Απομακρύνθηκε από την απευθείας άνοδο η Νίκη – Έφερε 0-0 με τον Οικονόμο και έμεινε στο -2 από την κορυφή

Οδυνηρή ισοπαλία έφερε η Νίκη στην Τσαριτσάνη. Η βολιώτικη ομάδα «κόλλησε» στο 0-0 με τον Οικονόμο και απώλεσε όποιες ελπίδες διατηρούσε για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στον 4ο όμιλο της Γ’ Εθνικής.
Οι «κυανόλευκοι» δεν είχαν την απόδοσή που θα έπρεπε. Στο πρώτο ημίχρονο δεν ενθουσίασαν με την εμφάνισή τους, αλλά δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες τις οποίες όμως δεν εκμεταλλεύτηκαν.
Βέβαια απέναντί τους είχαν έναν ψυχωμένο αντίπαλο. Ο Οικονόμος είχε διπλό κίνητρο στον προχθεσινό αγώνα. Αφενός μεν έψαχνε τον βαθμό με τον οποίο θα σφράγιζε την παραμονή του στην κατηγορία, αφετέρου δε ήθελε να παρουσιάσει το καλό του πρόσωπο απέναντι σ’ έναν δυνατό αντίπαλο.
Μάλιστα για να πετύχει τον σκοπό του ο Κώστας Κατσάρας εγκατέλειψε την προσφιλή του τακτική να παίζει επιθετικά. Παρέταξε την ομάδα του με σαφείς αμυντικογενείς προσανατολισμούς, πράγμα που φάνηκε κυρίως στην επανάληψη.
Αυτό δυσκόλεψε σε μεγάλο βαθμό το έργο των παικτών του Ράτκο Ντόστανιτς. Ειδικότερα στην επανάληψη δεν βρήκαν τους χώρους για να φανούν απειλητικοί και ουσιαστικά δεν δημιούργησαν καμία μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο 45λεπτο.

Από την πλευρά του ο Σέρβος τεχνικός πραγματοποίησε μια αλλαγή στην ενδεκάδα σε σχέση με εκείνη που ξεκίνησε τη μαγνησιώτικη αναμέτρηση με τον Γ.Σ. Αλμυρού. Το νέο πρόσωπο ήταν ο Νίκος Παπαδήμας αντί του Τάσου Καντούτση.
Οι δυσκολίες που παρουσιάστηκαν στην ανάπτυξη υποχρέωσαν τον 59χρονο προπονητή να «ανακατέψει την τράπουλα» στο δεύτερο ημίχρονο. Πιο συγκεκριμένα στο 64’ έκανε ταυτόχρονα δύο αλλαγές με τους Απόστολο Τσιώλη και Γιάννη Ντινιωτάκη να περνούν στις θέσεις των Αλέξανδρου Τσεμπερίδη και Κώστα Δεμηρτζόγλου αντίστοιχα.
Την ίδια στιγμή ο Γιώργος Ιορδανίδης οπισθοχώρησε ως δεύτερος αμυντικός χαφ δίπλα στον Νέτι Μέτσε. Γίνεται εύκολα αντιληπτό ότι το σχήμα έγινε άκρως επιθετικό, με την ελπίδα η ομάδα του να βρει τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα.
Αυτό, όμως, δεν συνέβη. Η άμυνα του Οικονόμου κρατούσε καλά και αναχαίτιζε τις επιθετικές ενέργειες των φιλοξενουμένων, οι οποίοι αγχώνονταν ολοένα και περισσότερο όσο κυλούσε ο χρόνος.

Στο 71’ ο κ. Ντόστανιτς απέσυρε και τον Έρβιστ Μετούσι βάζοντας ως δεξιό μπακ τον Βασίλη Ρόβα, ενώ το τελευταίο «χαρτί» του ήταν η προώθηση του Χρήστου Καρτσαμπά ως δεύτερου σέντερ φορ δίπλα στον Λάζαρο Μαντζίρη. Μια κίνηση που είχε βοηθήσει σημαντικά τη βολιώτικη ομάδα στον αγώνα με τον Φωκικό στην Άμφισσα, αλλά αυτή τη φορά δεν συνέβη το ίδιο. Έτσι το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος και πλέον η Νίκη έμεινε δύο βαθμούς πίσω από τον Ολυμπιακό.
Βέβαια οι «κυανόλευκοι» είχαν πολλά παράπονα από τον κ. Μαρόπουλο. Ο Θεσσαλονικιός διαιτητής δεν καταλόγισε πέναλτι σε χέρι του Μπαλογιάννη μέσα στη μεγάλη περιοχή στο 59’. Αν το είχε κάνει, τότε η Νίκη θα είχε μεγάλες πιθανότητες να πετύχει γκολ και να πάρει τους τρεις βαθμούς.
Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για εκείνη μετά το σφύριγμα της λήξης. Ρόβας και Ντινιωτάκης συνεπλάκησαν με παίκτες του Οικονόμου, με συνέπεια ο κ. Μαρόπουλος να τους τιμωρήσει με κόκκινη κάρτα αναγράφοντας το περιστατικό στο φύλλο αγώνα.
Διαιτητής: Μαρόπουλος (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Αϊναλής, Τυριακίδης (Μακεδονίας)
Κίτρινες: Τσάτσος, Μπαλογιάννης – Τσεμπερίδης, Ρόβας
ΟΙΚΟΝΟΜΟΣ: Νούσιας, Χατζής, Γαλάνης, Τσακάλι, Κουμπούρας, Τσάτσος, Χάμος, Καραλούλης, Μουλτσιάς (81’ λ.τρ. Κατσαμάγκας), Μπαλογιάννης (92’ Μπουμπουνάρας), Γανός (62’ Γκαμπέτας).
ΝΙΚΗ: Αποστολίδης, Μετούσι (71’ Ρόβας), Θ. Παπαδόπουλος, Καρτσαμπάς, Παπαδήμας, Τσεμπερίδης (64’ Τσιώλης), Μέτσε (86’ Καντούτσης), Κέρι, Δεμηρτζόγλου (64’ Ντινιωτάκης), Ιορδανίδης, Μαντζίρης.