Αποκλείστηκε ο Βόλος από την τελική φάση στο πόλο Νέων Γυναικών

Η ομάδα υδατοσφαίρισης Νέων Γυναικών (Κ19) του Βόλου ταξίδεψε στη Θεσσαλονίκη και μετείχε στον 3ο όμιλο της Α’ φάσης του Πανελληνίου πρωταθλήματος, έχοντας τον χαρακτηρισμό του αουτσάιντερ. Προσπάθησε να κάνει την έκπληξη και να βρεθεί στα τελικά της διοργάνωσης, αλλά δεν τα κατάφερε.

Το έργο των πολιστριών του Χρυσόστομου Δανιήλ ήταν εξ ορισμού πολύ δύσκολο. Η πρώτη θέση στο γκρουπ ήταν… αγκαζέ από την Ν.Ε. Πατρών, μια ομάδα με παίκτριες που φέτος έπαιξαν στην Α’ Εθνική και που παραδοσιακά διακρίνεται στα ηλικιακά πρωταθλήματα γυναικών.
Από εκεί και πέρα, υπήρχε το σχετικά χαμηλό εμπόδιο του Οξυγόνου, αλλά και ο ΠΑΟΚ που διαθέτει ορισμένες αξιόλογες αθλήτριες και δικαιολογημένα θεωρούταν το φαβορί για το δεύτερο εισιτήριο της πρόκρισης. Επιπλέον, είχε και το πλεονέκτημα της έδρας μια και οι αγώνες φιλοξενήθηκαν στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο της συμπρωτεύουσας.
Η προσπάθεια από τον Βόλο έγινε, αλλά ο απολογισμός της μίας νίκης και των δύο ηττών τον έφερε στην μη προνομιούχο 3η θέση του ομίλου. Έτσι, αποκλείστηκε από την τελική φάση, μαζί με το Οξυγόνο που τερμάτισε τελευταίο, ενώ όπως αναμενόταν την πρόκριση πήραν η Ν.Ε. Πατρών και ο ΠΑΟΚ.
Το σκουφάκι του Βόλου φόρεσαν 15 πολίστριες, που είναι οι: Βιργινία Νασιάκου (τερμ.), Εβελίνα Ανδρή, Ελένη Τσιμπερίδη, Φωτεινή Μπένη, Ράνια Τζιάνη, Γεωργία Πετροπούλου, Χρυσάνθη Κουφιδάκη, Κατερίνα Γαργαλέτσου, Άννα Σκοτίδα, Ειρήνη Καλλιμοπούλου, Μαρία Νικηφορίδη, Εβίτα Βασιλούδη, Μαρκέλλα Στεφάνου (τερμ.), Εβελίνα Βενέτη, Έλλη Παυλίδη.
Ας δούμε πιο αναλυτικά τα παιχνίδια τους:

Οξυγόνο-Βόλος 3-19
Με το… δεξί μπήκε στη διοργάνωση ο Βόλος κερδίζοντας με χαρακτηριστική άνεση το Οξυγόνο με 3-19. Το συγκρότημα του Χρυσόστομου Δανιήλ επέβαλε από την αρχή τον ρυθμό του και δεν αντιμετώπισε πρόβλημα σε κανένα σημείο του παιχνιδιού. Κορυφαία σκόρερ της ομάδας, αλλά και του αγώνα ήταν η φουνταριστός Ράνια Τζιάνη, που ειδικά στο ξεκίνημα έκανε ό,τι ήθελε τις αντιπάλους της στα δύο μέτρα. Πέτυχε τέσσερα γκολ, όλα στην πρώτη περίοδο. Το σκορ γρήγορα έγινε 0-5, με τα τέρματα της Τζιάνη και άλλο ένα της Κουφιδάκη, ενώ το οκτάλεπτο έληξε 1-6, αφού σκόραρε και η Ανδρή.
Στο ίδιο μοτίβο κύλησε το υπόλοιπο του αγώνα. Τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήραν Κουφιδάκη και Καλλιμοπούλου (πέτυχαν από τρία η καθεμία), με τη διαφορά να φτάνει στο +9 έως το ημίχρονο (2-11). Η Τσόλη μείωσε σε 3-12 στην αρχή της τρίτης περιόδου, για να ακολουθήσουν επτά σερί γκολ του Βόλου, με τα οποία διαμορφώθηκε το τελικό 3-19.
Οκτάλεπτα: 1-6, 1-5, 1-4, 0-4.
Γκολ Οξυγόνου: Κουτσουρά 3, Τσόλη.
Γκολ Βόλου: Τζιάνη 4, Κουφιδάκη 3, Καλλιμοπούλου 3, Τσιμπερίδη 2, Μπένη 2, Σκοτίδα 2, Ανδρή, Γαργαλέτσου, Βασιλούδη.

