Άρεσε με Βέροια ο Ολυμπιακός – Ήρθε ισόπαλος 2-2 εκτός έδρας, δικαιούταν τη νίκη

Αποστολή στη Βέροια
ΕΥΘΥΜΗΣ Δ. ΧΟΥΤΑΣ

Άξιζε τη νίκη ο Ολυμπιακός Βόλου στο εκτός έδρας φιλικό με τη Βέροια. Όμως, ο διαιτητής Μελτζανίδης από την ΕΠΣ Ημαθίας δεν του επέτρεψε να κερδίσει, καθώς με δύο καθοριστικά σφυρίγματα, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (2-2).
Βέβαια, στα φιλικά το αποτέλεσμα λίγη σημασία έχει, ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι», όπως προαναφέραμε, θα μπορούσαν να συνδυάσουν την καλή τους εμφάνιση με ένα νικηφόρο αποτέλεσμα.
Το παιχνίδι είχε δύο όψεις. Στο πρώτο ημίχρονο η Βέροια ήταν καλύτερη από τον Ολυμπιακό και η ομάδα που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν την κατοχή της μπάλας, προσπαθούσαν να αναπτυχθούν επιθετικά με τον ταχύτατο Στέλιο Πόζογλου και κατάφεραν να πάρουν «κεφάλι» στο σκορ στο 34’ με τον Πασά.

Στο διάστημα του πρώτου μέρους οι παίκτες του Στέφανου Ξηροφώτου αντιμετώπισαν αρκετά προβλήματα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού και δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις για το τέρμα του Τζιμόπουλου.
Στην επανάληψη είδαμε έναν διαφορετικό Ολυμπιακό. Έπαιξε σαφώς πιο επιθετικά, βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει και να γυρίσει το ματς, με δύο πολύ όμορφα τέρματα από τους Νίκολας Ντα Κάμπο και Κλεβί Κόλα. Δεν δόθηκε καθαρό πέναλτι στον Ολυμπιακό σε ανατροπή του Ντα Κάμπο, για να έρθει η ισοφάριση για τους γηπεδούχους με ανύπαρκτο πέναλτι που εκτέλεσε ο Λουκίνας (το κέρδισε ο Πόζογλου).
Σε γενικές γραμμές ο Ολυμπιακός άρεσε στο δεύτερο ημίχρονο, με τον τρόπο με τον οποίο αγωνίστηκε, απέναντι σε μια ομάδα που θα είναι από τις πρωταγωνίστριες του πρωταθλήματος και θα διεκδικήσει την άνοδο στη Σούπερ Λιγκ 2.

Πώς έπαιξε ο Ολυμπιακός
Με διάταξη 4-2-3-1 παρέταξε την ομάδα του ο Στέφανος Ξηροφώτος. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Λαδάς, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο νεαρός Παπακώστας (τα πήγε πολύ καλά) και το αριστερό ο Μπουτζίκος. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Φιλίποβιτς και Γιαννίτσης. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Αγρόδημος και Κόλα, οι Σκοπελίτης (δεξιά) και Μπαράνκο (αριστερά) έπαιξαν στις πτέρυγες, με τον Ντα Κάμπο να έχει ελεύθερο ρόλο, πίσω από τον προωθημένο Παπαδημητρίου.

Καλύτερη η Βέροια στο πρώτο μέρος
Όπως προαναφέραμε, η Βέροια είχε καλύτερη παρουσία στο πρώτο ημίχρονο και ήταν η ομάδα που προσπαθούσε να πιέσει την άμυνα του Ολυμπιακού, η οποία, πάντως, σε γενικές γραμμές στεκόταν καλά και αναχαιτούσε τις επιθέσεις των γηπεδούχων.
Στο πρώτο πεντάλεπτο η Βέροια απείλησε σε δύο περιπτώσεις την άμυνα του Ολυμπιακού. Στο 2’ μετά από μπαλιά του Καραγιάννη, ο Λουκίνας από πλάγια θέση έπιασε αδύναμο σουτ που κατέληξε στα χέρια του Λαδά. Στο 4’ ο Πασάς ανακόπηκε την τελευταία στιγμή από τον Αγροδήμο ενώ έμπαινε επικίνδυνα από τα δεξιά στην περιοχή του Ολυμπιακού. Στην εξέλιξη της φάσης ο Λουκίνας δεν πρόλαβε να στείλει με προβολή τη μπάλα στα δίχτυα.
Η πρώτη τελική προσπάθεια του Ολυμπιακού στο παιχνίδι σημειώθηκε στο 16’. Σε δυνατό σουτ του Κόλα έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε αρκετά μέτρα πάνω από τα δοκάρια.
Στο επόμενο λεπτό σε κοντινή κεφαλιά του Πόζογλου και ενώ η μπάλα κατευθυνόταν προς το τέρμα, χτύπησε στον Φιλίπποβιτς και απομακρύνθηκε. Στο 18’ το δυνατό σουτ του Πόζογλου, που ήταν ο πιο επικίνδυνος παίκτης της Βέροιας στο πρώτο μέρος, απέκρουσε σε κόρνερ ο Λαδάς.

