Ασταμάτητη η Ανόρθωση στην Α1 ΕΣΚΑΘ

Ασταμάτητη είναι πλέον η Ανόρθωση στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΘ. Το συγκρότημα του Μιχάλη Καπουρνιώτη νίκησε άνετα τον Ίωνα εκτός έδρας με 56-79 σε εξ αναβολής παιχνίδι από την 13η αγωνιστική και εξακολουθεί να προπορεύεται στον βαθμολογικό πίνακα.

Δεκατέσσερις νίκες και μόνο μία ήττα μετρά πλέον η Ανόρθωση, που έχει βάλει… πλώρη για την άνοδο στη Γ’ Εθνική. Οι «κυανέρυθροι» πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση. Προσέφεραν όμορφο θέαμα και δεν είχαν πρόβλημα να επικρατήσουν του Ίωνα στο κλειστό γυμναστήριο «Βάκης Παρασκευόπουλος».
Από την αρχή είχαν την πρωτοπορία στο σκορ παίρνοντας διψήφια διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο (12-22) και στη συνέχεια διεύρυναν το προβάδισμά τους. Με τον ηλεκτρονικό πίνακα να γράφει 44-66 στο 30ό λεπτό οι δύο προπονητές έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες τους στο τελευταίο δεκάλεπτο.
Μπόγδανος και Τσώλης σημείωσαν από 17 πόντους για τους νικητές, ενώ από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μπεκρής με 19 πόντους στο ενεργητικό του.
Διαιτητές: Ζάχαρης – Ι. Μπουγλός.
Δεκάλεπτα: 12-22, 28-44, 44-66, 56-79.
ΙΩΝΑΣ (Πρέκας): Καλογερόπουλος 9 (1), Πρέκας 8, Παλάσκας 5, Παπαδούλης, Χρηστομάνος 6, Τζήμας 5 (1), Καραμπατής, Μπεκρής 19 (1), Λωρίτης 2, Γιαδίνης, Παππάς.
ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Καπουρνιώτης): Καραγεώργος 11 (2), Μπέας, Γεωργίου 11 (2), Κοντάκης 6 (2), Καραθανάσης, Μπόγδανος 17(1), Παπαϊωάννου, Τσώλης 17(3), Τζούμας 2, Ζαρογιάννης 15.

Πάλεψε αλλά έχασε η ΑΕΒΔ
Ντέρμπι έγινε στο κλειστό της Νέας Ιωνίας ανάμεσα στην ΑΕΒΔ και τους Δαναούς Τρικάλων, που πήραν το ροζ φύλλο αγώνα, καθώς επικράτησαν με 58-63. Το συγκρότημα του Σπύρου Κατσαφούρη πάλεψε γενναία απέναντι σε μία δυνατή ομάδα και «λύγισε» στο φινάλε.
Η ΑΕΒΔ βρέθηκε στο +10 στο πρώτο δεκάλεπτο (19-9), με τους φιλοξενούμενους να έχουν μικρή διαφορά υπέρ τους στο ημίχρονο (31-34) και στο τέλος της τρίτης περιόδου (45-46). Η ομάδα της Μαγνησίας έμεινε ως το τέλος στο παιχνίδι, αλλά δεν κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη. Έτσι, πήγε… στράφι η συγκλονιστική παρουσία του Ντίκα που σημείωσε 35 πόντους. Από την άλλη πλευρά, οι Δαναοί είχαν κορυφαίο τον Ζαχόπουλο με 32 πόντους και οκτώ τρίποντα.
Διαιτητές: Γιαννούλης – Παπαγιώτης.
Δεκάλεπτα: 19-9, 31-34, 45-46, 58-63.
ΑΕΒΔ (Κατσαφούρης): Δεσλής, Μόσιος, Μπαβέτσιας, Ντίκας 35 (3), Θέος 8, Κούστας, Κουτσομπόρης 9 (1), Ζάχος, Χαρχαρής 1, Βλάχος 3 (1), Ζήσης.
ΔΑΝΑΟΙ (Τσίμας): Τόλιος 3 (1), Δροσόπουλος 10, Πατιτάκης 2, Δουβλαντώνης 2, Ντούρβας 3 (1), Πιτσαρής 11(1), Ζαχόπουλος 32 (8), Παπαϊωάννου, Ντούλας, Ραμίδης.