Άξιζε καλύτερης τύχης στην Τρίπολη ο Βόλος, έχασε 1-0 από τον Αστέρα

Δεν μπόρεσε ο Βόλος να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες, μετά τη νίκη της περασμένης αγωνιστικής επί του Παναθηναϊκού, χάνοντας με 1-0 από τον Αστέρα στην Τρίπολη. Ο Σόνι στο 41’ ήταν ο σκόρερ του μοναδικού τέρματος της αναμέτρησης, με του παίκτες του Βόλου να χάνουν πολλές και σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο να προηγηθούν αυτοί στο σκορ.

Με την ήττα αυτή οι «κυανέρυθροι» παρέμειναν στους 18 βαθμούς και είδαν τον Αστέρα να ανεβαίνει στους 23.

Ο Βόλος τις ευκαιρίες, ο Αστέρας το γκολ

Στο πρώτο ημίχρονο ο Βόλος ήταν σαφώς η ομάδα που απέδωσε καλύτερο ποδόσφαιρο κι αυτή που απείλησε σε αρκετές περιπτώσεις το τέρμα του Αστέρα, όμως κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, η ομάδα της Τρίπολης ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 41’, με ένα πολύ όμορφο τέρμα από τον Καμερουνέζο Σόνι.

Οι «κυανέρυθροι» είχαν εννέα τελικές (οι τέσσερις στην εστία) στο πρώτο μέρος, με τον τερματοφύλακα του Αστέρα, Παπαδόπουλο, να κρατά «όρθια» την ομάδα του στο παιχνίδι με τις αποκρούσεις που πραγματοποίησε.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία των «κυανέρυθρων» ήταν στο 20’. Ο Φαν Βέερτ επιχείρησε το μακρινό σουτ με στόχο να… κρεμάσει τον Παπαδόπουλο, με τον τερματοφύλακα του Αστέρα να βρίσκει λίγο την μπάλα κι αυτή να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο επόμενο λεπτό, στο 21’, ο Βόλος έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, με τον Παπαδόπουλο να λέει «όχι» στον Ρεγκατίν, στο σουτ που επιχείρησε ο άσος του Βόλου έξω από την περιοχή.

Ο τερματοφύλακας του Αστέρα, που ήταν εντυπωσιακός στο πρώτο ημίχρονο, κράτησε το μηδέν για την ομάδα του και στη φάση του 32’, όταν ο Φεράρι επιχείρησε τη σέντρα, με τον Τσοκάνη να πιάνει κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή, δίχως όμως να νικήσει τον Παπαδόπουλο, που απέκρουσε σωτήρια.

Στο 33’ ο Βόλος έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Ρεγκατίν να σουτάρει μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Αστέρα.

Για να φτάσουμε στο 41’, όπου ο Αστέρας βρήκε τον τρόπο να αξιοποιήσει την ευκαιρία που του παρουσιάστηκε με τον Σόνι. Ο Καρμόνα πάσαρε στον Καμερουνέζο κι αυτός αφού έκανε δύο κοντρόλ στον αέρα, γύρισε ωραία το σώμα του και με καταπληκτικό σουτ, έχοντας στην πλάτη του τον Ρομέρο, έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Κότνικ, γράφοντας το 1-0 για τον Αστέρα. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Κράτησε τη νίκη ο Αστέρας

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Βόλο να προσπαθεί να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού, με στόχο να δημιουργήσει τις φάσεις για να φτάσει στην ισοφάριση. Οι «κυανέρυθροι» είχαν κατοχή μπάλας, όμως δεν μπορούσαν να απειλήσουν το τέρμα του Αστέρα

Ο Βόλος έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 78’, που ήταν και η σπουδαιότερη στο δεύτερο ημίχρονο. Από μπαλιά του Ροσέρο, ο Τσοκάνης μέσα από την περιοχή σούταρε, με την μπάλα να φεύγει έξω από την εστία του Παπαδόπουλου.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κρατήσουν μακριά από την περιοχή τους, τους παίκτες του Βόλου και στο τέλος να πανηγυρίσουν μια σημαντική νίκη, στην προσπάθεια που καταβάλουν για να συμμετάσχουν στα πλέι οφ.

Από την πλευρά του ο Βόλος έχασε πολύτιμο έδαφος στη βαθμολογία.

Διαιτητής: Περράκης (Αθηνών)
Βοηθοί: Δημητριάδης (Μακεδονίας), Μπουξμπάουμ (Αν. Αττικής)
4ος διαιτητής: Τσαγκαράκης (Χανίων)
Κίτρινες: Ρομέρο, Μπαριέντος-Κανελλόπουλος
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Άλβαρες Χριστόπουλος, Ατιένζα (87’ λ.τρ. Ιγκλέσιας), Μουνάφο, Κανελλόπουλος (65’ Βαλιέντε), Σίτο (81’ Κρεσπί), Ριέρα (65’ Τιλίκα), Σόνι (88’ Καπίγια), Μπαράλες.
ΒΟΛΟΣ: Κότνικ, Ρομέρο, Γκιουλέν (89’ Τερεζίου), Άλχο, Φεράρι, Τσοκάνης, Μπαριέντος, Ρεγκατίν (65’ Ροσέρο), Ορός, Φερνάντες, Φαν Φέερτ.