«Ασημένιοι» Μάστορας και Στεφανίδη

metallia

Αντώνης Μάστορας και Κατερίνα Στεφανίδη κατέκτησαν το ασημένιο μετάλλιο στο άλμα εις ύψος και άλμα επί κοντώ, αντίστοιχα, του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κλειστού στίβου της Πράγας.

Ο Ελληνας αθλητής με άλμα στα 2,31μ. πήρε τη δεύτερη θέση την οποία μοιράστηκε με τον Ιταλό Σιλβάνο Τσεζάνι. Νικητής του αγωνίσματος αναδείχθηκε ο Ρώσος Ντανιίλ Τσιμπλάκοφ με άλμα επίσης στα 2,31 μ.

Το 2,31 μ. με αποτελεί ατομικό ρεκόρ για τον Έλληνα πρωταθλητή, ο οποίος έφτασε στη μεγαλύτερη διάκριση της καριέρας του. Ο 24χρονος ξεκίνησε με άκυρο άλμα στα 2,19 μ., συνέχισε με έγκυρη προσπάθεια στα 2,24 μ., έκανε δύο άκυρα στα 2,28 μ. κι έπειτα νίκησε με την δεύτερη φορά τα 2,31 μέτρα.

Ο αθλητής του Γιώργου Πομάσκι βελτίωσε το 2,30 μ., που είχε σημειώσει στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

Αυτό ήταν το 25ο μετάλλιο της χώρας μας στην ιστορία της διοργάνωσης και το 11ο ασημένιο. Το ύψος μας έχει χαρίσει άλλα δύο μετάλλια στην ιστορία της διοργάνωσης, το 1996 με τη Νίκη Μπακογιάννη (ασημένιο) και το 1973 με τον Βασίλη Παπαδημητρίου (χάλκινο). Ο Μάστορας πριν από δύο χρόνια είχε βρεθεί στην τέταρτη θέση στον τελικό του ύψους στο Γκέτεμποργκ.

Η Κατερίνα Στεφανίδη ξεπέρασε τα 4,75μ. με τη δεύτερη προσπάθεια, στην συνέχεια άφησε τα 4,80μ. που ξεπέρασε η Ρωσίδα Σιντόροβα με στόχο το χρυσό. Όμως, δυστυχώς δεν τα κατάφερε, σημειώνοντας τρεις άκυρες προσπάθειες όσες και οι Σιντόροβα στο συγκεκριμένο ύψος. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στην Σουηδή, Ανγκέλικα Μπένγκτσον με άλμα στα 4,70μ.

Τέλος, η Νικόλ Κυριακοπούλου έμεινε στην 5η θέση του αγωνίσματος με τρεις άκυρες προσπάθειες στα 4,60μ.