Αστοχία και διαιτησία έφεραν το 0-0 στο ματς Νίκη-ΟΦΙ

Την πρώτη της απώλεια εντός έδρας με τον Στάικο Βεργέτη στον πάγκο υπέστη η Νίκη μένοντας στο 0-0 με τον ΟΦ Ιεράπετρας χθες στη Νεάπολη. Αιτίες γι’ αυτό οι πολλές ευκαιρίες που έχασαν οι «κυανόλευκοι» στην επανάληψη μετά από ένα νωθρό α’ ημίχρονο, αλλά και ο ανεκδιήγητος διαιτητής Σάββας Σιδηρόπουλος που αρνήθηκε καθαρό πέναλτι πάνω στον Ροχάνο στο 47’.

Πώς έπαιξαν οι δύο ομάδες
Η απουσία του Μπιτσάκου υποχρέωσε τον Στάικο Βεργέτη να αλλάξει το δίδυμο στο κέντρο της άμυνας. Εκεί προτιμήθηκε ο Βοσκόπουλος, με τον Μπαλάφα να προωθείται στο κέντρο, με σκοπό να καλύψει το κενό του τιμωρημένου ποδοσφαιριστή της Νίκης. Επίσης το ντεμπούτο του με τη βολιώτικη ομάδα πραγματοποίησε ο Κάρδαρης, που αποκτήθηκε στη μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου.
Η διάταξη ήταν 4-2-3-1 ως εξής: Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Αποστολίδης έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Κάρδαρη, Βοσκόπουλο, Αλιατίδη και Σ. Κυριακίδη. Αμυντικοί χαφ ήταν οι Μπαλάφας και Καμπαγέρο, από τις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Γκαρσία (δεξιά) και Κρουθ (αριστερά), ενώ ο Ντομίνγκεθ ήταν ο οργανωτής και ο Ροχάνο η «αιχμή του δόρατος».
Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Τίμος Καβακάς παρέταξε τον ΟΦΙ με 5-4-1. Πιο αναλυτικά τερματοφύλακας ήταν ο Καραγκιολίδης, οι Αναστασόπουλος και Χιντζίδης κάλυπταν τη δεξιά και την αριστερή πτέρυγα αντίστοιχα, με τους Σέχου, Τζελέπη και Μάγκα στο κέντρο της άμυνας. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Σκόνδρας, Βογιατζής (στον άξονα), Μηνάς και Αποστολόπουλος (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), ενώ ο Κατσικοκέρης ήταν ο μοναδικός προωθημένος.

Αρνητικός πρωταγωνιστής χθες ο διαιτητής Σιδηρόπουλος

Κακή στο α’ ημίχρονο η Νίκη
Η Νίκη μπήκε καλά στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 4’ έδειξε τις… απειλητικές διαθέσεις. Αρχικά ο Ντονίμγκεθ κινήθηκε λίγο έξω από την περιοχή και βλέποντας ότι κλείστηκε έδωσε για τον Καμπαγέρο που σούταρε για να αποκρούσει σε κόρνερ ο Αποστολόπουλος με τάκλιν.
Ο Γκαρσία εκτέλεσε το κόρνερ με τους φιλοξενούμενους να παραχωρούν νέο κόρνερ. Αυτή τη φορά εκτελεστής ήταν ο Κρουθ, η άμυνα έδιωξε προσωρινά με τον Ντομίνγκεθ να γίνεται κάτοχος της μπάλας στο ημικύκλιο της περιοχής και να σουτάρει μόλις άουτ από το δεξί δοκάρι.
Το παράδοξο ήταν πως ενώ οι φιλοξενούμενοι δέχθηκαν πίεση στην αρχή, ήταν εκείνοι που κατέγραψαν τις δύο επόμενες καλές στιγμές του ματς. Πρώτα στο 7’ ο Αποστολίδης απέκρουσε με γροθιές ευθύβολο σουτ του Μηνά, ενώ δύο λεπτά αργότερα μετά από εκτέλεση φάουλ του Χιντζίδη, ο Σέχου κέρδισε την κεφαλιά που έφυγε όμως αρκετά πάνω από την εστία. Επιπλέον στο 15’ ο Αποστολόπουλος κινήθηκε από τα αριστερά αλλά το σουτ που έκανε ήταν απελπιστικά άστοχο.
Το συγκρότημα του Τίμου Καβακά έδειχνε να ξεπερνά τον αρχικό αιφνιδιασμό και να ελέγχει το παιχνίδι.. Την ίδια στιγμή οι γηπεδούχοι δυσκολεύονταν στην ανάπτυξη με αρκετά λάθη στη μεσαία γραμμή.