Η Βέροια στο 29’ απείλησε εκ νέου το τέρμα του Ολυμπιακού. Ύστερα από ωραία επιθετική προσπάθεια, ο Μπουκουβάλας έβγαλε τη σέντρα από δεξιά, με τον Λουκίνα να πιάνει κεφαλιά από καλή θέση, αλλά να μη βρίσκει καλά τη μπάλα και να χάνει την ευκαιρία.
Για να φτάσουμε στο 34’ όπου η υπεροχή της Βέροιας καρποφόρησε, με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ. Ο Βεργώνης έκλεψε τη μπάλα από τον Μπαράνκο έξω από την περιοχή του Ολυμπιακού και έβγαλε ωραία μπροστινή μπαλιά για τον Πασά, ο οποίος μέσα από την περιοχή και από δεξιά έπιασε δυνατό σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Λαδά για το 1-0.
Σημαντική ευκαιρία για τη Βέροια χάθηκε στο 41’, με τον Πόζογλου να εκτελεί φάουλ και τη μπάλα να περνά λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Λαδά.
Ο Ολυμπιακός στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έφτασε κοντά στην ισοφάριση, με τον Ντα Κάμπο να φεύγει ωραία στην αντεπίθεση, όμως το σουτ του Αργεντινού μέσου δεν βρήκε το στόχο, με τη μπάλα να φεύγει έξω από το δεξί δοκάρι του Τζιμόπουλου.

Εξαιρετικός στην επανάληψη ο Ολυμπιακός
Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του Ολυμπιακού ήταν πολύ καλή. Στο γήπεδο παρουσιάστηκε ένας διαφορετικός Ολυμπιακός, με μεγαλύτερο πάθος, καλύτερη σκέψη στο παιχνίδι, με τους «ερυθρόλευκους» να αναπτύσσονται καλύτερα, να αποφεύγουν τα λάθη και δίκαια κατάφεραν να γυρίσουν το ματς.
Στο ξεκίνημα του β’ μέρους πέρασαν στο παιχνίδι οι Βουκελάτος και Βασιλούδης, στις θέσεις των Παπαδημητρίου και Σκοπελίτη, με τον Μπαράνκο να περνά στην κορυφή της επίθεσης, τον Βασιλούδη να παίζει στην αριστερή πλευρά της επίθεσης (ήταν από τους κορυφαίους σε απόδοση παίκτες του Ολυμπιακού στο β’ μέρος) και τον Βουκελάτο στη δεξιά.
Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν μαχητικοί, πήγαιναν πρώτοι πάνω στη μπάλα και έβαλαν δύσκολα στους γηπεδούχους, οι οποίοι δεν μπορούσαν να ανταποκριθούν στην πίεση των παικτών του Ολυμπιακού.

Η ισοφάριση για τους φιλοξενούμενους ήρθε γρήγορα. Συγκεκριμένα στο 48’, ο Νίκολας Ντα Κάμπο με σουτ από το ύψος της περιοχής, μετά από ωραίο γύρισμα του Μπρούνο Μπαράνκο, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Τσιμόπουλο ισοφαρίζοντας σε 1-1. Αυτό ήταν το τρίτο τέρμα που πετυχαίνει ο Αργεντινός μέσος στα φιλικά που έχει δώσει ο Ολυμπιακός.
Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν ψυχολογία, ανέβασαν κι άλλο την απόδοσή τους και στο 52’ ο διαιτητής αρνήθηκε να καταλογίσει καθαρό πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού, σε ανατροπή του Ντα Κάμπο μέσα στην περιοχή της Βέροιας. Στο επόμενο λεπτό σε σουτ του Μπαράνκο μέσα από την περιοχή η μπάλα κατέληξε πάνω από τα δοκάρια, ενώ την ίδια τύχη είχε νέο σουτ του Μπαράνκο στο 60’.
Τελικά, η ανωτερότητα του Ολυμπιακού επιβραβεύτηκε με δεύτερο γκολ στο 70’ από στατική φάση. Ο Κλεβί Κόλα εκτέλεσε αριστοτεχνικά φάουλ, στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Βοσνιάδη, για να γίνει το 1-2 για τον Ολυμπιακό.

Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, γρήγορα κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Στο 71’ ο διαιτητής Μελτζανίδης καταλόγισε πέναλτι που μόνο αυτός είδε, με τον Πόζογλου να πέφτει μόνος του μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού. Το πέναλτι εκτέλεσε στο 72’ ο Λουκίνας για να γράψει το 2-2, παρά την προσπάθεια του Λαδά, ο οποίος απέκρουσε τη μπάλα.
Στο τελευταίο τέταρτο οι ομάδες είχαν από μια καλή στιγμή. Στο 83’ σε σουτ του Τίμου Πατρώνη (δοκιμάστηκε από τον Ολυμπιακό) η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Βοσνιάδη, ενώ στο 88’ σε δυνατό σουτ που επιχείρησε ο Σιμόνι μέσα από την περιοχή, ο Λαδάς έδιωξε με γροθιές τη μπάλα.
ΒΕΡΟΙΑ: Τζιμόπουλος (61’ Βοσνιάδης), Μπουκουβάλας, Πεταυράκης (68’ Παπαχρήστος), Σκόνδρας (53’ Σταύρου), Μαραγκός, Βεργώνης, Μπλέτσας (73’ Μούχαλης), Καραγιάννης (68’ Σιμόνι), Λουκίνας, Πόζογλου, Πασάς (84’ Ιωάννου).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Λαδάς, Παπακώστας (89’ Μπόλης), Μπουτζίκος, Φιλίποβιτς (75’ Ρόκας), Γιαννίτσης, Αγρόδημος, Κόλα (89’ Βλάχος), Σκοπελίτης (46’ Βουκελάτος), Μπαράνκο (68’ Γεωργακόπουλος), Ντα Κάμπο (75’ Πατρώνης), Παπαδημητρίου (46’ Βασιλούδης).