Αρχή με ήττα για Βόλο – Έχασε 1-0 από τον Πανιώνιο στην πρεμιέρα των πλέι άουτ

Στην πρεμιέρα των πλέι άουτ της Σούπερ Λιγκ ο Βόλος δεν τα κατάφερε. Αντιμετώπισε στη Νέα Σμύρνη τον ουραγό Πανιώνιο από τον οποίο ηττήθηκε με 1-0. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Τσιλούλης στο 57’. Το παιχνίδι διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών.

Με σύστημα 3-5-2 παρέταξε τον Βόλο ο Στέφανος Ξηροφώτος, ενώ ο Λεωνίδας Βόκολος επέλεξε το 4-3-3 για τον Πανιώνιο. Χωρίς ρυθμό και μεγάλες φάσεις κύλησε το α’ μέρος.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν λίγο πιο δυνατά στο ματς και στο 8’ απώλεσαν καλή ευκαιρία όταν ο Τόρες έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Κότνικ απέκρουσε σε κόρνερ. Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν μετά το δεκάλεπτο και στο 19’ είχαν την πρώτη τους τελική με την άστοχη κεφαλιά του Ντονίνγκες. Στο 33’ ο Μουνίθ απέφυγε θαυμάσια τον Παπανικολάου, αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν αδύναμο. Ο Μουνίθ απείλησε και στο 37’, με τη μπάλα να φεύγει πάνω από το δοκάρι στο απευθείας φάουλ που επιχείρησε. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Τσιλούλης έκανε μία ατομική προσπάθεια και το σουτ, αλλά το μόνο κέρδος για τον Πανιώνιο ήταν ένα κόρνερ, αφού η μπάλα βρήκε στον Οικονόμου.
Το θέαμα ήταν λίγο καλύτερο στην επανάληψη. Η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στον Βόλο με το άστοχο σουτ του Μπαλογιάννη στο 50’, ενώ ο Πανιώνιος απείλησε έξι λεπτά αργότερα, όταν ο Εμμανουηλίδης έκανε την ατομική ενέργεια, αλλά τον σταμάτησε ο Οικονόμου, λίγο πριν πασάρει στον αμαρκάριστο Παπανικολάου.
Ο Πανιώνιος βρήκε τελικά το δρόμο προς τα δίχτυα στο 57ο λεπτό: Μετά από βαθιά μπαλιά του Λυμπεράκη, ο Εμμανουηλίδης έφυγε από τα δεξιά και έκανε το γύρισμα. Ο Γκαραβέλης έπεσε, αλλά έπιασε… αέρα και ο Τσιλούλης σε κενή εστία έγραψε το 1-0.

Από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους μη επιτρέποντας στους ποδοσφαιριστές του Στέφανου Ξηροφώτου να φανούν απειλητικοί. Μάλιστα στο 82’ λίγο έλειψε να γίνει το 2-0 όταν ο Οικονόμου προσπάθησε να γυρίσει τη μπάλα στον Γκαραβέλη με όχι σωστό τρόπο. Όμως για καλή του τύχη η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι και φυσικά καταλογίστηκε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα σουτ του Σαραμαντά μπλόκαρε ο Γκαραβέλης. Στο 89’ ο Πανιώνιος έχασε απίστευτη ευκαιρία να «κλειδώσει» το ματς, όταν ο Σαραμαντάς έκανε μία τρελή κούρσα από την άμυνα, βρέθηκε μόνος με τον τερματοφύλακα και σούταρε άουτ.
Διαιτητής: Κουμπαράκης (Θράκης).
Βοηθοί: Σπυρόπουλος (Ανατ. Αττικής), Τζιώτζιος (Θράκης).
Κίτρινη: Κότνικ-Μπαλογιάννης, Λύρατζης, Δημόπουλος.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Κότνικ, Ρέντζας, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Οικονομίδης (71’ Μιλόγεβιτς), Κόρμπος, Παπανικολάου, Εμμανουηλίδης (86’ Παπαγεωργίου), Αραμπούλι (41’ λ.τρ. Λυμπεράκης), Τσιλούλης.
ΒΟΛΟΣ: Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Δημόπουλος, Οικονόμου, Φεράρι, Λύρατζης (64’ Τσαούσης), Τσοκάνης, Μπαλογιάννης (84’ Κάσες), Τόρες, Μουνίθ, Μάντζης.