Σ’ ένα απ’ αυτά στο 20’ ο Βογιατζής κέρδισε την μπάλα, αλλά το σουτ σταμάτησε με αυτοθυσία ο Αλιατίδης..Ο Στάικος Βεργέτης προσπάθησε να αφυπνίσει τους παίκτες του ζητώντας περισσότερη πίεση. Σε μια τέτοια φάση η Νίκη παραλίγο να επωφεληθεί. Ήταν το 25’, όταν ο Καραγκιολίδης πήγε να μιμηθεί τον… Άλισον και να ντριπλάρει τον αντίπαλο επιθετικο. Ο Ροχάνο τον πίεσε και δεν ήθελε πολύ να του κλέψει την μπάλα, με τον έμπειρο πορτιέρο όμως να διατηρεί την ψυχραιμία του και να διορθώνει το λάθος του.
Βλέποντας τις δυσκολίες στην ανάπτυξη ο κ. Βεργέτης έδωσε οδηγία στον Καμπαγέρο να μετατοπιστεί στα δεξιά κάνοντας χώρο για τον Ντομίνγκεθ στον άξονα. Παράλληλα ο Γκαρσία πέρασε ως «δεκάρι» για να βοηθήσει τον Ροχάνο, που ήταν αποκομμένος.
Πράγματι η επιλογή αυτή λίγο έλειψε να δικαιωθεί στο 31’. Ο Κρουθ επιτέθηκε κατά μέτωπο και σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε λίγα εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι (άουτ). Ο Ισπανός εξτρέμ δοκίμασε πάλι το πόδι του έξω από την περιοχή στο 33’, όμως ο Καραγκιολίδης ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε.
Νέα εσωτερική αλλαγή από την τεχνική ηγεσία της Νίκης, με τον Ντομίνγκεθ να αλλάζει θέση με τον Καμπαγέρο. Πράγματι το βολιώτικο συγκρότημα έδειχνε να συνέρχεται έχοντας την μπάλα για περισσότερο χρόνο στην κατοχή της. Ωστόσο όσο κι αν άλλαζε παίκτες στη θέση του δεξιού εξτρέμ ο κ. Βεργέτης, οι ποδοσφαιριστές του επέμειναν να παίζουν από την αριστερή πλευρά χωρίς αποτέλεσμα.
Κι ενώ η Νίκη πίεζε, οι Κρητικοί ήταν εκείνοι που απώλεσαν τεράστια ευκαιρία στο 44’. Από τα δεξιά ο Μηνάς επιχείρησε σέντρα-σουτ, πετάχθηκε στο δεύτερο δοκάρι ο Αποστολόπουλος, αλλά δεν πρόλαβε με προβολή να σκοράρει από κοντά.

Ντεμπούτο με την κυανόλευκη φανέλα πραγματοποίησε ο Κάρδαρης

Πολλές ευκαιρίες και πέναλτι που δεν δόθηκε στο β’ για τη Νίκη
Μ’ ένα νέο πρόσωπο ξεκίνησε το β’ ημίχρονο για το συγκρότημα της Ιεράπετρας με τον Μπάμπη να αντικαθιστά τον Χιντζίδη. Από την άλλη πλευρά ο Στάικος Βεργέτης έβαλε τον Ντομίνγκεθ στα αριστερά και τον Κρουθ δεξιά.
Στο 47’ έγινε η φάση που σημάδεψε την αναμέτρηση. Ο Καμπαγέρο πέρασε υπέροχη πάσα στον Ροχάνο, ο οποίος μπήκε στη μεγάλη περιοχή και πριν πλασάρει δέχθηκε το αντικανονικό μαρκάρισμα από τον Αναστασόπουλο σε μια εξόφθαλμη παράβαση. Κι όμως ο ανεκδιήγητος διαιτητής αρνήθηκε το πέναλτι υπέρ της Νίκης ενώ η φάση έγινε ακριβώς μπροστά του προκαλώντας τις δικαιολογημένες μαρτυρίες των γηπεδούχων.
Η αδικία φαίνεται πως πείσμωσε τους «κυανόλευκους», οι οποίοι «φλέρταραν» με το 1-0 στο 51’. Ο Γκαρσία εκτέλεσε αριστοτεχνικά φάουλ, ο Καραγκιολίδης απογειώθηκε στο αριστερό του «Γ» και άγγιξε την μπάλα με την άκρη των δακτύλων του αναγκάζοντάς την να χτυπήσει στο εσωτερικό του αριστερού δοκαριού. Κατόπιν πέρασε παράλληλα από την εστία χωρίς να καταλήξει στα δίχτυα.
Ο Τσώλης ήταν η πρώτη κίνηση του κ. Βεργέτη περνώντας στη θέση του Καμπαγέρο. Ο νεοεισελθών τοποθετήθηκε αριστερά και ο Ντομίνγκεθ επέστρεψε στον άξονα της μεσαίας γραμμής δίπλα στον Μπαλάφα.
Σπάνια ευκαιρία για τη Νίκη στο 66’. Ο Γκαρσία άνοιξε για τον Κυριακίδη, ο οποίος έβγαλε σέντρα ακριβείας προς τον Ροχάνο. Ο Αργεντινός έκανε εντυπωσιακό άλμα πιάνοντας κεφαλιά, που πέρασε ξυστά από το δεξί δοκάρι (άουτ).

