Αποκλείστηκε ο Βόλος από το Κύπελλο, 0-0 με Παναθηναϊκό

O Παναθηναϊκός έφυγε με το 0-0 από το Πανθεσσαλικό στο παιχνίδι με τον Βόλο και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, χάρη στο 2-1 του πρώτου αγώνα.
Ο Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχος στο πρώτο τέταρτο και αν δεν ήταν ο Μάτιτς Κότνικ, θα είχε πάρει προβάδισμα.

Συγκεκριμένα: Στο 4’ απέκρουσε σε κόρνερ την κεφαλιά του Λούκας Βιγιαφάνιες. Στο 5’ μπλόκαρε την κεφαλιά του Ζοζέ Μαουρίσιο. Επίσης, στο 10’ το «τριφύλλι» απείλησε με σουτ του Ρούμπεν Πέρεθ που πέρασε άουτ και στο 27’ βρήκε δίχτυα με κεφαλιά του Φραν Βέλεθ, ο οποίος όμως υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Ο Παναθηναϊκός έκανε… πάρτι από τη δεξιά του πλευρά, με τον Γιάννη Κώτσιρα να καταγράφει σπουδαία ανεβάσματα και τον Αϊτόρ να συμβάλει στο δημιουργικό σκέλος.

Από τα μισά του α’ ημιχρόνου κι έπειτα, ο Βόλος ισορρόπησε την κατάσταση, ενώ προς το τέλος πίεσε ψηλά για να εμποδίσει την ανάπτυξη των «πρασίνων».

Η εικόνα στο β’ μέρος ήταν διαφορετική, τουλάχιστον στο πρώτο μισό του. Το τέμπο ήταν χαμηλό, οι φιλοξενούμενοι σίγησαν. Ήταν και το υπέρ τους προβάδισμα οπότε δεν υπήρχε λόγος να φορτσάρουν.

Στο 69ο λεπτό ο Μαουρίσιο πλησίασε στο γκολ, ενώ στο 80′ ο Βόλος έμεινε με 10 λόγω αποβολής του Φάουστο Γκρίλο («γκρέμισε» τον Σεμπαστιάν Παλάσιος, που έβγαινε τετ α τετ με τον Κότνικ).

Στο 84′ ο Μαουρίσιο έστειλε με σουτ την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Δύο λεπτά νωρίτερα, ο Φεντερίκο Μακέντα είχε απειλήσει με σουτ εντός περιοχής.

ΒΟΛΟΣ: Κότνικ, Γκρίλο, Ρομέρο, Μπαρτόλο, Φεράρι, Σοάρες (79′ Ροσέρο), Τσοκάνης (54′ Ορόζ), Μπαριέντος (72′ Νίνης), Ρεγκατίν, Φερνάντες, Φαν Βέερτ.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Διούδης, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Σάντσες, Κώτσιρας, Ρούμπεν, Μαουρίσιο (88′ Βιτάλ), Βιγιαφάνιες, Χατζηγιοβάνης (76′ Παλάσιος), Αϊτόρ (88′ Λούντκβιστ), Μακέντα (88′ Ιωαννίδης).