ΠΑΟΚ-Βόλος 14-6
Το δεύτερο εισιτήριο της πρόκρισης κρίθηκε στον αγώνα ΠΑΟΚ-Βόλος 14-6. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε δίκαια τη νίκη, έχοντας από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ, αλλά η διαφορά των οκτώ τερμάτων είναι πλασματική. Τα κορίτσια του Βόλου αδίκησαν την ίδια τους την προσπάθεια, καθώς δέχθηκαν έξι συνεχόμενα τέρματα στα τελευταία τέσσερα λεπτά του ματς. Μέχρι εκείνο το σημείο το σκορ ήταν 8-6 και πάλευαν για την έκπληξη. Πάντως, ρόλο έπαιξε και το γεγονός ότι «φορτώθηκαν» με τριπλάσιες ποινές σε σχέση με τον ΠΑΟΚ (12 έναντι μόλις τεσσάρων).
Ο Βόλος άνοιξε το σκορ με τη Νικηφορίδη, αλλά οι τυπικά και ουσιαστικά γηπεδούχες προσπέρασαν με 2-1, ενώ μέχρι το ημίχρονο βρέθηκαν στο +5 (7-2). Όμως, στην τρίτη περίοδο οι Βολιώτισσες αντέδρασαν . Με επί μέρους 1-3, μείωσαν σε 8-5, ενώ στο 7’.35’’ του τελευταίου οκταλέπτου έγινε και το 8-6 από την Μπένη. Το σκορ αυτό διατηρήθηκε ως το 4’.19’’. Σε εκείνο το σημείο η Σακελλαρίου πέτυχε το 9-6 και από εκεί και πέρα επήλθε… κατάρρευση που έφερε το 14-6.
Πρώτη σκόρερ του ΠΑΟΚ με πέντε γκολ ήταν η βολιώτικης καταγωγής Λασκαρίδου, ενώ ένα γκολ σημείωσε, παίζοντας και εξαιρετικά στην άμυνα στα δύο μέτρα, η Άννα-Μαρία Αχλαδιώτη κατά της πρώην της ομάδας, αφού μέχρι πέρυσι φορούσε το σκουφάκι του Βόλου.
Οκτάλεπτα: 2-1, 5-1, 1-3, 6-1.
Γκολ ΠΑΟΚ: Λασκαρίδου 5, Α. Μαρίνου 4, Ι. Μαρίνου 2, Αχλαδιώτη, Σακελλαρίου, Καλογιάννη.
Γκολ Βόλου: Μπένη 2, Τσιμπερίδη, Τζιάνη, Κουφιδάκη, Νικηφορίδη.

Βόλος-Ν.Ε. Πατρών 2-20
Η ποιοτική διαφορά του Βόλου με τη Ν.Ε. Πατρών είναι δεδομένη και το τελικό 2-20 ήρθε απολύτως φυσιολογικά. Όπως εξελίχθηκε το ματς, το ζητούμενο για τα κορίτσια του Βόλου ήταν να σκοράρουν, αφού έμειναν «άσφαιρες» στα τρία πρώτα οκτάλεπτα, με τη ΝΕΠ να έχει πετύχει σε αυτό το διάστημα 15 τέρματα. Στην τέταρτη περίοδο η Κουφιδάκη σημείωσε δύο γκολ, ενώ με άλλα πέντε των παικτριών της ομάδας της Πάτρας φτάσαμε στο αποτέλεσμα του αγώνα.
Οκτάλεπτα: 0-4, 0-5, 0-6, 2-5.
Γκολ Βόλου: Κουφιδάκη 2.
Γκολ Ν.Ε. Πατρών: Κουρέτα 7, Ευφρ. Τσιμάρα 2, Ευδ. Τσιμάρα 2, Μπιτσάκου 2, Μαυροειδή 2, Μοίραλη, Ζαφειράκη, Μαντζουρίδου, Καρδόνα, Γιαννακοπούλου.

Τα αποτελέσματα των αγώνων του 3ου ομίλου, στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο της Θεσσαλονίκης είναι τα κάτωθι: