Άξιος νικητής ο Σαρακηνός – Επικράτησε 0-2 του Αίαντα στο ντέρμπι κορυφής

Ο Σαρακηνός ήταν ο άξιος νικητής στο ντέρμπι κορυφής της Α’ ΕΠΣΘ με αντίπαλο τον Αίαντα Σούρπης. Το συγκρότημα του Γιάννη Φασουράκη κέρδισε 0-2 στο στάδιο του Αλμυρού «Αθανάσιος Ραγάζος», το οποίο αποτέλεσε την έδρα των «κιτρινόμαυρων» στην προχθεσινή αναμέτρηση. Οι Ανέστης Μαστακούλης (25’ πεν.) και Νίκος Αντωνίου (58’) ήταν οι σκόρερ.
Με αυτό το αποτέλεσμα ο Σαρακηνός όχι μόνο έμεινε πρώτος, αλλά αύξησε και τη διαφορά στους τέσσερις βαθμούς από τον αντίπαλό του. Οι «κοκκινόμαυροι» τα έχουν πάει περίφημα κόντρα στους άλλους διεκδικητές του τίτλου μέχρι στιγμής, αφού κέρδισαν δύο φορές τον Αίαντα, πήραν «διπλό» στο Βελεστίνο με τον Ρήγα και έφεραν «Χ» στην Ευξεινούπολη με τη Δήμητρα.
Την αναμέτρηση παρακολούθησαν εκατοντάδες φίλαθλοι, τόσο των δύο ομάδων, όσο και γενικότερα του ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου. Εξάλλου, τέθηκαν αντιμέτωπα δύο ποιοτικά σύνολα, που επιζητούσαν τους τρεις πολύτιμους βαθμούς. Το πάθος ξεχείλιζε στις προσπάθειες των παικτών και γι’ αυτό δεν έλειψαν τα σκληρά μαρκαρίσματα. Πάντως, ο Σαρακηνός είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα, με τον Αίαντα να εμφανίζεται περισσότερο αγχωμένος.

Αυτό το άγχος μεγάλωσε όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ. Στο 24ο λεπτό ο Σουμά απέφυγε τους Μιχόπουλο και Μπιρτσάι, με τον δεύτερο να τον ανατρέπει μέσα στην περιοχή. Ο διαιτητής Νικόπουλος (αντικατέστησε τον αρχικά ορισθέντα Σκουλά) έδειξε αμέσως το σημείο του πέναλτι και ένα λεπτό αργότερα ο Ανέστης Μαστακούλης έκανε το 0-1 με ψύχραιμη εκτέλεση.
Στο 28’ ο Σουμά επιχείρησε μία ακόμη ατομική προσπάθεια, αλλά το τελείωμα του δεν ήταν καλό και ο Χαλάτσης μπλόκαρε εύκολα τη μπάλα. Ο Αίας θα μπορούσε να φέρει το ματς στα ίσα στο 43’, όταν σε εκτέλεση φάουλ από τον Μπιρτσάι, ο προωθημένος Πλαβός έκανε την κεφαλιά από κοντινή απόσταση και ανάγκασε τον Κοντογιάννη σε δύσκολη απόκρουση.
Ο Αλχασάν Σουμά ήταν ιδιαίτερα δραστήριος στο ματς και έτσι ο 20χρονος μέσος από τη Γουινέα είχε μία ακόμη τελική προσπάθεια που καταγράφηκε στο 52ο λεπτό, με ένα μακρινό σουτ που έφυγε άουτ. Στο 55’ ο Μακανίκας εκτέλεσε κόρνερ και ο Αραπίτσας πήρε την κεφαλιά, αλλά δεν βρήκε στόχο.

Το 0-2 σημειώθηκε στο 58’: Ο Πατσής απομάκρυνε με δύναμη τη μπάλα από την περιοχή της ομάδας του. Αυτή έφτασε στα καρέ του Αίαντα, έσκασε στο έδαφος και ο Αντωνίου με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα εκμεταλλευόμενος την ασυνεννοησία των αμυνομένων.
Από εκεί και πέρα ο Σαρακηνός έκανε σωστή διαχείριση και δεν είχε πρόβλημα να κρατήσει το προβάδισμα. Μάλιστα, είχε να επιδείξει και δύο ακόμη καλές στιγμές. Ήταν η κεφαλιά του Αν. Μαστακούλη στο 70’ και το σουτ του Κωνσταντάκου στο επόμενο λεπτό, όπου πέρασαν λίγο άουτ.
ΑΙΑΣ ΣΟΥΡΠΗΣ: Χαλάτσης, Μιχόπουλος, Σιαμουρδάνης, Πλαβός (85’ Κ. Κατσαβριάς), Μακανίκας, Χριστέλος (79’ Ευθ. Ξηροκώστας), Μπιρτσάι, Δημητρίου, Αραπίτσας, Θ. Κατσαβριάς, Χειλάς (66’ Γ. Ξηροκώστας).
ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Κοντογιάννης, Γ. Μαστακούλης (90’ Στύλας), Πατσής, Γιαμαλής, Μοράλες, Χάνος, Αν. Μαστακούλης (90’ Θαλασσινός), Μαυρίδης, Αντωνίου (68’ Κωνσταντάκος), Τζίκας, Σουμά.