Ασταμάτητος ο Αίας – Κέρδισε 0-1 τον Πύρασο με φοβερό γκολ του Γ. Αραπίτσα

Η ποδοσφαιρική ευφυία και ικανότητα του Γιάννη Αραπίτσα έμελλε να κρίνει το ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής της Α’ ΕΠΣΘ. Με δικό του γκολ στο 79ο λεπτό, που ήταν εξαιρετικό σε έμπνευση και δημιουργία, ο Αίας νίκησε 0-1 τον Πύρασο στο γήπεδο της Νέας Αγχιάλου. Έτσι, η ομάδα της Σούρπης έκανε το «πέντε στα πέντε» και παρέμεινε στην 1η θέση, αφήνοντας τον αντίπαλό της στο -7 από την κορυφή.

Το χθεσινό ντέρμπι είχε πολύ καλό ρυθμό και αρκετή ένταση, αφού και οι δύο ομάδες έπαιξαν με πάθος τη νίκη. Δεν έλειψαν και τα δυνατά έως σκληρά μαρκαρίσματα με αποτέλεσμα να βγάλει αρκετές φορές την κίτρινη κάρτα από το τσεπάκι του ο διαιτητής Γ. Τασιόπουλος.
Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο. Καμία ομάδα δεν μπόρεσε να επιβάλει τον ρυθμό της και θα μπορούσε κανείς να υποστηρίξει ότι πιο δίκαιο θα ήταν το ισόπαλο αποτέλεσμα. Όμως σε τέτοιου είδους αγώνες μία ατομική ενέργεια μπορεί να κάνει τη διαφορά, όπως και έγινε χθες.
Εκατέρωθεν οι ευκαιρίες στο ματς, με τον Πύρασο να έχει την πρώτη τελική μόλις στο 1’ όταν συρτό σουτ του Καραγιώργου μπλόκαρε άνετα ο Χαλάτσης. Ο Αίας «απάντησε» στο 3’ με τον Γ. Αραπίτσα που σούταρε από το ύψος του πέναλτι ελάχιστα άουτ.

Μέσα σε ένα πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι απείλησαν τρεις φορές. Στο 25’ ο Μυργιώτης εκτέλεσε κόρνερ και ο Καραγιώργος πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Χαλάτσης μπλόκαρε. Στο 26’ ο Δαμάσκος σέντραρε για τον Καραγιώργο, που έκανε το σουτ για να κοντράρει η μπάλα στο Παπανικολόπουλο. Επίσης, ένα σουτ του Παπαδογεώργου στο 29’ δεν βρήκε στόχο.
Όμως και η ομάδα της Σούρπης είχε δύο φάσεις μέσα σε ένα δίλεπτο. Στο 33’ ο Θ. Κατσαβριάς έκανε δύσκολο γύρισμα μέσα στην περιοχή και ο Χειλάς πήρε την κεφαλιά, με τον Τάσο να μπλοκάρει τη μπάλα. Αμέσως μετά είχαμε μια ωραία ατομική ενέργεια του Γ. Αραπίτσα, που πιεζόμενος από αντίπαλο σούταρε πάνω από το δοκάρι. Τελευταία φάση στο α’ μέρος το απευθείας φάουλ του Βούλγαρη στο 43’ που κατέληξε άουτ.

Ο Μυργιώτης μαρκάρεται στενά από τον Γ. Ξηροκώστα

Ίδιο σκηνικό στην επανάληψη, με τον Αλ. Αραπίτσα να επιχειρεί δύο σουτ στο 47’ και στο 56’ τα οποία εξουδετέρωσε ο Τάσος. Στο 60’ ο Αλμασίδης μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή από τα αριστερά και πλάσαρε, αλλά ο Χαλάτσης απέκρουσε με τα πόδια. Πέντε λεπτά αργότερα σουτ του Θ. Κατσαβριά πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 72’ ο Τζίκας τροφοδότησε τον Καραγιώργο που από καλή θέση αστόχησε. Πέντε λεπτά αργότερα ο Αλ. Αραπίτσας δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
Για να φτάσουμε στο 79ο λεπτό και στη φάση του μοναδικού γκολ του αγώνα. Ο Γιάννης Αραπίτσας έγινε κάτοχος της μπάλας στο χώρο της μεσαίας γραμμής. Οι Ζητούδης και Γκίνης προσπάθησαν να του την αποσπάσουν, αλλά ο επιθετικός του Αίαντα με μία «μαγική» στην κυριολεξία κίνηση κατάφερε να τους αποφύγει και να ξεχυθεί προς την αντίπαλη εστία. Με μία τρελή κούρσα έφτασε στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα, γράφοντας το 0-1 μέσα σε πανηγυρισμούς. Στα λεπτά που απέμεναν ο Πύρασος πέρασε όλος μπροστά, αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση.

ΠΥΡΑΣΟΣ: Τάσος, Ζητούδης, Παπαδόπουλος, Ντόντα (82’ Καλλιακούδας), Αλμασίδης, Γκίνης, Παπαδογεώργος (70’ Τζίκας), Θεοδωρόπουλος (82’ Μιχολίτσης), Δαμάσκος, Μυργιώτης, Καραγιώργος (76’ Ματθαίου).
ΑΙΑΣ: Χαλάτσης, Μιχόπουλος, Γ. Ξηροκώστας, Πλαβός, Παπανικολόπουλος, Βούλγαρης, Χειλάς (82’ Τσάμης), Αλ. Αραπίτσας (78’ Χουλιαράς), Γ. Αραπίτσας (82’ Ε. Ξηροκώστας), Θ. Κατσαβριάς, Κ. Κατσαβριάς (69’ λ.τρ. Χριστέλος).

Κεντρική φωτό: Ο Γ. Αραπίτσας σε μία επέλασή του στον χθεσινό αγώνα