Αργυρό μετάλλιο ο Παπακωνσταντίνου στο Παγκόσμιο κωπηλασίας

Μεγάλη επιτυχία για τον Αντώνη Παπακωνσταντίνου που «έσπασε το ρόδι» και κατέκτησε το πρώτο μετάλλιο για τα ελληνικά χρώματα στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Κωπηλασίας Ανδρών-Γυναικών στο Ρατσίτσε της Τσεχίας. Ο 23χρονος πρωταθλητής του ΕΝΟΑ, που κατάγεται από τον Πτελεό Μαγνησίας, πήρε το αργυρό τερματίζοντας στην 2η θέση του τελικού του σκιφ ελαφρών βαρών ανδρών με χρόνο 7:05.42.

Σε μια πολύ ανταγωνιστική κούρσα όπου είχαμε και την πτώση στο νερό του Ελβετού Στρούζινα λίγο πριν τα 1000μ. ο Έλληνας κωπηλάτης κρατήθηκε στην πρώτη τριάδα και πανηγύρισε το 2ο του μετάλλιο αυτό το καλοκαίρι μετά το χρυσό στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα τον περασμένο Αύγουστο.

Μάλιστα, μέχρι τα 1000μ. είχε την πρωτοπορία, αλλά στα 1.500μ. οπισθοχώρησε στην 3η θέση. Στο τελευταίο 500άρι έκανε την αντεπίθεσή του, ανέβηκε στην 2η θέση και για λίγο δεν πρόφτασε να τερματίσει πρώτος. Το χρυσό κατέκτησε ο Ιταλός Σοάρες με 7:03.40 και το χάλκινο ο Σλοβένος Χρβατ με 7:08.66.

Στις δηλώσεις του ο Αντώνης Παπακωνσταντίνου δεν έκρυψε ότι ήθελε το χρυσό. «Έχω μια γλυκόπικρη γεύση γιατί ήθελα το χρυσό. Οι αγώνες πήγαιναν καλά μέχρι σήμερα από το πρωί όμως δεν ένιωθα καλά , δεν ένιωθα ο εαυτός μου. Αυτοί οι αγώνες είναι πολύ υψηλού επιπέδου και θα πρέπει να δουλέψω για το πώς θα τους αντιμετωπίσω. Συγχαρητήρια στον Γκάμπριελ (Σοάρες)» τόνισε ο πρωταθλητής από τον Πτελεό μετά το τέλος του αγώνα.

Στο ύψος της σε μια πολύ απαιτητική κούρσα στάθηκε η Ζωή Φίτσιου. Η πρωταθλήτρια του ΙΟΘ στον τελικό του σκιφ ελαφρών βαρών γυναικών πέρασε στα πρώτα 500μ στην 5η θέση κι εκεί παρέμεινε ως τον τερματισμό  σημειώνοντας χρόνο 7:53.21 Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ρουμάνα Κοσμιούκ με 7:42.59 , το ασημένιο η Ολλανδέζα Βελντούις με 7:44.48 και το χάλκινο η Κιντλ από τη Ν.Ζηλανδία με 7:48.59 .

Η 6η μέρα του Παγκοσμίου πρωταθλήματος είχε ξεκινήσει με τον καλύτερο τρόπο για τα ελληνικά χρώματα. Ο Βολιώτης Γιάννης Καλανδαρίδης και ο Θανάσης Παλαιοπάνος έκαναν τρομερή εμφάνιση. Με εξαιρετική κούρσα τακτικής πήραν την 2η θέση στον ημιτελικό του διπλού σκιφ ανδρών με 6:14.98 αφήνοντας μάλιστα στην 3η θέση τους Ολυμπιονίκες και παγκόσμιους πρωταθλητές αδέλφια Σίνκοβιτς (6:15.27) και προκρίθηκαν στον μεγάλο τελικό της Κυριακής (14.39).

Με άνεση ο Στέφανος Ντούσκος πήρε το εισιτήριο για τον  τελικό του σκιφ, που θα γίνει το μεσημέρι της Κυριακής (15.44). Ο Έλληνας Ολυμπιονίκης κατέκτησε την 3η θέση στον ημιτελικό με χρόνο 6:51.54 κάνοντας συντήρηση δυνάμεων και θα διεκδικήσει ένα μετάλλιο που δεν έχει κατακτήσει ποτέ ούτε ο ίδιος ούτε άλλος Έλληνας κωπηλάτης στο θεσμό στο συγκεκριμένο αγώνισμα.

Η σημερινή προτελευταία μέρα του Παγκοσμίου πρωταθλήματος περιλαμβάνει έξι τελικούς ανάμεσα στους οποίους και αυτόν του διπλού σκιφ ελαφρών βαρών των γυναικών όπου θα δώσουν το παρών η Μιλένα Κοντού και η Ευαγγελία Αναστασιάδου. Τα δυο κορίτσια που έχουν κατακτήσει με διαφορετικά πληρώματα τέσσερα μετάλλια το φετινό καλοκαίρι έχουν τον μικρότερο μέσο όρο ηλικίας από όλες τις αντιπάλους τους ενώ η Μιλένα Κοντού σήμερα Παρασκευή έκλεισε τα 17 της χρόνια και είναι η μικρότερη που παίρνει μέρος στον τελικό. Η κούρσα έχει προγραμματιστεί για τις 15.07 ώρα Ελλάδας και θα μεταδοθεί απευθείας από την ΕΡΤ3.