Αρης – Βόλος 2-0: Επέστρεψαν στις νίκες οι Κίτρινοι

Mια κακή παρένθεση ήταν η ήττα στη Λαμία για τον Αρη που επέστρεψε στις νίκες. Οι Κίτρινοι ήταν ουσιαστικοί και κυριάρχησαν ολοκληρωτικά του Βόλου φτάνοντας σε μια άνετη επικράτηση με 2-0 για τη 15η αγωνιστική της Super League. Η ομάδα του Ακη Μάντζιου μείωσε ξανά τη διαφορά στους -6 από τον προπορευόμενο Ολυμπιακό. Τα «χρυσά» γκολ για την ομάδα της Θεσσαλονίκης, που έχασε πολλές ευκαιρίες, πέτυχαν ο Σάσα και ο Μπερτόλιο.

Ο Αρης έδειξε πιο δραστήριος από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και βρήκε το γκολ γρήγορα καθώς στο 18′ άνοιξε το σκορ. Ο Γκάνεα συνδυάστηκε ωραία με τον Σάσα, ο οποίος έκανε την ατομική προσπάθεια και με εξαιρετικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κλέιμαν (1-0).

Ο Αρης συνέχισε να πιέζει κυνηγώντας ένα δεύτερο γκολ στο οποίο έφτασε κοντά στο 23′ με τον Μάνο και στο 38′ με τον Σίλβα. Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Αρη να ελέγχει απόλυτα το ματς αλλά να μην μπορεί να το «καθαρίσει» με τις χαμένες ευκαιρίες του Μάνου στο 48′ και του Σίλβα στο 55′. Παράλληλα, όμως ήταν αποτελεσματικός αμυντικά καθώς περιόρισε τον Βόλο που δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά. Και τελικά η ομάδα του Μάντζιου βρήκε το δεύτερο γκολ που έψαχνε στο 81′ με ωραίο τελείωμα του Μπερτόλιο που είχε περάσει στο παιχνίδι ως αλλαγή δέκα λεπτά πριν.

Αρης: Μπουσέ, Σάκιτς, Ρόουζ, Μπεναλουάν, Γκάνεα, Σάσα (90’+2’ Τσαγκαλίδης), Ματίγια, Γκάμα (73’ Τζέγκο), Ματέο (73’ Μπερτόγλιο), Σίλβα (88’ Λόπεθ), Μάνος (74’ Μαντσίνι).

Βόλος: Κλέιμαν, Φεράρι, Μήτογλου, Σάντσες, Ντεντάκης, Μπαριέντος, Ριένστρα, Περέα (74′ Μαρτίνες), Μπαρτόλο, Μπουένο (46′ Ρενάτο Σάντος), Δουβίκας.

Πηγή: Έθνος