Άξιζε τη νίκη ο Βόλος, έμεινε στο 0-0 με την ΑΕΛ στο Αλκαζάρ

Δεν ανέδειξε νικητή το παιχνίδι της ΑΕΛ με τον Βόλο στο Αλκαζάρ. Ύστερα από ένα δυνατό ματς, με πολλές μονομαχίες, το γκολ δεν ήρθε, με το 0-0 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.
Ο Βόλος ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο θα μπορούσε να είχε πετύχει ένα γκολ. Η ΑΕΛ ανέβηκε στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου, οι «κανέρυθροι» μετά το 65’ ισορρόπησαν το παιχνίδι και με τον Δουβίκα στο 85’ έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει και να πάρει το «τρίποντο».

Δεν έκανε τις ευκαιρίες γκολ ο Βόλος στο πρώτο μέρος
Στο πρώτο ημίχρονο ο Βόλος ήταν η ομάδα που πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και αυτή που είχε τις ευκαιρίες να σκοράρει. Απέναντι στην ΑΕΛ που δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην πίεση που ασκούσαν οι παίκτες του Άνχελ Λόπεθ στους «βυσσινί».
Ο Βόλος κέρδισε οκτώ κόρνερ στο πρώτο μέρος, έναντι κανενός της ΑΕΛ και αναπτυσσόταν κυρίως από την αριστερή πλευρά με τους Φεράρι και Μαρτίνες.
Μπορεί η ΑΕΛ να είχε μια κεφαλιά του Ντουρμισάι ψηλά άουτ στο 4’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Κολομπίνο, ο Βόλος ήταν εκείνος που είχε καλύτερες ευκαιρίες για να προηγηθεί στο σκορ.
Στο 10’ ο Μαρτίνες εκτέλεσε φάουλ, ο Τσοκάνης πήρε την κεφαλιά, με τη μπάλα να βρίσκει στο σώμα του Μιχαήλ και καταλήγει κόρνερ.
Μετά το 20’ ο Βόλος ήταν πιο απειλητικός και στο 25’ ο Δουβίκας έκανε ωραία προσπάθεια από τα αριστερά, πάσαρε στον Ρενάτο, με τον Πορτογάλο να σουτάρει άουτ από πλεονεκτική θέση. Στο 27’ ο Φεράρι σέντραρε από τα αριστερά και ο Ζίζιτς παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ, με τον Μπάγιτς να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ.
Στο 36’ ο Μαρτίνες εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα με τη βοήθεια και του αέρα κατευθύνθηκε προς τη εστία του Μπάγιτς, με τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ να διώχνει σε κόρνερ.
Ο Βόλος συνέχισε να είναι καλύτερος από την ΑΕΛ και να ψάχνει το γκολ. Στο 42’ οι «κυανέρυθροι» είχαν μία ακόμη καλή στιγμή, όταν ο Μαρτίνες από τα αριστερά γύρισε τη μπάλα για τον Μπαρτόλο, με τον Αργεντινό μεσοεπιθετικό να σουτάρει αμέσως και τον Μπάγιτς να μπλοκάρει τη μπάλα.

Τεράστια ευκαιρία από τον Δουβίκα
Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, με την είσοδο και των Μπεν Χατίρα, Καρανίκα και Χουσίνο και μέχρι το 60’ είχε καλύτερα εικόνα στο ματς. Στο 46’ σε σουτ του Μπεν Χατίρα από το ύψος της μεγάλης περιοχής η μπάλα πέρασε έξω από το δεξί δοκάρι του Κλέιμαν, ενώ στο 60’ η ΑΕΛ έχασε σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Ακούνια εκτέλεσε φάουλ, με τον Κλέιμαν να αποκρούει σωτήρια πέφτοντας στην αριστερή γωνία, με τον Ισραηλινό τερματοφύλακα να χτυπά το κεφάλι του στο δοκάρι.
Μετά το 65’ ο Βόλος ισορρόπησε το παιχνίδι και στο 85’ ο Δουβίκας έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Ριένστρα, ο νεαρός επιθετικός βγήκε απέναντι από τον Μπάγιτς, πλάσαρε, με τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ να πραγματοποιεί σωτήρια επέμβαση, κρατώντας το μηδέν για τους «βυσσινί».
Στο 87’ ο Περέα έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο της ΑΕΛ, χωρίς όμως να αιφνιδιαστεί ο Μπάγιτς.
Έτσι, το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Διαμαντόπουλου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς γκολ, με την ΑΕΛ να μένει για ένα ακόμη παιχνίδι χωρίς νίκη στην έδρα της και τον Βόλο να παίρνει βαθμό εκτός έδρας, φτάνοντας τους 14 συνολικά μακριά από το Πανθεσσαλικό.

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
Βοηθοί: Ψάρρης (Ζακύνθου), Τριανταφύλλου (Αρκαδίας)
4ος διαιτητής: Ζαμπαλάς (Ηπείρου)
Κίτρινες: Μιχαήλ, Χουσίνο, Ζίζιτς, Μπεν Χατίρα, Κολομπίνο-Φεράρι

ΑΕΛ: Μπάγιτς, Μπέρτος, Τσόσιτς (46’ Χουσίνο), Ζίζιτς, Μιχαήλ (46’ Καρανίκας), Μιλοσάβλιεβιτς, Κολομπίνο, Νικολιάς, Πινακάς (46’ Μπεν Χατίρα), Ακούνια (87’ Τρούγιτς), Ντουρμισάι (64’ Μουγκάτζο)
Βόλος: Κλέιμαν, Γκρίλο, Μήτογλου, Τέκιο, Φεράρι, Ριένστρα, Τσοκάνης, Μπαρτόλο, Ρενάτο (58’ Περέα), Μαρτίνες, Δουβίκας.