Άξιζε τους τρεις βαθμούς η Νίκη με Καλλιθέα, τους της στέρησε ο Φίλος

Η Νίκη άξιζε τους τρεις βαθμούς στο «Ελ Πάσο», αλλά ο κ. Φίλος είχε διαφορετική άποψη. Με συνεχόμενες λανθασμένες υποδείξεις σε βάρος των «κυανολεύκων» ο α’ βοηθός τούς στέρησε την ευκαιρία να κερδίσουν (0-0και να εξασφαλίσουν την παραμονή από χθες. Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη ήταν ανώτερη από τους γηπεδούχους, αλλά όχι μόνο δεν κέρδισαν

Άλλη μια πολύ καλή εμφάνιση πρόσθεσε στο ενεργητικό της πρόσθεσε η Νίκη, αλλά ξανά δεν πήρε αυτό που της άξιζε. Η βολιώτικη ομάδα έπαιξε «σαν τη γάτα με το ποντίκι» την Καλλιθέα, αλλά τελικά έμεινε στο 0-0 στο στάδιο «Γρ. Λαμπράκης».

Οι «κυανόλευκοι» δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες και σίγουρα μοιραίος μπορεί να χαρακτηριστεί ο Γκονζάλες, που δεν κατάφερε να αξιοποιήσει δύο τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα. Βέβαια σημαντικό ρόλο στη διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος έπαιξε και ο α’ βοηθός, Φίλος, ο οποίος μόνο… φιλικός δεν ήταν προς το βολιώτικο συγκρότημα. Στο β’ ημίχρονο εξαιτίας του ακυρώθηκε κακώς γκολ της Νίκης, ενώ σταμάτησε λανθασμένα και τον Κρουθ ενώ ήταν μόνος με τον γκολκίπερ.

Επίσης ο κ. Χρ. Βεργέτης μπορεί να μην έκανε το μεγάλο λάθος, αλλά «κιτρίνισε» χωρίς ιδιαίτερο λόγο τον Τζοβάρα, κάρτα που είναι τέταρτη και θα του στερήσει τη συμμετοχή από το κρίσιμο ματς με την Επισκοπή. Σ’ αυτό το ματς η Νίκη χρειάζεται τουλάχιστον έναν βαθμό, προκειμένου του χρόνου να παίζει στη Σούπερ Λιγκ 2.

Τα πλάνα των προπονητών
Ο Αλέκος Βοσνιάδης κάλυψε τα κενά των Μπαλάφα και Ροχάνο με τους Μπόσιο (στόπερ) και Κρουθ αντίστοιχα, αλλά δεν εγκατέλειψε το 3-5-2. Αντι-Μπόσιο στο κέντρο ήταν ο Ντομίνγκεθ. Πιο αναλυτικά την εστία υπερασπίστηκε ο Καραγκιόζης έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Τσιμπούκα, Μπόσιο και Αργύρη. Τις πτέρυγες κάλυπταν οι Καλουτσικίδης (δεξιά) και Τζοβάρας (αριστερά), Μέτσε και Ντομίνγκεθ ήταν οι αμυντικοί χαφ, με τον Γκαρσία επιτελικό και τους Κρουθ, Γκονζάλες στην επίθεση.

Παρόμοιο σύστημα επέλεξε και ο Γιάννης Τάτσης. Τερματοφύλακας ήταν ο Κουρεπίνης, ενώ στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Παντελίδης, Μουσταφίδης και Κρητικός. Χοτζάλι και Παπαγγελής ήταν οι ακραίοι μπακ-χαφ (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα). Ανασταλτικός μέσος ήταν ο Καντέ με εσωτερικούς χαφ τους Σταύρου και Στούπη, ενώ Σάμιος και Καββαδίας αποτέλεσαν το επιθετικό δίδυμο.

Μεγάλες ευκαιρίες με Γκονζάλες  στο α’ μέρος οι «κυανόλευκοι»
Η Νίκη μπήκε στο γήπεδο λες και έπαιζε στην… έδρα της, δηλαδή με πολλή αυτοπεποίθηση και πίστη ότι μπορεί να πάρει το «διπλό». Δεν είχε συμπληρωθεί ακόμη το 2ο λεπτό όταν δημιούργησε την πρώτη της καλή φάση στο ματς. Ο Τζοβάρας έκανε το γύρισμα και ο Γκαρσία σούταρε στην κίνηση. Η μπάλα κόντραρε στον Κρητικό και έφτασε στον Γκονζάλες, αλλά ο β’ βοηθός σταμάτησε τη φάση ως οφσάιντ του Αργεντινού προφανώς γιατί θεώρησε ότι η μπάλα απλά κόντραρε στον αμυντικό της Καλλιθέας και δεν είχε πρόθεση να αποκρούσει.

