Αποτυχημένη έξοδος στα Πηγάδια – Ο Βόλος ηττήθηκε με 3-1 από την Ξάνθη για τη Σούπερ Λιγκ

Η τρίτη έξοδος του Βόλου στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ δεν συνοδεύτηκε με την κατάκτηση ενός θετικού αποτελέσματος. Οι «κυανέρυθροι» ηττήθηκαν με 3-1 για την 5η αγωνιστική, γνωρίζοντας την δεύτερη ήττα φέτος. Για τους Ακρίτες αυτή ήταν η τέταρτη φετινή νίκη και συνεχίζουν την πολύ καλή παρουσία τους στο πρωτάθλημα. Έβγαλαν αντίδραση μετά την ήττα από τη Λάρισα την περασμένη αγωνιστική και αξιοποίησαν τον παράγοντα έδρα.
Άνοιξαν το σκορ στο 40’ με γκολ του Τεσέιρα και αφού οι φιλοξενούμενοι είχαν καλές στιγμές για να προηγηθούν εκείνοι το σκορ, ενώ οι ουσιαστικοί… τίτλοι τέλους έπεσαν στο 56’ με διαγώνιο σουτ του Ντε Αμορίμ μέσα από την περιοχή.
Τα γκολ που διαμόρφωσαν το τελικό σκορ σημειώθηκαν στα τελευταία λεπτά. Αρχικά, στο 89’ από ασίστ του Μπαριέντος, ο Φοσέ με διπλή προσπάθεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 3-0, ενώ ο Ατιάτ με ωραίο απευθείας βολέ στο 91’ διαμόρφωσε το τελικό σκορ, σημειώνοντας το πρώτο του τέρμα στο πρωτάθλημα.

Πώς έπαιξε ο Βόλος
Ο Χουάν Φεράντο παρέταξε την ομάδα με τερματοφύλακα τον Γκαραβέλη, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Ντεντάκης και το αριστερό ο Φεράρι. Ο Δημόπουλος μαζί με τον Μπασόνγκ, ο οποίος επέστρεψε στην ομάδα μετά τον τραυματισμό που είχε στο ματς της πρεμιέρας με τον Πανιώνιο, αποτέλεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Ο Τσοκάνης ήταν ο ανασταλτικός μέσος, οι Μουνίθ και Μπαλογιάννης έπαιξαν ως εσωτερικοί μέσοι, οι Τόρες (δεξιά) και Μυστακίδης (αριστερά) αγωνίστηκαν στις πτέρυγες, με τον Γέντρισεκ να παίζει στην κορυφή της επίθεσης.

Ανοιχτό παιχνίδιστο πρώτο μέρος
Οι δύο ομάδες από την αρχή του παιχνιδιού προσπάθησαν να παίξουν σωστό και επιθετικό ποδόσφαιρο, με στόχο το νικηφόρο αποτέλεσμα.
Σ’ ένα ανοιχτό ματς οι παίκτες και των δύο ομάδων έφταναν με σχετική άνεση στην αντίπαλη περιοχή, με τον Βόλο να αιφνιδιάζει, χάνοντας τις πρώτες ευκαιρίες της αναμέτρησης. Αρχικά, στο 13’ έπειτα από στατική φάση, ο Μυστακίδης θέλησε να πλασάρει από τη μικρή περιοχή με το δεξί, αλλά βρήκε αέρα, με την μπάλα να περνά εκτός εστίας, αφού κόντραρε στο αριστερό του πόδι, ενώ στο 20’ ο Δημόπουλος έπιασε ένα γυριστό σουτ, έπειτα από σέντρα από τα αριστερά, ωστόσο και πάλι η μπάλα πέρασε εκτός εστίας. Η τελευταία καλή στιγμή των φιλοξενούμενων σημειώθηκε στο 27’, όταν ο Κοβάτσεβιτς στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα, παραλίγο να τη στείλει στα δίχτυα της ομάδας του.
Από εκείνο το σημείο, η Ξάνθη ανέβασε την απόδοσή της και στο 28’ και στο 29’, Ρενέλα και Ντίρεσταμ έχασαν καλές στιγμές για να ανοίξουν το σκορ. Τελικά, το γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε στο 40’. Έπειτα από γρήγορο επιθετικό τρανζίσιον, ο Στάρτζεον πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Τεσέιρα εντός περιοχής και ο τελευταίος με αριστερό πλασέ, άνοιξε το σκορ.

