Άξιζε να νικήσει ο Ολυμπιακός Βόλου, έμεινε στο 0-0 με την ΑΕΛ

Πραγματοποιώντας ίσως την καλύτερη φετινή του εμφάνιση, ο Ολυμπιακός άξιζε τη νίκη απέναντι στη ΑΕΛ στο Αλκαζάρ, έμεινε ωστόσο στο 0-0 και πήρε μόλις ένα βαθμό στην προσπάθεια που κάνει για την παραμονή στην κατηγορία. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πιο κλασικές ευκαιρίες για γκολ, με τους Ξύδα, Κουντουριώτη και Φιλίποβιτς και αδικούνται από το αποτελέσμα.

Πιο κλασικές ευκαιρίες ο Ολυμπιακός στο πρώτο μέρος
Έγινε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, ανοιχτό και από τις δύο ομάδες, οι οποίες κυνήγησαν τη νίκη.

Ευκαιρίες υπήρξαν εκατέρωθεν, με τον Ολυμπιακό να έχει δύο κλασικές ευκαιρίες για γκολ, ενώ είχε και ορισμένες ακόμη καλές επιθετικές στιγμές. Από την άλλη πλευρά η ΑΕΛ είχε μία κλασική ευκαιρία και ορισμένες ακόμη ευκαιρίες, με τους «βυσσινί» να έχουν περισσότερες τελικές στο πρώτο μέρος.

Στο 4’ το σουτ που επιχείρησε ο Μαϊντανός έφυγε άουτ, ενώ στο 13’ νέο σουτ του Μαϊδανού δεν βρήκε το στόχο. Ο Ολυμπιακός έχασε πολύ σπουδαία ευκαιρία στο 16’. Ο Σιαφά έδωσε στον Κότος, αυτός με κάθετη πάσα βρήκε σε θέση βολής τον Ξύδα, με τον επιθετικό του Ολυμπιακού να μην μπορεί να νικήσει τον Θεοδωρόπουλο.

Η μπάλα ανεβοκατέβαινε στις δύο περιοχές και στο 18’ ο Παπαγεωργίου από τα δεξιά επιχείρησε ωραία σέντρα, με τον Νικολιά να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ξενοδόχοβ. Τρία λεπτά αργότερα, στο 21’, μετά από πάσα του Γιάκου, ο Όγκμποε, ο οποίος στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν απειλητικός για την άμυνα του Ολυμπιακού, δεν μπόρεσε να πιάσει το σουτ, όπως θα ήθελε για να μπλοκάρει ο Ξενοδόχοβ.

Στη συνέχεια του αγώνα ο Ολυμπιακός προσπάθησε να βγει με αξιώσεις στην επίθεση και να εκμεταλλευτεί τους κενούς χώρους που άφηναν οι παίκτες της ΑΕΛ και μέσα σε ένα λεπτό οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τρεις  ευκαιρίες για γκολ, η μία κλασική. Συγκεκριμένα, στο 29’ ο Ξύδας από το ύψος της περιοχής έκανε το σουτ, με τον Θεοδωρόπουλο να αποκρούει σωτήρια. Στην εξέλιξη της φάσης νέο σουτ του Ξύδα σταμάτησε στα σώματα των αμυνόμενων της ΑΕΛ, με τον Κότος να σουτάρει από το ύψος της περιοχής, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Στο 31’ ο Κουντουριώτης πάσαρε στον Βερνάρδο, με τον παίκτη του Ολυμπιακού να κάνει το ψηλοκρεμαστό σουτ, με την μπάλα να περνά άουτ.

Η καλύτερη στιγμή της ΑΕΛ στο πρώτο ημίχρονο σημειώθηκε στο 36’ με τον Ραμίρεζ να σουτάρει από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, με τον Ξενοδόχοβ να αποκρούει σωτήρια.

Στο 44’ στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου το σουτ του Κουντουριώτη από την πάσα του Κότος έφυγε άουτ.

Πάνω κάτω η μπάλα στην επανάληψη
Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε, ο Ολυμπιακός συνέχισε να παίζει επιθετικό ποδόσφαιρο και να κυνηγά το γκολ. Το ίδιο, βέβαια, έκανε και η ΑΕΛ, ηυ οποία είχε ορισμένες καλές ευκαιρίες για γκολ, όμως οι ευκαιρίες του Ολυμπιακού ήταν πιο κλασικές.
Ο Ολυμπιακός στο 53’ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Συνεργάστηκαν άψογα Μάνγκα και Σιαφά, ο τελευταίος έβγαλε σε θέση βολής τον Κουντουριώτη κι αυτός απέναντι από τον Θεοδωρόπουλο απέτυχε να τον νικήσει, με τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ να αποκρούει σωτήρια, κρατώντας το μηδέν. Ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ στο 64’ είπε και πάλι «όχι» στο σουτ του Ξύδα από το ύψος της μεγάλης περιοχής αποκρούοντας την μπάλα σε κόρνερ. Την εκτέλεσή του ανέλαβε ο Κόλα, με τον Φιλίποβιτς να πιάνει και την κεφαλιά και τον Θεοδωρόπουλο να αποκρούει σωτήρια σε νέο κόρνερ.
Στο 67’ ήταν η σειρά των γηπεδούχων να απειλήσουν, όμως η κεφαλιά του Όγκμποε σε σέντρα του Μαϊδανού, πέρασε άουτ.

Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΛ πίεσε για το γκολ, αφήνοντας, ωστόσο, κενούς χώρους πίσω. Στο 86’ οι «βυσσινί» έχασαν διπλή ευκαιρία για να σκοράρουν. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Νίνο, ο Μαξιμένκο πήρε την κεφαλιά, αυτή κόντραρε σε παίκτη του Ολυμπιακού και κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Ξενοδοχόβ. Στο νέο κόρνερ που εκτέλεσε η ΑΕΛ, ο Τσουμάνης πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά λίγο άουτ.

Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού σε δύο περιπτώσεις με πρωταγωνιστή τον Μαυριά στο 91’ και στο 92’ ο Ξενοδόχοβ κράτησε το μηδέν εξουδετερώνοντας τα σουτ του παίκτη της ΑΕΛ.

ΑΕΛ:Θεοδωρόπουλος, Θ. Παπαγεωργίου, Μαϊδανός, Μπέρτος, Μαξιμένκο, Ραμίρεζ (62’ Μιλτιάδης), Κολομπίνο (46’ Κ. Παπαγεωργίου), Γιάκος (46’ Τσουμάνης), Όγκμποε, Νικολιάς (53’ Μαυριάς), Γλυνός (62’ Νίνο)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Ξενοδόχοβ, Παπακώστας, Κουντουριώτης, Μαρκοπουλιώτης, Κόλα, Μάνγκα (87’ Στάμου), Φιλίποβιτς, Ξύδας (74’ Χατζής), Βερνάρδος, Σιαφά, Κότος (53’ Ντιαμπί).