Στο 14’ ο Γκαρσία πραγματοποίησε ωραία σέντρα, αλλά ο Κουρεπίνης πήρε την μπάλα πάνω από το κεφάλι του Γκονζάλες, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Κρουθ βρέθηκε στο έδαφος μέσα στην περιοχή και κατόπιν η μπάλα έφτασε στον Ντομίνγκεθ που την έστειλε στα δίχτυα. Ωστόσο ο διαιτητής είχε σφυρίξει νωρίτερα φάουλ εις βάρος του Ισπανού και το γκολ δεν μέτρησε.

Τεράστια ευκαιρία για τη Νίκη στο 18’. Ο Καλουτσικίδης πέρασε ασίστ στον Γκονζάλες, που βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Κουρεπίνη. Ωστόσο καθυστέρησε δίνοντας την ευκαιρία στον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να βγει και να του κλείσει το οπτικό πεδίο αναγκάζοντάς τον να σουτάρει πάνω από τα γκολπόστ.

Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη συνέχισε να υπερέχει και στο 20’ εκτέλεση φάουλ του Γκαρσία κόντραρε σε αμυνόμενο. Η μπάλα κατέληξε στον Τζοβάρα που σούταρε χωρίς κοντρόλ αλλά δεν βρήκε στόχο.

Στο 27’ ο Γκαρσία εκτέλεσε πάλι φάουλ και ο Παντελίδης φάνηκε να κρατά τον Μέτσε μέσα στην περιοχή και να μην τον αφήνει να πάει στην πορεία της μπάλας. Ωστόσο κ. Βεργέτης δεν καταλόγισε πέναλτι.

Μακρινό βολέ του Μέτσε έφυγε στα… ύψη στο 33’, για να χαθεί ανεπανάληπτη ευκαιρία από τον Γκονζάλες στο επόμενο λεπτό. Ο Κρουθ «έσκαψε» υπέροχα την μπάλα βγάζοντας τον Αργεντινό μόνο απέναντι στον Κουρεπίνη. Ωστόσο το σουτ του Γκονζάλες αποκρούστηκε ενστικτωδώς από τον γκολκίπερ του αθηναϊκού συγκροτήματος. Επίσης στο 36’ ο Κρουθ πραγματοποίησε ωραία σέντρα, αλλά ο Μουσταφίδης πρόλαβε να διώξει προ του Γκονζάλες.

Μέχρι εκείνο το σημείο οι παίκτες του Γιάννη Τάτση είχαν να επιδείξουν μόνο δύο προσπάθειες των Καντέ (12’) και Κρητικού (31’) να αιφνιδιάσουν τον Καραγκιόζη, αλλά τον βρήκαν σε ετοιμότητα. Μετά το 40’ η Καλλιθέα άρχισε να κρατάει περισσότερο την μπάλα και ακριβώς με την εκπνοή του α’ μέρους έφτασε κοντά στο γκολ.

Ο κ. Χρ. Βεργέτης καταλόγισε αυστηρό φάουλ εις βάρος της Νίκης, καθώς ο Γκαρσία φάνηκε να παίρνει την μπάλα από τον Στούπη. Ο «παθών» εκτέλεσε το φάουλ με φάλτσο, όμως ο Καραγκιόζης «απογειώθηκε» στο δεξί «παραθυράκι» και απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Ο β’ βοηθός εμπόδισε τη Νίκη να κερδίσει
Με μια ακόμη φάση που σηκώνει πολλή συζήτηση άρχισε το β’ ημίχρονο. Στο 49’ ο Γκαρσία εκτέλεσε φάουλ προς τον Μέτσε και εκείνος με τον κεφάλι έδωσε για τον Γκονζάλες που σκόραρε. Ωστόσο οι πανηγυρισμοί δεν κράτησαν για πολύ, καθώς ο α’ βοηθός υπέδειξε οφσάιντ τον μέσο της βολιώτικης ομάδας. Επρόκειτο για τεράστιο λάθος, αφού ο Μέτσε καλυπτόταν από την αντίπαλη άμυνα.