Στο 70’ σουτ του Μπαλάφα κόντραρε σε σώματα αμυνομένων διευκολύνοντας το έργο του αντίπαλου τερματοφύλακα, ενώ στο 73’ ο Γκαρσία προσπάθησε να μιμηθεί τον εαυτό του στο ματς με την Καβάλα σκοράροντας με απευθείας φάουλ από πλάγια θέση, αλλά αυτή τη φορά η μπάλα πέρασε πάνω από τα γκολπόστ.
Η Νίκη έπαιζε τον ΟΦΙ «σαν τη γάτα με το ποντίκι» στην επανάληψη, αλλά δεν μπορούσε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 78’ η τεχνική ηγεσία έκανε φουλ επιθετικό το σχήμα βάζοντας τον Καπό αντί του Κάρδαρη δίνοντας ρόλο δεξιού μπακ στον Κρουθ.
Τη στιγμή που η βολιώτικη ομάδα πίεζε ασφυκτικά παραλίγο να ισχύσει ο «άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου» στο 84’. Ο Μπάμπης έκανε κούρσα και σέντρα από τα αριστερά, με τον Κατσικοκέρη να στοπάρει την μπάλα και να σουτάρει άουτ από καλή θέση.
Κι ενώ στο 87’ εκτέλεση φάουλ του Ντομίνγκεθ δεν βρήκε στόχο, στο επόμενο λεπτό η Νίκη έχασε μεγάλη ευκαιρία για γκολ. Ο Καπός κέρδισε την μπάλα με τη δύναμή του και σούταρε, αλλά ο Καραγκιολίδης απέκρουσε σωτήρια για την ομάδα του.
Οι εχθρικές προθέσεις του κ. Σιδηρόπουλου φάνηκαν και στις καθυστερήσεις που υπέδειξε και οι οποίες ήταν μόνο τρία λεπτά, την ώρα που υπήρχαν αρκετές διακοπές στον αγώνα. Παρόλα αυτά η Νίκη θα μπορούσε να μπορούσε να πάρει το «τρίποντο» σε δύο περιπτώσεις: Αρχικά στο 92’ ο Καραγκιολίδης απέκρουσε ασθενώς με το κεφάλι εκτός περιοχής, η μπάλα έφτασε στον Καπό, που απέφυγε τον αντίπαλο πορτιέρο, αλλά μπροστά στην ανυπεράσπιστη από τερματοφύλακα εστία έστειλε την μπάλα στα… ύψη. Την ίδια ακριβώς κατάληξη είχε και σουτ του Μπαλάφα από την «καρδιά» της περιοχής στο επόμενο λεπτό.
Έτσι το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος, με τους οπαδούς της Νίκης να χειροκροτούν τους ποδοσφαιριστές της αγαπημένης τους ομάδας, παρά την ισοπαλία, για το γεγονός ότι πάλεψαν μέχρι το τέλος για την επιτυχία…

Διαιτητής: Σ. Σιδηρόπουλος (Έβρου).
Βοηθοί: Φράγιος, Κουφός (Μακεδονίας).
4ος διαιτητής: Κουκούλης (Λάρισας).
Κίτρινες: Μπαλάφας, Γκαρσία – Καραγκιολίδης.
ΝΙΚΗ: Αποστολίδης, Κάρδαρης (78’ Καπός), Σ. Κυριακίδης, Βοσκόπουλος, Αλιατίδης, Μπαλάφας, Καμπαγέρο (60’ Τσιώλης), Γκαρσία, Κρουθ, Ντομίνγκεθ, Ροχάνο.
ΟΦ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ: Καραγκιολίδης, Αναστασόπουλος, Χιντζίδης
(46’ Μπάμπης), Μάγκας, Σέχου, Τζελεπής, Σκόνδρας Βογιατζής, Αποστολόπουλος (75’ Χριστοφάκης), Μηνάς (63’ Παπαδόπουλος), Κατσικοκέρης.
* Πριν τη σέντρα της χθεσινής συνάντησης τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του παλιού τερματοφύλακα της Νίκης, Σταύρου Κατσαλή, ο οποίος έφυγε από τη ζωή πριν λίγες ημέρες σε ηλικία 92 ετών.