Γρήγορα το 2-0 στο β’ ημίχρονο
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Ξάνθη ευτύχησε να «τελειώσει» το ματς με την πρώτη της ευκαιρία. Στο 56’, Ντε Αμορίμ και Σόσα, συνεργάστηκαν άψογα από τα αριστερά και ο πρώτος εντελώς ανενόχλητος με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Γκαραβέλη, διαμορφώνοντας το 2-0.
Από εκείνο το σημείο και μετά, ήταν φανερό ότι τα πόδια των φιλοξενούμενων είχαν «κοπεί» και με δύο γκολ στην πλάτη τους δεν κατάφεραν να αντιδράσουν. Ο Χουάν Φεράντο προχώρησε σε αλλαγές κάνοντας πιο επιθετική την ομάδα του, δίχως αποτέλεσμα. Η Ξάνθη κρατούσε εύκολα το προβάδισμα και οι «κυανέρυθροι» έδειχναν να έχουν παρατήσει το ματς. Αμυντικά η ομάδα του Κίκο Ραμίρεθ ήταν αλάνθαστη, μην αφήνοντας περιθώρια στους παίκτες του Χουάν Φεράντο.
Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού σημειώθηκαν δύο τέρματα, ένα για κάθε ομάδα. Ο Μπαριέντος που είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς, με ωραία κάθετη βρήκε τον επίσης νεοεισελθόντα, Φοσέ, και ο τελευταίος, αφού σημάδεψε το δοκάρι, πήρε ο ίδιος το ριμπάουντ και σε ανυπεράσπιστη εστία έκανε το 3-0 στο 89’.
Από πλευράς Βόλου, σκόρερ ήταν ο Ατιάτ, που με εκπληκτικό τελείωμα με τη μία «εκτέλεσε» τον Άμπαντ, κάνοντας το 3-1 στο 91’.
Όπως προαναφέραμε, αυτή ήταν η δεύτερη ήττα του Βόλου στο πρωτάθλημα, με τους «κυανέρυθρους» να έχουν δεχθεί συνολικά εννέα γκολ στις τρεις εξόδους τους, τη στιγμή που στο γήπεδό τους μετρούν δύο νίκες σε ισάριθμα ματς, δίχως να παραβιαστεί η εστία τους.
Την επόμενη αγωνιστική οι «κυανέρυθροι» θα αντιμετωπίσουν την Κυριακή 6/10 τον Ατρόμητο στο Πανθεσσαλικό, για την 6η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Η Ξάνθη βράβευσε τον Φλίσκα
Στο ημίχρονο του παιχνιδιού η Ξάνθη τίμησε τον Κώστα Φλίσκα για την προσφορά του στην ομάδα. Ο πρόεδρος της Ξάνθης, Αριστείδης Πιαλόγλου, βράβευσε τον Κώστα Φλίσκα για τα 14 χρόνια προσφοράς του. Η φανέλα με το Νο21, αποσύρθηκε.
Όσον αφορά τον διαιτητή Θανάση Τζήλο από την Λάρισα δεν είχε προβλήματα. Ελάχιστες οι στιγμές που χρειάστηκε ούτως ή άλλως. Το ματς ήταν εύκολο γενικά και γι’ αυτό δεν χρειάστηκε να παρέμβει στις περισσότερες περιπτώσεις. Πέρασε απαρατήρητος, όπως πρέπει να γίνεται με τους διαιτητές.
Πάντως, χωρίς δυνατότητα για VAR διεξήχθη σε μεγάλο μέρος παιχνιδιού. Το σύστημα στα Πηγάδια «κατέρρευσε» στο δεύτερο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει δυνατότητα από τον διαιτητή να εξετάσει κάποια φάση με τη βοήθεια της τεχνολογίας. Στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου, το σύστημα φαίνεται πως αποκαταστάθηκε.

Διαιτητής: Τζήλος (Λάρισας)
Βοηθοί: Κουρομπύλια, Δημόπουλος (Δυτ. Αττικής)
Κίτρινες: 19’ Κοβάσεβιτς, 65’ Μουλέν – 18’ Μουνίθ, 70’ Φεράρι
ΞΑΝΘΗ: Άμπαντ, Ντίρεσταμ, Μαλεζάς, Καρασαλίδης, Σόσα, Κοβάτσεβιτς, Μουλέν, Στάρτζεον, Τεσέιρα (65’ Τέρκι), Ντε Αμορίμ (82’ λ.τ. Μπαριέντος), Ρενέλα (76’ Φοσέ)
ΒΟΛΟΣ: Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Μπασόνγκ, Δημόπουλος, Φεράρι, Τσοκάνης (67’ Μαξ), Μπαλογιάννης (61’ Μάντζης), Τόρες, Μουνίθ, Μυστακίδης (57’ Ατιάτ), Γέντρισεκ.