Ο κ. Φίλος «έδρασε» και στο 59’ όταν ο Κρουθ καθαρά καλυπτόμενος βρέθηκε μόνος με τον Κουρεπίνη, αλλά πάλι σήκωσε το σημαιάκι και η φάση σταμάτησε. Δεν γνωρίζουμε αν υπέδειξε ως οφσάιντ τον Γκονζάλες, που έκανε κίνηση, αλλά η πάσα ήταν καθαρά για τον Κρουθ που είχε την μπάλα στα πόδια του. Μία ακόμη λανθασμένη απόφαση εναντίον της Νίκης με φανερή πρόθεση να την εμποδίσουν να σκοράρει.

Παρόλα αυτά και στην επανάληψη οι ποδοσφαιριστές του Αλέκου Βοσνιάδη δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για γκολ, αλλά πάλι δεν τα κατάφεραν. Στο 54’ ο Τσιμπούκας έκανε το «γυριστό», αλλά ο Κουρεπίνης έπεσε στη δεξιά του γωνία και παραχώρησε κόρνερ, ενώ στο 64’ Γκαρσία και Κρουθ έπαιξαν το «ένα-δύο», όμως ο Μουσταφίδης πρόλαβε με τάκλιν… αυτοθυσίας να αποσπάσει την μπάλα πριν ο πρώτος βρεθεί φάτσα με το τέρμα.

Πάντως ένα λεπτό νωρίτερα η Καλλιθέα είχε τη μοναδική καλή στιγμή της στο β’ 45λεπτο. Μετά από σύγχυση στα «κυανόλευκα» καρέ κάτοχος της μπάλας έγινε ο Σταύρου, αλλά δεν βρήκε όπως ήθελε την μπάλα που κύλησε άουτ.

Στο 66’ ο Γκαρσία εκτέλεσε κόρνερ στο πρώτο δοκάρι. Εκεί βρέθηκε μόνος ο Γκονζάλες, αλλά δεν είχε καλή στάση σώματος, με συνέπεια να αστοχήσει. Δύο λεπτά μετά, ο κ. Χρ. Βεργέτης εξάντλησε την αυστηρότητά του τιμωρώντας τον Τζοβάρα με κίτρινη, η οποία είναι η τέταρτη και χάνει το παιχνίδι με την Επισκοπή.

Ο αριστερός μπακ-χαφ της Νίκης θέλησε να «απαντήσει» στον διαιτητή με γκολ, αλλά δεν τα κατάφερε. Στο 73’ μπήκε στη μεγάλη περιοχή, όμως αν κι είχε καθαρό οπτικό πεδίο σούταρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο Πολίμος μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στο 78’ και στην πρώτη επαφή του με την μπάλα έκανε αισθητή την παρουσία του στην αντίπαλη εστία. Πιο συγκεκριμένα στο 80’ γύρισε για τον Γκαρσία, αλλά την τελευταία στιγμή απομάκρυνε ο Κρητικός.

Τέλος, στο 87’ ο Γκαρσία εκτέλεσε πλασαριστά φάουλ προς τον Ντομίνγκεθ, ο οποίος δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή της χθεσινής αναμέτρησης, αφού στη συνέχεια οι δύο «μονομάχοι» έδειξαν συμβιβασμένοι με την ισοπαλία. Πιο φανερά το έδειξαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι «ροκάνιζαν» τον χρόνο με καθυστερήσεις με στόχο καθαρά να μη χάσουν το παιχνίδι.

Πλέον αμφότεροι χρειάζονται έναν βαθμό την τελευταία αγωνιστική κόντρα σε Επισκοπή και Αιγάλεω εκτός έδρας για να παραμείνουν στην κατηγορία.

Διαιτητής: Χρ. Βεργέτης (Αρκαδίας).
Βοηθοί: Φίλος (Βοιωτίας), Δ. Βεργέτης (Αργολίδας).
Κίτρινες: Καραγιάννης, Μουσταφίδης – Μπόσιο, Αργύρης  Τζοβάρας, Καλουτσικίδης.
ΚΑΛΛΙΘΕΑ: Κουρεπίνης, Κρητικός, Παντελίδης (63’ Ρόπας), Μουσταφίδης, Καντέ, Σταύρου (77’ Ενγκουέμ), Στούπης, Σάμιος, Καββαδίας (89’ Πίκουλης), Παπαγγελής (46’ Καραγιάννης), Χοτζάλι (46’ Βασιλειάδης).
ΝΙΚΗ: Καραγκιόζης, Τσιμπούκας, Μπόσιο, Αργύρης, Καλουτσικίδης (78’ Πολίμος), Τζοβάρας, Μέτσε, Ντομίνγκεθ, Γκαρσία (83’ Μπιτσάκος), Κρουθ (73’ Σαλαμούρας), Γκονζάλες.