Αποκλείστηκε ο Βόλος από το Κύπελλο πόλο, έχασε 19-5 από τον Πανιώνιο

Σύντομη έμελλε να είναι η παρουσία του Βόλου στο Κύπελλο Ελλάδος υδατοσφαίρισης των Ανδρών για την περίοδο 2021-22. Αποκλείστηκε από τον α’ γύρο της διοργάνωσης μια και στον χθεσινό «νοκ άουτ» αγώνα που έδωσε με τον Πανιώνιο στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης ηττήθηκε με 19-5.

Στις τάξεις της βολιώτικης ομάδας δεν έτρεφαν αυταπάτες σχετικά με το χθεσινό παιχνίδι. Ανάμεσα στα δύο σύνολα υπάρχει σημαντική ποιοτική διαφορά που αντικατοπτρίζεται και στη βαθμολογία του πρωταθλήματος (ο Πανιώνιος έχει 30 βαθμούς και ο Βόλος μόλις έναν). Επίσης και στην προηγούμενη αναμέτρηση τους για το πρωτάθλημα στο ίδιο κολυμβητήριο οι Νεοσμυρνιώτες είχαν επικρατήσει άνετα με 15-6.

Στο χθεσινό ματς όλοι περίμεναν κάτι αντίστοιχο, με τον Βόλο να το αντιμετωπίζει ως μέρος της προετοιμασίας του ενόψει της δεύτερης φάσης της Α1, καθώς και των πλέι άουτ. Αυτό αναμένεται να επαναληφθεί και στην Σαββατιάτικη κόντρα των δύο ομάδων στην ανοιχτή πισίνα του ΕΑΚ Βόλου, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Απόντος του μαθητή Δημήτρη Μπομπού, που συνήθως ξεκινά στο αρχικό σχήμα, οι πρώτοι επτά που επέλεξε ο προπονητής Νίκος Βενετόπουλος ήταν οι: Σιορδίλης (τερματοφύλακας), Νικηφορίδης (αμυντικός), Γ. Στεργίου (φουνταριστός), Αράγια, Χάλαμ (αριστερά στην περιφέρεια), Γκανάτσιος Δ. Στεργίου (δεξιά στην περιφέρεια). Επίσης, η τεχνική ηγεσία δεν είχε στη διάθεσή της δύο ακόμη παίκτες, τον αμυντικό Βασίλη Βλιώρα και τον περιφερειακό Χρήστο Μαρινάγη, οι οποίοι θα έδιναν περισσότερες λύσεις αν ήταν στην αποστολή.

Ο Βόλος ήταν αυτός που βρήκε πρώτος το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα με τον Λουίς Αράγια που σκόραρε με «εξάμετρο» σουτ (0-1) στο 6’.34’’ της πρώτης περιόδου, αλλά μέσα σε ένα λεπτό ο Πανιώνιος πήρε το προβάδισμα (2-1), για να φτάσει στη συνέχεια στο +4 (5-1) έχοντας επιβάλει τον ρυθμό του. Στην εκπνοή του οκταλέπτου είχαμε το δεύτερο βολιώτικο γκολ, πάλι από τον Αράγια, με τον Αμερικανό να ευστοχεί από την περιφέρεια για το 5-2.

Ο Πανιώνιος ξέφυγε πολύ στο σκορ στις επόμενες δύο περιόδους, αφού ο Βόλος έμεινε «άσφαιρος» για 15 ολόκληρα λεπτά. Στο ημίχρονο ο ηλεκτρονικός πίνακας έγραφε 8-2. Στη συνέχεια η διαφορά πήγε στο +11 (13-2) και το σερί τερμάτων των γηπεδούχων «έσπασε» ο Νικηφορίδης που από θέση φουνταριστού μείωσε σε 13-3 στο 1’.08’’ του τρίτου οκταλέπτου.

Τυπική διαδικασία αποτέλεσε η τέταρτη περίοδος, με τον Βόλο να σημειώνει δύο ακόμη τέρματα με τους Χάλαμ και Ιωάννου σε επιθέσεις με παίκτη παραπάνω, αλλά να δέχεται έξι και έτσι να ηττάται με 19-5.

Διαιτητές: Παϊρακταρίδης-Στεφανάκης.
Οκτάλεπτα: 5-2, 3-0, 5-1, 6-2.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κώστας Δήμου): Λιμαράκης, Κοπελιάδης 3, Μουζάλας 1, Ζουρίδης 1, Μοσχοβέλης 1, Νταλάπας, Καλαϊτζής 4, Μουρατίδης, Παπάκος 2, Μοσκόφ 3, Δ. Δήμου 3, Καπετανάκης 1, Καζάκος, Κουκουνάς, Μαυράκης.
ΒΟΛΟΣ (Νίκος Βενετόπουλος): Σιορδίλης, Νικηφορίδης 1, Γκανάτσιος, Δ. Στεργίου, Ιωαννίδης, Π. Γλούμης, Γ. Στεργίου, Ιωάννου 1, Κουφιδάκης, Αράγια 2, Γ. Μαρινάγης, Βασιλούδης, Νάσιος, Χάλαμ 1.

* Σε άλλους αγώνες για την α’ φάση του Κυπέλλου Ελλάδος Ανδρών σημειώθηκαν τα αποτελέσματα: Άρης-Υδραϊκός 8-20, ΠΑΟΚ-Ν.Ο. Χίου 8-4, Απόλλων Σμύρνης-Ολυμπιακός 6-12, Βουλιαγμένη-Παναθηναϊκός 22-7, Παλαιό Φάληρο-Ν.Ο. Χανίων 14-10, Εθνικός-ΑΕΚ 10-11 πεν. (7-7 κ.α.).