Άρεσε ο Βόλος με ΑΠΟΕΛ, ήρθε ισόπαλος 1-1 σε φιλικό παιχνίδι

Ισόπαλο 1-1 έληξε το φιλικό παιχνίδι του Βόλου με τον ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ της Λευκωσίας. Οι «κυανέρυθροι» στάθηκαν πολύ καλά απέναντι σε μια εξαιρετική ομάδα, όπως είναι ο ΑΠΟΕΛ, δείχνοντας θετικά στοιχεία. Ο Μπαριέντος πέτυχε το 0-1 στο 11’, για να ισοφαρίσουν οι Κύπριοι στο 79’ με τον Μαρκίνιος.

Ο προπονητής του ΑΠΟΕΛ, Ζοάο Σα Πίντο, παρέταξε την ομάδα του με τερματοφύλακα τον Μπέλετς. Οι Σούσιτς και Σεμπάκ ήταν οι δύο οπισθοφύλακες, με τους Ντβάλι και Κρέσπο να αγωνίζονται στο κέντρο της άμυνας. Οι δύο αμυντικοί χαφ ήταν οι Κοσταντίνοφ κι Ντάλτσιο. Στις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Εντουάρντο και Φετφατζίδης, με τον Σαρφό να παίζει πίσω από τον προωθημένο Κβιλιτάλια.

Ο Κώστας Μπράτσος παρέταξε την ομάδα του με τερματοφύλακα τον Σιαμπάνη και τριάδα στην άμυνα τους Σιέλη, Λούνα και Κρούζλιακ. Οι Άλχο και Κίτσος ήταν οι δύο φουλ μπακ, δεξιά και αριστερά αντίστοιχα. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Γκλάβτσιτς και Μπαριέντος, οι Ντέλετιτς και Τρουιγέ κινούνταν πίσω από τον προωθημένο Μπραζ.

Σκόραρε ο Μπαριέντος
Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι δεν είχε γρήγορο ρυθμό, με τον Βόλο πάντως να στέκεται πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και να φτάνει στο γκολ, ουσιαστικά στη μοναδική ευκαιρία που είχε στο πρώτο 45λεπτο. Ήταν το 11ο λεπτό, όταν ο Κίτσος από τα αριστερά έκανε τη συρτή σέντρα, από το πόδι του Τρουιγέ η μπάλα πήγε στον Μπαριέντος, με τον αρχηγό του Βόλου από το ύψος της περιοχής με σουτ να γράφει το 0-1.

Ο ΑΠΟΕΛ, ο οποίος διαθέτει μεγαλύτερο βαθμό ετοιμότητας από τον Βόλο, όσον αφορά την προετοιμασία, στη συνέχεια προσπάθησε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης, έχοντας ορισμένες καλές ευκαιρίες. Η πιο σημαντική στο 13’. Ο Φετφατζίδης εκτέλεσε φάουλ, ο Σεμπάκ πήρε την κεφαλιά, με τον Σιαμπάνη να αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ.

Στο 21’ το σουτ του προωθημένου Ντβάλι πέρασε έξω από τα δοκάρια του Σιαμπάνη. Την ίδια τύχη είχε η εκτέλεση φάουλ του Εντουάρτο στο 27’ (έξω από την αριστερή συμβολή των δοκαριών του Σιαμπάνη), ενώ στο 29’ σε σουτ του Κβιλιτάλια ο Σιαμπάνης μπλόκαρε την μπάλα.

Ισοφάρισε ο Μαρκίνιος
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ απείλησε τον Βόλο με ισοφάριση στο 51’. Ο Σεμπάκ έκανε τη σέντερα, ο Βιγιαφάνες πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνά άουτ.

Μετά το 70’ ο ΑΠΟΕΛ πήρε μέτρα στο γήπεδο και στο 79’ κατάφερε να ισοφαρίσει με ένα πολύ ωραίο σουτ του Μαρκίνιος με την μπάλα να βρίσκει πρώτα στο αριστερό δοκάρι, πριν καταλήξει στα δίχτυα. Στο 80’ ο Βιγιαφάνες απείλησε το τέρμα του Κόστιτς, ενώ στο 83’ ο Σεμπάκ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 91’ ο Μαρκίνιος λίγο έλειψε να πετύχει το 2-1, όμως ο Κίτσος έδιωξε σωτήρια την μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή του τέρματος του Βόλου.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Ντβάλι, Κρέσπο, Σούσιτς, Σεμπάκ, Κοσταντίνοφ (77’ Τομανέ), Ντάλσιο (88’ Σατσιάς), Εντουάρντο (66’ Μαρκίνιος), Φετφατζίδης (77’ Γαβριήλ), Σαρφό (46’ Βιγιαφάνες), Κβιλιτάλια

ΒΟΛΟΣ: Σιαμπάνης (59’ Κόστιτς), Κρούζλιακ, Σιέλης, Λούνα (77’ Ασλανίδης), Άλχο, Κίτσος, Μπαριέντος (59’ Τσοκάνης), Γκλάβτιτς (77’ Γκάγκι), Ντέλετιτς (66’ Καραγιάννης), Τρουιγέ (72’ Μεταξάς). Μραζ.