο Ολυμπιακός από το παιχνίδι με τα «καναρίνια». Μία καλή αποχώρηση από το Europa League μπροστά στους φιλάθλους του. Το δεύτερο κίνητρο έρχεται από τον Μίτσελ και αφορά στους ποδοσφαιριστές που θα πάρουν τη φανέλα του βασικού απέναντι στους Γάλλους.

Ελέω του μεγάλου «αιώνιου» ντέρμπι που ακολουθεί, ο Ισπανός τεχνικός αποφάσισε να δώσει πολλές ευκαιρίες στους παίκτες του, γράφοντας μία ευρωπαϊκή συμμετοχή. Έτσι, αναμένεται να ξεκινήσει στην ενδεκάδα ποδοσφαιριστές που δεν έχουν πολλά λεπτά.

Συγκεκριμένα, ο Τζολάκης στο τέρμα, οι Ανδρούτσος και Βρουσάι στα δύο άκρα και οι Καλογερόπουλος και Ντόι στο κέντρο της οπισθοφυλακής. Οι Μπουχαλάκης και Κουντέ αναμένεται να βοηθήσουν στη μεσαία γραμμή, με τον Μπόυλερ και τον Ουί Τζο Χουάνγκ να καλύπτουν τα δύο άκρα. Στην επίθεση θα βρίσκονται οι Ελ Αραμπί και Αμπουμπακάρ Καμαρά.