Απτόητος ο Μαγνησιακός έκανε το “πέντε στα πέντε”

Το «πέντε στα πέντε» έκανε στο φετινό πρωτάθλημα ο Μαγνησιακός. Το συγκρότημα του Θάνου Θεοδώρου τα βρήκε σκούρα στο α’ μέρος απέναντι στην αξιόμαχη ομάδα της Αγχιάλου, αλλά στην επανάληψη εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό του πλεονέκτημα από την αποβολή του Πρίφτι στο 58’, κυριάρχησε και νίκησε με 3-1.

Πριν δύο εβδομάδες η Αγχίαλος είχε βάλει δύσκολα στην Αγία Άννα, χάνοντας με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά και το Σάββατο στο «Κιούπι» προσπάθησε να κάνει τη… ζημιά στον Μαγνησιακό. Όμως οι γηπεδούχοι πήραν το «τρίποντο» και φιγουράρουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, μαζί με την Αγία Άννα.

Όπως ήταν λογικό ο Μαγνησιακός είχε την εδαφική υπεροχή, θέλοντας ένα γρήγορο γκολ. Η κεφαλιά του Τρίμη στο 2’ δεν βρήκε στόχο, ενώ άουτ κατέληξε και το σουτ του Βουρδάκη στο 10’.

Στον αντίποδα, οι παίκτες του Θοδωρή Ανδρουτσόπουλου κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τους αντιπάλους τους στο 18ο λεπτό. Ο Σίμος κυνήγησε μία μακρινή μπαλιά και δικαιώθηκε, έστω και η τύχη στάθηκε με το μέρος του. Και αυτό διότι ο τερματοφύλακας Γρηγοριάδης προσπάθησε να διώξει με τα πόδια, αλλά σημάδεψε τον ποδοσφαιριστή της Αγχιάλου, με τη μπάλα να επιστρέφει και να καταλήγει στα δίχτυα (0-1).

Ο Μαγνησιακός αντέδρασε γρήγορα και έφερε το ματς στα ίσα στο 23’, όταν ο Βουρδάκης έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Ξιώνης με κεφαλιά παραβίασε την εστία του Αλπάκη (1-1). Οι Χριστίδης, Βουρδάκης και Ζάχος απέτυχαν να σκοράρουν στις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν στη συνέχεια και έτσι η λήξη του ημιχρόνου βρήκε ισόπαλες τις ομάδες, ενώ δεν έλειψαν και οι εντάσεις κατά την ανάπαυλα.

Στο β’ μέρος τα πράγματα έγιναν πιο απλά για τους γηπεδούχους όταν αποβλήθηκε στο 58’ ο Πρίφτι με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Οι άνθρωποι της Αγχιάλου αμφισβήτησαν έντονα την απόφαση του διαιτητή Γ. Τασιόπουλου, αλλά παρά τις διαμαρτυρίες η ομάδα τους συνέχισε με 10 παίκτες στο γήπεδο.

Όπως ήταν λογικό ο Μαγνησιακός κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και δέκα λεπτά αργότερα (65’) κατάφερε να προηγηθεί με 2-1. Από σέντρα του Ζάχου, ο προωθημένος Βέρτζος πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στο αριστερό «παραθυράκι» και σε σημείο που ήταν αδύνατον να αντιδράσει ο γκολκίπερ της Αγχιάλου. Ο Μαγνησιακός δεν είχε πλέον πρόβλημα στο παιχνίδι, ενώ «σφράγισε» τη νίκη του στο 83’ με πέναλτι που αξιοποίησε ο Θοδωρής Παπαδόπουλος, κάνοντας το 3-1.

ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ: Γρηγοριάδης, Δημητριάδης (60’ Κρανιάς), Παπαδόπουλος (85’ Καρμαγάλος), Τρίμης (50’ Αγιασιώτης), Βέρτζος, Ξιώνης (60’ Κέκιας), Βουρδάκης (85’ Ζαρκαδής), Γαλανόπουλος, Ζάχος, Οικονόμου, Χριστίδης.

ΑΓΧΙΑΛΟΣ: Αλπάκης, Μωυσίδης (46’ Μαγιόγλου), Ακριβούσης, Αποστολίδης (82’ Καρατζούκου), Γούτσιος, Γιαννούχος (73’ Χαλιμούρδας), Δεμίρης, Πρίφτι, Πάσχος (79’ Σγατζής), Δημακόπουλος, Σίμος.