Απολαμβάνει τη θέα από το… ρετιρέ – Στην 1η θέση η Δήμητρα που κέρδισε 2-0 τον Τοξότη

Τη θέα από το… ρετιρέ της βαθμολογίας απολαμβάνει από χθες η Δήμητρα. Η ομάδα της Ευξεινούπολης κέρδισε 2-0 τον Τοξότη, ξεπέρασε τον Σαρακηνό και μαζί με τον Ρήγα μοιράζεται την 1η θέση. Το σύνολο του Μιχάλη Ανδρωνά πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και με δύο τέρματα του Παναγιώτη Κοντοβά στο α’ μέρος «καθάρισε» την υπόθεση νίκη. Παράλληλα πήρε και τη ρεβάνς για την ήττα από τον Τοξότη, στο ματς του α’ γύρου στο βοηθητικό του ΕΑΚ.

Στο 16’ ο Βούλγαρης τροφοδότησε τον Κλουκουτάρα, ο οποίος συγκρούστηκε με τον Μπράνο μέσα στην περιοχή. Ο διαιτητής Καλατζής έδειξε το σημείο του πέναλτι με τον Κοντοβά να αναλαμβάνει την εκτέλεση. Ο Μπράνος κατάφερε να αποκρούσει, αλλά η μπάλα επανήλθε στον έμπειρο επιθετικό, που την προώθησε στα δίχτυα (1-0).

Στο 27’ ο Κλουκουτάρας επιχείρησε σουτ, που έδιωξε εντυπωσιακά με το ένα χέρι ο Μπράνος. Ακολούθως ο Κρανάς τροφοδότησε τον Βούλγαρη, ο οποίος σούταρε αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει. Οκτώ λεπτά αργότερα ο Κοντοβάς πήρε την κεφαλιά, χωρίς να βρει στόχο. Στο 37’ ήταν η σειρά του Τσιλίγκου να επέμβει για να μπλοκάρει μακρινό σουτ του Μάστορα.

Το 2-0 ήρθε στο 39’ όταν ο Βούλγαρης εκτέλεσε κόρνερ, ο Κρανάς πήρε την κεφαλιά και ο Μπράνος απέκρουσε, αλλά η μπάλα έφτασε στον Κοντοβά που από κοντινή απόσταση έκανε το 2-0. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, αφού οι προσπάθειες του Κοντοβά (40’) και του Τσιάτσιου (44) δεν τελεσφόρησαν.

Στην επανάληψη η Δήμητρα έκανε σωστή διαχείριση του προβαδίσματός της. Δεν απειλήθηκε, παρά μόνο στο τέλος του αγώνα όταν ο Ν. Δενελάβας δεν βρήκε τη μπάλα μετά από εκτέλεση φάουλ του Σκλαπάνη. Η ίδια είχε να επιδείξει δύο φάσεις με πρωταγωνιστές τους Κατή (58’) και Κρανά (71’).

ΔΗΜΗΤΡΑ: Τσιλίγκος, Φαράντος, Καρράς, Τσιάτσιος, Στεφανής, Θωμαΐδης, Κρανάς (85’ Μπιρμπίλης), Κατής (59’ Αραπίτσας), Κλουκουτάρας, Βούλγαρης (68‘ Χονδρογιάννης), Κοντοβάς (78’ Στεργίου).
ΤΟΞΟΤΗΣ: Μπράνος, Παναγιώτου, Πελεκούδας, Νταγκούλης, Ν. Δενελάβας, Σκλαπάνης, Γερακίνης (70’ Δουλάς), Μάστορας (83’ Γώγος), Λ. Δενελάβας, Παπουτσής (46’ Μιαρίτης), Ντίτσιος.

* Προπονητής και ποδοσφαιριστές της Δήμητρα αφιέρωσαν τη χθεσινή νίκη στο μέλος του Δ.Σ. του συλλόγου κ. Βασίλη Καραμπάση, ο οποίος πέρασε περιπέτεια με την υγεία του.